×

Oznámení

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Jak wyglądało schronisko nad Śnieżnymi Kotłami na początku XX wieku? Czy przez ponad 100 lat zmienił się Wodospad Kamieńczyka? Na te pytania można znaleźć odpowiedź wybierając się do muzeum Domu Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie, gdzie do 13 stycznia 2013 oglądać można wystawę pt. „Karkonosze na dawnej fotografii”.

Jest to zbiór zdjęć wykonanych prawdopodobnie w latach 1902-1904. Ich datowanie możliwe jest dzięki analizie różnych widocznych na zdjęciach budowli. Wszystkie wykonane zostały z wielkoformatowych szklanych negatywów, a odbitki zrobiono metodą stykową. Ich jakość do dziś budzi zachwyt u specjalistów, choć oczywiście na wystawie są to już reprodukcje.
Ciekawostką są zdjęcia na których dorysowano elementy. I tak na fotografii obrazującej Dolinę Kamieńczyka na istniejącym torowisku dorysowano pociąg, aby nieco uatrakcyjnić i ożywić zdjęcie. Na5tomiast na zdjęciu Wielkiego Śnieżnego Kotła poprawione zostały kontury schroniska, aby było bardziej widoczne.
Co jeszcze kryją zdjęcia? Między innymi można zobaczyć już nieistniejące schroniska oraz jak wyglądał ład przestrzenny na początku dwudziestego stulecia.
Wystawa pochodzi ze zbiorów Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu.

Dom Carla i Gerharta Hauptmannów
oddział Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze
Ul. 11 Listopada 23, Szklarska Poręba
www.domhauptmannów.pl
e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.