×

Oznámení

There is no category chosen or category doesn't contain any items

 

4. pkt. Regulaminu XII Biegu Izerskiego : „Do Biegu zostaną dopuszczeni wyłącznie zawodnicy w dobrym humorze, nastawieni do innych towarzysko...” 9. pkt. : „Trzy pierwsze miejsca niekoniecznie są miejscami najlepszymi”.

I można z całą pewnością powiedzieć, że te dwa punkty regulaminu były główną ideą zarówno XII Biegu Izerskiego jak i VI Biegu Retro rozegranych 21. marca przy Schronisku Orle w Jakuszycach. Obie imprezy organizowane przez Towarzystwo Izerskie od lat cieszą się dużą popularnością wśród tych amatorów biegów narciarskich, którzy potrafią przedłożyć dobrą zabawę nad rywalizację sportową (chociaż, jak się okazuje jedno i drugie może też iść w parze :))

O ile uczestnicy Biegu Retro są zobowiązani do wystąpienia w stroju i na sprzęcie z minionej epoki, o tyle zawodnicy Biegu Izerskiego mogą przebierać się jak chcą, byle tylko strój umożliwiał im, jako taki bieg na nartach. A jest co przebiec, bo aż 12 ...w porywach do 14km. W Biegu Retro na 3,5 km wystartowało 64 retrowców ...po części chyba nieświadomych tego na co się porywają. Słusznie zapisano w regulaminie biegu „ Wygrywa każdy, kto w czymś takim dobiegnie do mety ;-))) „. Okazało się, że nie tylko pękające paski i odpinające się narty mogą być utrapieniem, również nie jeden kożuch czy futro, pięknie prezentujące się na starcie, stawało się na trasie prawdziwym udręką. Wszyscy zawodnicy dobiegli jednak z godnością do mety, a pierwsi spośród nich pojawili się nawet szybciej, niż przewidywano, bo już po 25 minutach od startu.

Obie imprezy na Orlu były również bardzo luźną  formą polsko - czeskiej integracji. Chciałoby się powiedzieć, że w ramach tej przyjaźni głównymi zwycięzcami biegów zostali Czesi...ale prawda jest oczywiście taka, że byli lepsi.

Spośród139 zawodników XII Biegu Izerskiego najszybciej trasę pokonali: Libor Šourek, Edward Bartkowiak i Milan Žak. Spośród kobiet najlepsze były: Ewa Szmel, Joanna Drop i Lidia Walczak.

W VI Begu Retro prym wiedli już tylko Czesi: Meloun, Libor Šourek, Czaj i Czeszki: Veronika Schierova, Bada i Hana Vrkoslan.  Jury przyznało także nagrody za najlepszy stój retro, a otrzymali je: Mieczysław Skowron, Gabiena Humlova i Michał Skowron.

Polsko – czeskie spotkanie rozkręcał bardzo udany występ zespołu Hudba Tanvald, tak więc jeszcze długo po zakończeniu obu biegów przy Schronisku Orle trwała wyśmienita zabawa. Wśród uczestników imprezy szczególny powód do świętowania miała para przebrana w barbórkowe stroje górników, która na mecie Biegu Retro... zaręczyła się!

Tekst Edyta Głębocka

Zobacz zdjęcia w naszej galerii poniżej. Więcej zdjęć ZOBACZ TUTAJ