Zawody narciarstwa zjazdowego (grudzień - kwiecień)

Przez całą zimę w Szklarskiej Porębie odbywają się zawody w narciarstwie zjazdowym. Szklarska Poręba jest przecież jednym z największych ośrodków narciarskich w polskich Karkonoszach. Amatorzy białego szaleństwa mają do dyspozycji 20 wyciągów narciarskich, w tym 6 usytuowanych na stokach górującej nad miastem Szrenicy.

W trakcie zawodów odbywających się na stokach Szklarskiej Poręby swoje umiejętności sprawdzają zarówno najmłodsi  np. podczas Mistrzostw Przedszkolaków w Turnieju Czterech Stoków jak i dorośli w Pucharze Burmistrza Szklarskiej Poręby czy w trakcie Memoriału im. Egona Myśliwca .

Na szrenickich stokach ścigają się „znane twarze polskiego showbiznesu” podczas zawodów „Gwiazdy na śniegu” i miłośnicy i pracownicy Programu Trzeciego Polskiego Radia w ramach Pucharu Radiowej Trójki. Szklarska Poręba to również miejsce zmagań snowbordzistów.

Na Szrenicy pojeździsz i sprawdzisz swe umiejetności ! czytaj więcej
Zobacz Film o Kompleksie Narciarskim SkiArena Szrenica 

Psie zaprzęgi (styczeń- marzec)

Szklarska Poręba jako jedno z nielicznych polskich miast posiada doskonałe warunki do uprawiania wspaniałego sportu - jazdy psimi zaprzęgami. Szczególnie nadają się do tego trasy i drogi w Górach Izerskich, gdzie zimowa aura trwa nieprzerwanie nawet do późnej wiosny. Dodatkowym atutem jest specyficzny, alpejski klimat panujący w naszym rejonie, dzięki któremu psy ras północnych czują się u nas jak w swoim naturalnym środowisku.

Do Szklarskiej Poręby co roku przyjeżdżają właściciele psów zaprzęgowych z całej Europy. To tu w 2003 roku po raz pierwszy w Polsce  odbyły się zawody w sportach zaprzęgowych w randze Mistrzostw Europy WSA. W następnych latach odbywały się kolejne, ważne imprezy jak choćby zawody w ramach Finału Pucharu Europy WSA oraz I Mistrzostwa Polski Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów w Sprincie i Średnim Dystansie. Jazda psimi zaprzęgami to bardzo widowiskowa dziedzina sportu. Rozpędzone husky czy malamuty, ciągnące zaprzęgi w bajkowych pejzażach jakuszyckich tras to niezwykły, niezapomniany obraz. czytaj więcej


Śniegolepy  (styczeń)

Największa tego typu impreza w Polsce. Wydarzenie ma charakter całodniowego happeningu, podczas którego powstają śnieżne figury. W konkursie startuje do 12 drużyn, które w czasie 4 godzin ze śnieżnych sześcianów o boku 1,5 m mają do wykonania rzeźby zgodnie z wcześniej dostarczonym projektem. Co roku uczestnicy wykazują się niezwykłą inwencją twórczą i wyczarowują ze śniegu naprawdę złożone, ciekawe formy.  W ruch idą piły, szpachelki, łyżki, noże, kielnie a nawet maczety i łyżki do butów. Aby zrealizować swoje projekty ekipy mozolnie dłubią, tną, formują i dolepiają. Stworzone podczas śniegolepów rzeźby śnieżne, zadziwiają nie tylko pomysłowością autorów, ale także detalami, precyzyjnie uformowanymi w tak trudnym materiale, jakim jest śnieg.
Najwyższa do tej pory wykonana rzeźba mierzyła 5 metrów wysokości.
Po zmroku wszystkie konkursowe rzeźby ze śniegu są efektownie oświetlone kolorowymi reflektorami.
Imprezie towarzyszą koncerty, występy, zabawy i konkursy dla publiczności. Zobacz Film ze Śniegolepów

Night Jam Session - zawody freestylowe w snowboardzie i narciarstwie (luty)

 

Pomysł narodził się w 2007 roku. Pierwsze, spontaniczne zawody rozegrały się przy Chacie Izerskiej na skoczni, której początek wyznaczało okno budynku mieszkalnego! Wielki zapał i chęć zrobienia czegoś nowego i wyjątkowego zachęciła grupę zapaleńców ze Szklarskiej Poręby i okolic do wspólnego działania. Powstała prowizoryczna skocznia, na którą śnieg przywieziono aż z Jakuszyc.Taki był początek i jednocześnie impuls do zorganizowania imprezy z większym rozmachem.
Kolejne zawody odbyły się już na profesjonalnie przygotowanym stoku Babiniec.
Zawody są poprowadzone w formie jamu na dwóch kickerach: 8 i 15 metrowym. Zawodnicy mają określony czas, w którym swobodnie skaczą bez kolejności i wywoływań. Jury wybiera do finału 3 snowboardzistów i 3 freeskikerów. Impreza odbywa się po zmroku na oświetlonym stoku, przez co jest bardzo widowiskowa.
Zawody BABINIEC NIGHT JAM SESSION 2010 cieszyły się dużą frekwencją wśród amatorów białego SZALEŃSTWA i widzów.  Zobacz Film

Slalom RETRO (luty)

Impreza z duszą. Widowiskowe zawody, podczas których więcej jest zabawy i śmiechu niż rywalizacji. Oto spotkanie pasjonatów narciarstwa w starym stylu. Obowiązują stroje i sprzęt narciarski z minionych epok. Im bardziej odległych od dnia dzisiejszego tym lepiej. Uwaga! Wszystkie nowoczesne sportowe technologie są ignorowane. W slalomie oceniany jest czas przejazdu, styl zjazdu, ubiór i prezentacja zawodnika. A że nie jest łatwo zjechać na wiekowym sprzęcie, w rywalizacji trzeba jednak polegać na uroku osobistym niż na umiejętnościach.
Niecodzienny charakter zimowej imprezy przyciąga wielu widzów. Organizatorzy zachęcają do przebierania się również kibiców. Na strychach, w szafach i w babcinych kufrach na pewno coś się znajdzie na tą okazję. Zapraszamy! Zobacz Film ze Slalomu Retro

Gwiazdy na Śniegu (luty)

 

Szklarska Poręba w świetle reporterskich fleszy! Tylko u nas podczas jednego weekendu można spotkać całą plejadę gwiazd na stoku narciarskim. Jest wesoło, jest zimowo, jest światowo.
Co roku jako zimowa stolica Trójki Szklarska Poręba zaprasza znanych i lubianych dziennikarzy i aktorów do narciarskiej rywalizacji w Slalomie Gwiazd na Szrenicy.
W zawodach zmagają się narciarze zjazdowi i snowboardziści, a w dodatkowych konkurencjach startują także Dzieci Gwiazd i Przyjaciele Gwiazd.

Jak się okazuje Gwiazdy radzą sobie świetnie nie tylko na planie filmowym,a białe szaleństwo ogarnia zarówno dziennikarza muzycznego jak i komentatora sportowego.
Wśród dotychczasowych gości można było spotkać m.in.: Michała Olszańskiego, Rafała Olbrychskiego, Dorotę Warakomską, Ewę Gawryluk, Piotra Gąsowskiego, Waldemara Błaszczyka, Piotra Cyrusa, Urszulę Dudziak, Beatę Ścibakównę, Ewę Gorzelak, Ilonę  Felicjańską, Arkadiusza Skrzypaszka, Michała Fajbusiewicza, Zbigniewa Buczkowskiego, Cezarego Harasimowicza, Michała Milowicza, Grażynę Wolszczak, Roberta Rozmusa, Piotra Barona, Pawła Homę, Piotra Stelmacha, Artura Orzecha, Annę Popek czy Roberta Gonerę.

Bieg Piastów (marzec)

 

Najstarsza i największa w Polsce impreza narciarstwa biegowego. Pierwszy Bieg Piastów odbył się 11 kwietnia 1976 roku i wzięło w nim udział 518 osób. Biegacze mieli wtedy do przebycia dystans 15 km, ale wśród uczestników były zarówno dzieci jak i dorośli. Od tamtego czasu wiele się zmieniło w organizacji Biegu. Zawodnicy startują na 3 dystansach: 50, 30 i 26km. W 2009 roku w Biegach wzięło udział ponad 3600 biegaczy.

Bieg Piastów przez lata wrósł w historię narciarstwa biegowego Polski i z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Od 13 czerwca 2008 roku BIEG PIASTÓW jest członkiem WORLDLOPPET  (Worldloppet Ski Federation) - Światowej Ligi Biegów Długodystansowych, do której należy obecnie piętnaście biegów z całego świata.

W 2009 Bieg Piastów zdobył tytuł Masowej Imprezy Roku 2009 w 75. Plebiscycie Przeglądu Sportowego!

więcej na www.bieg-piastow.pl  Zobacz Film z Biegu Piastów

Plenery artystyczne (maj - wrzesień)

Szklarska Poręba ze względu na historyczne tradycje artystyczno - literackie wpisana  została w 2005 r. do Europejskiej Federacji Kolonii Artystycznych Euro –Art. Jednak w odróżnieniu od innych miejscowości europejskich jest nadal kolonią żywą, zamieszkałą przez działających i znanych artystów, poetów, ludzi kultury. Dlatego co roku w Szklarskiej Porębie odbywają się plenery artystyczne dla młodych twórców - studentów polskich uczelni.Wiosną (maj/czerwiec) na dwa tygodnie przyjeżdżają do nas studenci wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych:malarze, szklarze, rzeźbiarze. Młodzi artyści pod okiem profesorów ASP uczestniczą w zajęciach prowadzonych na terenie miasta i w Leśnej Hucie .

W Szklarskiej Porębie odbywają się również tygodniowe plenery dla uczniów wrocławskich szkół fotograficznych PHO BOS. W programie oprócz zajęć praktycznych są  także wykłady, wystawy zdjęć oraz spotkania ze znanymi fotografami.Od kilku lat wokół pensjonatu "Raad na Uroczysku" tworzy się swoiste centrum ceramiczne, gdzie organizowane są polskie i międzynarodowe plenery, warsztaty dla mieszkańców i turystów:  „Z ceramika na ty” oraz szereg innych działań propagujących tę dziedzinę twórczości.

Efekty pracy młodych artystów ASP z  Wrocławia, uczniów PHO BOS oraz ceramików ASP z Krakowa można oglądać na wystawach poplenerowych organizowanych w Domu Carla i Gerharta Hauptmannów - Muzeum Karkonoskim w Szklarskiej Porębie.

Co roku w lipcu pod Szrenicą spotykają się również artyści szkła podczas niezwykłego pleneru zatytułowanego  Ekoglass Festiwal. To kreatywne spotkanie hutników i artystów szkła otwarte dla publiczności, podczas którego powstają wspaniałe i unikatowe dzieła. Rokrocznie na Festiwal przyjeżdżają coraz to znakomitsi twórcy szkła artystycznego z wielu krajów.

Zawody kajakowe (kwiecień)

 

W  trakcie wiosennych, kwietniowych roztopów koryto rzeki Kamiennej staje się areną widowiskowych zawodów kajakowych. W Mistrzostwach w Kajakarstwie Górskim AMP Kamienna startują zawodnicy, którym nie straszne są meandry naszej rzeki, usianej wielkimi głazami i którzy gotowi są zmierzyć się z rwącym nurtem Kamiennej.
Coroczna impreza organizowana od 1984 roku przyciąga wielu miłośników tego sportu, zarówno członków klubów sportowych, jak i kajakarzy amatorów. W zawodach może wystartować każdy, kto posiada odpowiednie umiejętności oraz sprzęt.

Widowiskowe zawody na wzburzonej, wiosennej rzece cieszą się również dużą popularnością wśród kibiców. Zmagania kajakarzy można oglądać na rzece Kamienna, przy drodze nr 3/E65 ze Szklarskiej Poręby do Piechowic, najczęściej na odcinku od ujścia Szklarki do przystanku PKS przy Hotelu "Las".

więcej na www.amp.bystrze.org

Majowy Zawrót Głowy  (maj)

Cykliczna impreza, która odbywa się w długi, majowy weekend. W skład imprezy wchodzi szereg wydarzeń, które organizowane są na terenie miasta.

Artystyczna Majówka – koncerty, na terenie miasta w plenerze i w klubach. Dotychczas wystąpili między innymi: Akurat, East West Rockers, SBB, Kosmos Mega Sound System, The Crackers Band, Marcin Nowakowski, Papryka Korps, kabaret Hrabi.Skołowana Majówka – zawody rowerowe dla wszystkich miłośników dwóch kółek. Sudecka Młodzieżowa Liga Sportowa to rywalizacja dzieci w wyścigu rowerowym. Memoriał Jurka Zawadzkiego – maraton rowerowy poświęcony pamięci Jurka Zawadzkiego – wielkiego miłośnika i animatora rowerowego oblicza Szklarskiej Poręby.Walońska Majówka – dni otwarte Starej Chaty Walońskiej. Niestrudzeni poszukiwacze minerałów w ciągu tych kilku dni odsłaniają swoje tajemnice. Może dowiedzieć się wiele ciekawego o minerałach występujących w Karkonoszach i Górach Izerskich.
Śnieżna Majówka – ostatni bieg narciarski w sezonie. Cykliczna spotkanie nie tylko uczestników Biegu Piastów, ale także tych wszystkich, którzy jeszcze w maju mogą pobiegać na ratach!Ekologiczna Majówka – dni otwarte Karkonoskiego Centrum Edukacji Ekologicznej. Plener malarski, gry, zabawy i konkursy ekologiczne  dla dzieci.

 


Ekstremalna Majówka – Szkoła Górska Quasar i Park Linowy Trollandia zapraszają wszystkich tych, którzy lubią podwyższoną dawkę adrenaliny. Można skorzystać z atrakcji jakie oferują parki: między innymi mostki linowe, tyrolka, zjazd na linie, wspinaczka skałkowa. W programie również zapierające dech w piersiach pokazy ratownictwa górskiego.

Wyprawa po Złotego Auruna (czerwiec - wrzesień)

 

WYPRAWA dla wszystkich tych, którzy czują w sobie ducha odkrywcy, uwielbiają tajemnice, potrafią odgadnąć niełatwe zagadki, wyśmienicie bawią się przy rozszyfrowywaniu skomplikowanych znaków na mapie i ziemi, a przede wszystkim mają ochotę na dobrą zabawę, która może zakończyć się odnalezieniem prawdziwego SKARBU. Organizatorem tej swoistej "gry terenowej" jest Sudeckie Bractwo Walońskie.
Uczestnicy wyprawy, aby zostać zakwalifikowanymi do konkursu, muszą na podstawie stopniowo otrzymywanych wskazówek przejść trasę wyznaczoną na terenie Szklarskiej Poręby i dotrzeć do wszystkich miejsc "Ukrytej Ścieżki Walońskiej".
Nagrodą jest Złoty Aurun z kamieniem szlachetnym -  legendarny skarb Sudeckich Kopaczy złota i minerałów.

Ekoglass Festiwal (lipiec)

W mieście z wielowiekową tradycją hutnictwa szkła, będącym jednocześnie drugą, obok Kazimierza Wielkiego, kolonią artystów w Polsce nie może zabraknąć imprezy łączącej obie te profesje. Ekoglass Festiwal to kreatywne spotkanie hutników i artystów szkła, podczas którego powstają wspaniałe i unikatowe dzieła. Dodatkowo ideą tego artystycznego wydarzenia jest dbałość o ochronę środowiska, dlatego wszystkie formy szklane tworzone podczas festiwalu wykonane są z ponownego wytopu stłuczki szklanej. Impreza odbywa się w Leśnej Hucie, prowadzonej przez mistrza szkła karkonoskiego Henryka Łubkowskiego. Rokrocznie na Festiwal przyjeżdżają coraz to znakomitsi twórcy szkła artystycznego z wielu krajów. Uczestnikami poprzednich edycji byli m.in.: z Polski: prof. dr hab. Małgorzata Dajewska, dr Mariusz Łabiński, Beata Damian-Speruda, Marzena Krzemińska, Igor Wójcik, Maciej Zaborski, z Czech: Jakub Berdych, Andrej Nemeth, Oldřich Pliva , Jíři Šuhájek i ze Słowacji Patrik Illo i Martin Muranica.

Impreza jest otwarta dla widzów. Podczas kilkudniowego festiwalu można obejrzeć pracę hutników i artystów, tworzących w różnych technikach.

 

Ogólnopolska Turystyczna Giełda Piosenki Studenckiej (lipiec-sierpień)

Festiwal piosenki turystycznej odbywający się corocznie od 1968 roku w Bazie pod Ponurą Małpą w Szklarskiej Porębie. Ci, którzy na pierwszych giełdach byli studentami dziś są już dziadkami! Jednak impreza wciąż przyciąga nowe pokolenia zarówno piosenkarzy jak i słuchaczy. Podczas czterodniowej imprezy wszyscy miłośnicy gór, gitary, poezji śpiewanej i piosenki autorskiej słuchają utworów konkursowych i niezliczoną ilość piosenek giełdowych gwiazd. Na przełomie lat w Bazie Pod Ponurą Małpą zaśpiewali m.in.: Wolna Grupa Bukowina, Piotr Bakal, Grupa Toruń, Andrzej Mróz z Grupą Kociołek, Ryszard Żarowski, Jan Błyszczak "Mufka" , B-Complex, Tomek Jarmużewski, Krystyna Lisiecka, Jacek Musiatowicz, Dom o Zielonych Progach, Ukryty Zegarek, Karol Płudowski...
Giełda jest pierwszym i najstarszym przeglądem piosenki turystycznej i studenckiej w Polsce. Jest to impreza niekomercyjna, a więc wstęp na nią jest wolny. Nie płaci się również za pole namiotowe, prysznice, toalety itd. Również artyści występujący na scenie giełdowej czynią to bezpłatnie.

Dodatkową atrakcją skierowaną do dzieci jest również konkurs piosenki "Od przedszkola do Giełdola" rozgrywany na Skwerze Radiowej Trójki oraz koncert  "Giełda miastu" w Parku Miejskim "Esplanada". W  2009 podczas imprezy zorganizowano pierwszy Gitarowy Rekord Świata w Zespołowym Wykonaniu Hitu Turystycznego. Jednocześnie zabrzmiało 39 gitar! Rekordową piosenką był utwór Wojciecha Jarocińskiego z Wolnej Grupy Bukowina "Rzeka". 

 

 

Maraton Karkonoski (sierpień)

Na szczytach Karkonoszy odbywa się jeden z najbardziej wymagających  górskich biegów w Polsce - Maraton Karkonoski. Zawodnicy, którzy się do niego zgłaszają, mają do pokonania 42 km 195 m malowniczą  trasą szczytami Karkonoszy ze Szrenicy na Śnieżkę i z powrotem.

Jest to chwilami wręcz morderczy bieg  z różnicą wzniesień  +1575 m  i -1575 m, do tego 16,5 km pod górę, 19,2 km  z góry i tylko 6,5 km po płaskim.Trudności jednak nie odstraszają zawodników. Wręcz przeciwnie, zachęcają do sprawdzenia formy, przezwyciężenia słabości. Pierwszy bieg w 2009 roku odbył się w palącym słońcu, drugi w 2010 dla odmiany w strugach deszczu i przy akompaniamencie słyszanych z oddali grzmotów.

Choć oba maratony były niezwykle trudne, uczestniczyło w nich kilkuset uczestników z całej Polski i zza granicy. Bieg cieszy się coraz większą popularnością. Był nominowany przez portal Maratony Polskie.pl do nagrody „Złoty Bieg 2010”.

Festiwal rowerowy (sierpień)

Skoro Szklarska Poręba jest Rowerową Stolicą Polski, to właśnie tutaj odbywa się rokrocznie największa impreza rowerowa w tej części Europy.
Festiwal rowerowy to widowiskowa impreza rowerowa i mocne uderzenie adrenaliny podczas jednego weekendu w mieście pod Szrenicą. Na festiwal do Szklarskiej Poręby zjeżdża rokrocznie kilka tysięcy rowerzystów i kibiców, aby zobaczyć niesamowite, rowerowe akrobacje:

  • Downhill
  • Dirt Jump Contest
  • Dirt Best Trick Show
  • Air Water Bike Show – najbardziej widowiskowa cześć Festiwalu. Konkurs skoków do wody, który jest atrakcją dla widzów, fotografów i samych zawodników
    oraz
  • Zawody BMX
  • Maraton rowerowy
  • Pokaz filmów o tematyce rowerowej – przegląd filmów amatorskich i profesjonalnych z zawodów oraz imprez i wydarzeń rowerowych.

więcej na www.festiwalrowerowy.pl


Sudecka Młodzieżowa Liga Sportowa

To cykliczna impreza skierowana do dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 16 lat. Jej organizatorem jest  Stowarzyszenie Cyklistów "Szklarska Poręba na dwóch kółkach". Najważniejszym celem tej imprezy jest propagowanie turystyki i sportu jako formy aktywnego wypoczynku. Ważnym aspektem jest również popularyzowanie wśród młodzieży szkolnej tras rowerowych i narciarskich w Sudetach, oraz doskonalenie umiejętności i właściwego zachowania podczas jazdy na rowerze i na nartach.

Corocznie odbywają się cztery zawody rowerowe (letnie) i cztery narciarskie (zimowe). Przeprowadzane są w soboty, czyli dni wolne od zajęć szkolnych. Dzieci i młodzież szkolna podzieleni są na 3 kategorie wiekowe. W zależności od tego startują na trzech różnych dystansach.

Nad przebiegiem i bezpieczeństwem czuwają członkowie Stowarzyszenia Cyklistów i odpowiednie służby ratunkowe (GOPR).

Po zakończeniu każdych zawodów wszyscy zawodnicy wraz z rodzinami zapraszani są na ognisko z pieczeniem kiełbasek co ma umilić oczekiwanie na oficjalne ogłoszenie wyników oraz rozdanie nagród.

Wyniki oraz galerie z przebiegu Sudeckiej Młodzieżowej Ligi Sportowej można przejrzeć na stronie internetowej Stowarzyszenia Cyklistów Szklarska Poręba na dwóch kółkach www.bike.superhost.pl w dziale imprezy.