×

Oznámení

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Artskwer – Letni Festiwal Sztuk to miejsce gdzie przez sześć tygodni wakacji spotykaliśmy się by, rozwijać swoje umiejętności i poznawać  różne techniki zajęć twórczych.  W warsztatach mógł uczestniczyć każdy -  dzieci, dorośli i tak naprawdę całe rodziny. W ramach „artskwerowych” działań  poznaliśmy techniki szkła: witrażu i tiffaniego, tworzyliśmy poidło dla ptaków z  mozaiki szklanej. Na warsztatach ekologicznych zaprojektowaliśmy własny ogródek permakultury.  Na niezapomnianą przygodę i zabawę, która przerodziła się w pasję do sztuki cyrkowej, uczestników zabrał tajemniczy wędrowiec Bill Bombadil. Podczas sierpniowych dni spędzonych z Glinoludami znalazło się paru śmiałków, którzy wymazali się od stóp do głów gliną, potwierdzając tym samym przysłowie, że wszyscy jesteśmy z tej samej gliny.
Letnim warsztatom towarzyszyły m.in. pokazy wytopu szkła w mobilnym piecu hutniczym i wypały ceramiki, wystawy plenerowe, happening Parady Gliniady, kiermasze lokalnego rękodzieła.
W gorącej atmosferze żeliwa i w temperaturze 2200° C upłynął ostatni tydzień Artskwer-u. Podsumowanie Festiwalu odbyło się 24 sierpnia, wtedy gościliśmy artystów z Akademii Sztuk Pięknych z Gdańska. Cztery studentki pod okiem Ricka Battena  przeprowadzili warsztaty połączone z pokazem wytopu żeliwa w mobilnym piecu. Wykonana na zajęciach płaskorzeźba, następnie została zalana  płynnym żeliwem i  roztopiona w małym piecu.
Gotowe odlewy gdy już wystygły trafiły do swoich autorów. Podczas trzech dni uczestnicy wykonali aż 250 form przygotowanych wcześniej przez ASP w Gdańsku.
Płatnerz Sudeckiego Bractwa Walońskiego zaprezentował średniowieczne sposoby wytwarzania broni i narzędzi oraz przeprowadził pokazy strzelania z repliki średniowiecznej i  współczesnej broni miotającej. Dzięki Mennicy Sudeckiego Bractwa Walońskiego, każdy chętny uczestnik mógł własnoręcznie wybić niepowtarzalną pamiątkę z naszych gór „Waloński Notgeld”. Podczas warsztatów plastycznych „Pory Roku w Karkonoszach” prowadzonych przez Monikę Krakowską uczestnicy pracowali nad ilustracjami do dziecięcego kalendarza, przygotowywanego we współpracy z Karkonoskim Parkiem Narodowym w ramach polsko – czeskiego projektu „Comenius viridis”.Najlepsze prace zostaną opublikowane w kalendarzu i nagrodzone, do wszystkich także zostaną przesłane gotowe kalendarze.
Maciej Hanusek – muzyk, aktor i performer zabrał nas w relaksacyjną muzyczną podróż, w której słuchacze oddali się niezwykłym dźwiękom gongów i mis dźwiękowych. Grupa Tiriba na czele z Mariuszem Raźnym rozgrzała publiczność afrykańskimi rytmami.
Słowiańskie, mocno folkowe brzmienie zespołu „Żywiołak” zakończyło IV edycję spotkań ze sztuką.

Letni Festiwal Sztuk został  objęty  patronatem honorowym przez:

  • Marszałka Województwa Dolnośląskiego
  • Starostę Jeleniogórskiego
  • Burmistrza Miasta Szklarska Poręba


 Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej w Szklarskiej Porębie składa podziękowanie wszystkim którzy zaangażowali się  w działania „Letniego Festiwalu Sztuk – Artskwer”, w szczególności sponsorom: Kan-bud, Związek Gmin Karkonoskich, Restauracja Topollino, Hotel Las, Cristal Resort, oraz partnerom: Referat Promocji Miasta, Karkonoski Park Narodowy, Nadleśnictwo Szklarska Poręba – Świeradów Zdrój, Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych, Miejski Zakład Gospodarki Lokalowej, Ochotnicza Straż Pożarna, Straż Miejska, Policja, Straż Graniczna.