Biała Dolina w tym sezonie będzie biała. MZGL ustalając plan „akcji zima” na trwający sezon, uwzględnił wniosek części przedsiębiorców z Białej Doliny, aby niektóre ulice były odśnieżane w tzw. biały standardzie. Oznacza, to, że na tych ulicach nie byłby sypany ani piasek, a tym bardziej sól, dzięki czemu możliwa będzie organizacja kuligów.

To rozwiązanie nie satysfakcjonuje wszystkich użytkowników dróg. Jednak co trzeba podkreślić, system „na biało” obowiązuje tylko na płaskich odcinkach. Na wzniesieniach ulice będą posypywane piaskiem. Dotyczy to głównie zaznaczonych na mapie odcinków dróg Armii Czerwonej, Batalionów Chłopskich, Żeromskiego, Partyzantów.

Szklarska Poręba jest miejscowością górską i turystyczną. Z jednej strony turyści oczekują od nas atrakcji, a z drugiej też bezpiecznego dojazdu. Wypracowany w trakcie spotkań kompromis jest normą w krajach alpejskich. Turyści wybierający się na wypoczynek do Szklarskiej Poręby powinni mieć świadomość, że jadą do górskiej miejscowości, w której opady śniegu są bardziej intensywne niż na nizinach i samochód musi być wyposażony w opony zimowe o odpowiedniej głębokości bieżnika.

"Odśnieżanie na biało" ma też  pozytywny efekt środowiskowy. Sól na drogach bardzo zanieczyszcza środowisko naturalne. Wszystkim nam zależy na tym, by żyć w czystym i zdrowym środowisku.