Spotkanie Barbary Marcinik z Olgą Tokarczuk

Spotkanie Barbary Marcinik z Olgą Tokarczuk

Od Luty 17, 2017 17:30 do Luty 17, 2017 18:30

Lokalizacja: 1 Maja 1, 58-580 Szklarska Poręba, Polska

Kategorie: Imprezy rekreacyjne, Imprezy kulturalne

Hits: 2367

Oceń:

Spotkanie Barbary Marcinik z Olgą Tokarczuk
piątek, 17 lutego, godz. 17:30, Skwer Radiowej Trójki, Namiot Spotkań

Olga Tokarczuk - Wybitna prozaiczka i eseistka, autorka uhonorowana wieloma nagrodami, m.in. nagrodą Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, nagrodą Fundacji im. Kościelskich oraz nagrodą "Nike"(dwukrotnie: 2007 i 2015). Urodziła się w 1962 roku w Sulechowie.
Niekwestionowane odkrycie w polskiej literaturze ostatnich lat, pisarka ceniona i przez krytyków i przez publiczność. Fenomen popularności i dobrego smaku, wiedzy i sprawności pisarskiej, filozoficznej głębi i sztuki opowiadania. Wielbicielka Junga, znawczyni filozofii i wiedzy tajemnej, studiowała psychologię na Uniwersytecie Warszawskim.
Jeszcze jako nastolatka próbowała swych sił w poezji. Potem na wiele lat zamilkła, by powrócić bardzo dobrze przyjętą przez krytykę powieścią "Podróż ludzi Księgi" (1993). Utwór ten jest czymś w rodzaju nowoczesnej paraboli. W warstwie dosłownej traktuje o nieudanej wyprawie po tajemniczą Księgę, w trakcie której na dwoje głównych bohaterów spływa wielka miłość. Rzecz dzieje się w XVII wieku we Francji i Hiszpanii, lecz nie koloryt lokalny jest tu najważniejszy, ale fascynacja Tajemnicą. W nieco bliższą naszym czasom przeszłość zapuściła się autorka pisząc drugą powieść - "E.E." (1995). Tym razem akcja utworu została osadzona we Wrocławiu początków XX wieku. Jej główną bohaterką jest Erna Eltzner (stąd E.E.), dorastająca panienka z polsko-niemieckiej rodziny mieszczańskiej, u której odkryto talenty mediumiczne. Tu również ujawnia się fascynacja tym, co tajemnicze i wymykające się ludzkiemu rozumowi.
"Księgi Jakubowe", epicka opowieść o Jakubie Franku, żydowskim mesjaszu żyjącym w XVII wieku na wschodnich rubieżach Rzeczpospolitej, ukazały się w 2014 roku. O tej postaci Tokarczuk pisała już w 2006 roku na łamach "Twórczości" (zobacz na Culture.pl). Za "Księgi Jakubowe" autorka w 2015 roku otrzymała Nagrodę Literacką "Nike" (po raz drugi, po "Biegunach" w 2008 roku).
Autorka "Ksiąg Jakubowych" i ich tłumacz na język szwedzki Jan Henrik Swahn w październiku 2016 roku zostali pierwszymi laureatami Międzynarodowej Nagrody Literackiej Kulturhuset Stadsteatern (czyli Domu Kultury i Teatru Miejskiego) w Sztokholmie.(żródło: http://culture.pl/)

Barbara Marcinik - Blondynka, która nie wstydzi się koloru swoich włosów, bardzo kulturalnie opowiada o książkach i nie tylko w Trójce od 1985 roku. W Radiowej Trojce, można powiedzieć, zakosztowała już wszystkiego, była prezenterką, gospodynią "bloków programowych" ( "Bez względu na pogodę" - przedpołudniowy, "Trojka Bis" - wieczorny). Prowadziła koncerty (z okazji Dnia Ziemi - od 1990 roku). Jest autorką "Magazynu Bardzo Kulturalnego" .
Ulubiona porą Barbary Marcinik są Święta: Wigilia i Wielka Sobota oraz noce. To właśnie w nocy zadebiutowała, w audycji "Miedzy Dniem a Snem" w 1987 roku. Od tamtego czasu nieprzerwanie pracuje w porze nocnej (dziś - to "Trojka Pod Księżycem"). Kiedy powstały w Trojce duże audycje o książkach, wraz z innymi kolegami przygotowywała je i prowadziła.
Z przyjemnością pracowała nad dużymi audycjami dokumentalnymi, które stwarzały okazje doskonalenia formy. Barbara Marcinik jest oddana "swojemu" programowi i nie daje się namówić na żadną inną (poza trójkową) formę aktywności. (źódło- www.polskieradio.pl)

Plakat do pobrania [570.98 KB]

Organizatorzy:
Trjka  MOKSiAL nowe logo  szklarska porba

Partnerzy i sponsorzy:
Norweska Dolina   white  Julia  Loman  ICE ART L  kawon  SzaraWilla  Krolowa Karkonoszy  kosmos mega sound system  Termy Cieplickie poziom niebieski  Esplanada logo  topollino 11  Kan Bud  QBIK 2D  Onet RGB

 24jgora.pl  Strimeo Telewizja Regionalna bez tła