×

Oznámení

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Jak co roku od 48 lat na Bazie Pod Ponurą Małpą spotkali się starzy znajomi i „nowi – starzy” wykonawcy. To bezpłatna muzyczna uczta dla wszystkich giełdowiczów spragnionych „ciepła giełdowego ogniska”.
Program był bardzo napięty od czwartku do niedzieli koncertowano w różnych miejscach Szklarskiej Poręby. Rozpoczęcie giełdy nastąpiło tradycyjnie w czwartek o godzinie 17:00 czasu giełdowego na Bazie Pod Ponura Małpą odśpiewaniem hymnu giełdowego.
W piątek i w sobotę w godzinach południowych odbyły się ”Giełdowe Koncerty Uliczne” na turystycznie obleganej ulicy 1-go Maja, gościnnie na tarasie restauracji Metafora.
W piątek w Rodzinnym Parku Rozrywki Esplanada podczas koncertu ”Od Przedszkola do Giełdola” wystąpili najmłodsi uczestnicy giełdy, a w sobotę koncert ”Giełda miastu” czyli konkurs „Nowe Dzieła Starych Twórców” i „Bicie Gitarowego Rekordu Świata w Zespołowym wykonaniu Piosenki Turystycznej Pod Gołym Niebem Jednocześnie”.
Tegoroczna 48 OTGPS to również kilka sympatycznych jubileuszy. W czwartek obchodziliśmy jubileusz 50-lecia działalności artystycznej Andrzeja Mroza, w piątek Paweł Konieczny poprowadził koncert piosenek Czesława Wilczyńskiego, podczas sobotniego koncertu nocnego statuetkę na 40 lecie Grand Prix oraz monografie Szklarskiej Poręby otrzymał również Jerzy Filar.
Giełda to ludzie i 48 lat tradycji, dla niektórych to kawał czasu, za dwa lata minie już pół wieku tej najdłużej istniejącej, corocznej imprezie studenckiej.

WERDYKT JURY 48 OGÓLNOPOLSKIEJ TURYSTYCZNEJ GIEŁDY PIOSENKI STUDENCKIEJ
Jury w składzie:

Krystyna LISIECKA
Piotr BAKAL
Przemysław ŚLEDŹ – Sledziuha
Ryszard ŻAROWSKI
Paweł KAFARSKI – przewodniczący

w kategorii „piosenka” postanowiło przyznać:

 • dwie równorzędne pierwsze nagrody autorom piosenek: Na przełęczy (sł. i muz. Cezary Rogalski) i Niedzielenie (sł. Przemek Smoczyński, muz. Ola Nowacka);
 • trzy równorzędne drugie nagrody autorom piosenek: Ballada o grabiach (sł. Przemek Smoczyński, muz. Ola Nowacka), Duszka (sł. Małgorzata Cieplak, muz. Anna Ciaszkiewicz) oraz Rudawy (sł. i muz. Agnieszka Czajkowska-Wróbel);
 •  trzecią nagrodę Ryszardowi Smarujowi, autorowi Piosenki dla Hani;
 • oraz wyróżnienia autorom  piosenek: Archipelagi (sł. i muz. Jakub Wiśniewski), Dobranocka (sł. Janusz Sobczak, muz. Michał Zarych), Dzieci (sł. i muz. Bartek Drak), Jestem (sł. i muz. Sylwia Janowska), Moskiewski most (sł. i muz. Ryszard Smaruj), Niesformatowany (sł. i muz. Grzegorz Grunwald) i Pantoflarz (sł. i muz. Radek Klich);

w kategorii najlepszy wykonawca przyznaje:

 • dwie równorzędne pierwsze nagrody Annie Ciaszkiewicz i Bractwu Wiecznego Natchnienia;
 • dwie równorzędne drugie nagrody grupie Smokowiązałka i Zbyszkowi Rolniczakowi;
 • trzecia nagrodę grupie Pora Wiatru;
 • oraz wyróżnienia Agacie Wietrzycka, Grzegorzowi Grunwaldowi, Joannie Kogut i grupie Paraluzja.

Nagrodę im. Wojtka Belona otrzymuje Cezary Rogalski.
Nagrodę im. Jerzego Pawła Dudy dostaje Sylwia Janowska.
Nagrodę publiczności dostaje Damroka.

Nagrodę w konkursie” Nowe Dzieła Starych Twórców”  otrzymują Andrzej Mróz i Sklep z Ptasimi Piórami.
Specjalną nagrodę za zabawę słowem otrzymuje Przemek Smoczyński.

Jury przyznaje również specjalne wyróżnienia;

 • Kapeli Bum Bum z Szarym Łosiem za utwór instrumentalny z wyróżnieniem solisty-akoredonisty;
 • Cezaremu Rogalskiemu za nową treść wlaną w stary kufel (piosenka Gorączka).
 • Po wieloletniej i niepotrzebnej przerwie Jury przyznaje chlebak Tadeuszowi Gosowi. Do obejrzenia na stronie www.go-chlebak.pl

Ponadto Jury udziela z dobrego serca poniższych rad:
Krzysztofowi Karwowskiemu proponujemy zmienić tytuł piosenki Axis Mundi na Łoś Świata;
Harcerskiej Grupie Artystycznej LIMINIS: „Czasem nie stroicie ale znakomicie udajecie leśne życie. Z metronomem bez gitary nagrywajcie się bez miary.”
Kapeli Bum Bum z Szarym Łosiem: „Częściej grać, chodzić po  górach i więcej śpiewać. Do pełnoletniości nie pić alkoholu, nie używać narkotyków. Bawić się muzyką i jeździć na giełdę dużo i często. Jeść słodycze!”
Cezaremu Kropskiemu: „Cezary, spełniaj swoje marzenia, śpiewaj w odpowiednim czasie. Znajdź dziewczynę i zakochaj się do niepamięci. Upijaj się górami, Giełduj razem z nami.”
Sławkowi Nowakowi: „Ćwicz Sławek, dużo śpiewaj, nagrywaj i odsłuchuj, popraw dykcję i częściej z mikrofonem pracuj. Przyjeżdżaj na Giełdę. Twórz piosenki.”
Smokowiązałce: „Muzycznie zespół przyzwoicie i dobrze dopasowane słowa – tylko tekst się zbyt chowa.”

Nominację na Międzynarodowy Festiwal Bardów OPPA 2015 otrzymuje Cezary Rogalski.
Nominację na Bazunę –Sylwia Janowska i Smokowiązałka
Nominację na Danielkę – Zbyszek Rolniczak
Nominację na Oranżerię– zespół Paraluzja

Do zobaczenia za rok!
MOKSiAL