×

Uwaga

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Pracownia w muzeum

Pracownia w muzeum

Od 04.10.2020 12:00 do 04.10.2020 13:00

Lokalizacja: 11 Listopada 23, 58-580 Szklarska Poręba, Polska

Kategorie: Wernisaż, Wystawa

Hits: 2544

Oceń:

Wlastimilówka u Hauptmannów

Zbiory i wyposażenie pracowni Wlastimila Hofmana, na czas renowacji Wlastimilówki, zostały przeniesione o Muzeum Karkonoskiego — Domu Carla i Gerharta Hauptmannów.
Wernisaż 4 października 2020 r. o godz. 12 rozpocznie czteroletnią ekspozycję.

Wystawa Wlastimilówka u Hauptmannów - pracownia w muzeum jest próbą odtworzenia wnętrza domu malarza Wlastimila Hofmana żyjącego w latach 1881-1970, a przez drugą część życia tworzącego w Szklarskiej Porębie, stając się najwybitniejszym artystą polskiego rozdziału historii miasta. Prezentowane będą oryginalne meble, przywiezione z Krakowa przedmioty i stroje, przybory do malowania, a przede wszystkim obrazy, które zdobiły dom artysty.

Wlastimil Hofman z żoną Adą, przed drugą wojną światową mieszkał w Krakowie. Czas wojny spędzili w Palestynie. Po powrocie do Polski, zmuszeni ciężką sytuacją materialną, opuścili ukochany Kraków by w maju 1947 r. przyjechać na stałe do Szklarskiej Poręby. Istotną rolę w podjęciu tej decyzji odegrał, mieszkający tu wówczas przyjaciel Wlastimila z czasów krakowskich, Jan Sztaudynger. Hofmanowie zasiedlili mały drewniany dom przy leśnej drodze, zwanej wówczas ul. Spokojną. Przemianowaną przemianowaną później na ul. J. Matejki.

Wlastimilówka, jak nazwano dom po gospodarzu, znajdująca się z dala od centrum Szklarskiej Poręby, była miejscem popularnym i chętnie odwiedzanym przez mieszkańców. Dom artysty stanowił bowiem małe centrum kultury polskiej, co miało ogromne znaczenie dla Polaków przybywających do obcej im, do niedawna niemieckiej, śląskiej ziemi. Był ostoją polskości, namiastką Krakowa i jego młodopolskiego charakteru.

Powojenna twórczość Wlastimila Hofmana to przede wszystkim malarstwo religijne i portrety miejscowych oraz gości z różnych stron kraju, chętnie odwiedzających pracownię malarza, cenionego w okresie międzywojennym. Artysta pozostał wierny ulubionym tematom: sceny rodzajowe łączył z wątkami symboliczno-baśniowymi i patriotyczno-historycznymi, ukazywał marność ludzkiego losu oraz zadumę nad przemijaniem. 
Namalował wiele obrazów dla kościołów w Szklarskiej Porębie. Gratką i ewenementem w malarstwie są obrazy do chorągwi procesyjnych, malowane na płótnie, które naszyte zostały na deseniową tkaninę, opatrzone szarfami i zamocowane na drzewcach. Przechowywane są w kościele pw. Bożego Ciała w Szklarskiej Porębie-Średniej.
Po śmierci Ady (1968) i Wlastimila Hofmanów ich majątek odziedziczył Wacław Jędrzejczak — przyjaciel malarza, który opiekował się domem do końca. W pracowni i saloniku na parterze udostępniał pamiątki po Mistrzu. Po śmierci W. Jędrzejczaka (14 stycznia 2020r. ) spadkobierczyni — Barbara Lubicz-Lisowska, podjęła decyzję o kapitalnym remoncie Wlastimilówki. Zamierza otworzyć muzeum poświęcone Hofmanowi. Prze czas renowacji zbiory prezentowane będą w Domu Carla i Gerharta Hauptmannów.

Pracownia w muzeum