×

Uwaga

There is no category chosen or category doesn't contain any items

 „Góry pozwalają doświadczyć trudu wspinaczki, strome podejścia kształtują charakter, a kontakt z przyrodą daje pogodę ducha”
Papież Jan Paweł II

W poniedziałkowy wieczór 11 stycznia 2016 r. przewodnicy Sudeccy, ratownicy GOPR, przedsiębiorcy branży turystycznej, przyrodnicy, samorządowcy i przedstawiciele środowisk, którzy swe życie związali z górami spotkali się w schronisku SIELANKA przy wodospadzie Kamieńczyka na dorocznym spotkaniu Ludzi Gór. A tegoroczne spotkanie było szczególne, jubileuszowe – ludzie gór spotkali się tu już po raz dziesiąty.

Główny organizator uroczystości burmistrz Szklarskiej Poręby Mirosław Graf, witając uczestników spotkania zwrócił uwagę na jego niezwykły i wyjątkowy charakter. Na to złożyło się wiele czynników:

 • Po pierwsze - to sami uczestnicy. To ludzie rozumiejący się nawzajem, rozumiejący góry, ludzie identyfikujący się ze środowiskiem naturalnym i działający na rzecz  jego zachowania, nastawieni na życie w zgodzie i harmonii z prawami natury, ludzie o wysokiej wrażliwości i otwarci  na drugiego człowieka.
 • Po drugie, magia tego zgromadzenia wiąże się z osobą inicjatora spotkań. To tu, w schronisku przy wodospadzie Kamieńczyka – przypomniał burmistrz - przed dziesięciu laty, nasz niezwykły proboszcz z parafii pw. Św Maksymiliana Kolbe ks. Bogusław Sawaryn, wspomagany przez Panią Dorotę Maj i Juliana Lachowicza, z błogosławieństwem Biskupa Legnickiego Stefana Cichego zorganizował kameralne spotkanie grupy przewodników, ratowników i przedsiębiorców branży turystycznej. Dzieło to okazało się być szczęśliwym, pomyślnym i udanym.
 • Po trzecie niezwykłość naszych spotkań polega na tym, że zawsze mamy o czym rozmawiać, że wnosimy w nie nowe wartości. Tu krzyżują się różne punkty widzenia. Rodzą się nowe pomysły i inicjatywy. Realizujemy podjęte tu zamierzenia.

Tradycyjnie na początku spotkania była modlitwa, opłatek, kolęda, życzenia. Biskup Senior Stefan Cichy, oprócz przyjaciół i szczęścia, ludziom gór życzył śniegu. Bo w górach, zimą bez śniegu nie ma dobrego życia.

Jubileuszowa biesiada przebiegała w serdecznej, przyjacielskiej, górskiej atmosferze. Tu prym wiodła dbająca o „dobry klimat” Dorota Maj – przewodnik Sudecki.

To spotkanie, to doskonała okazja – podkreślał Prezes GOPR Mirosław Górecki – by w jedynym dniu w roku spotkać się w takim gronie, porozmawiać o problemach środowiska ludzi żyjących z gór i z turystyki czy po prostu pogawędzić o sprawach ludzkich, codziennych sprawach kolegów z branży.

Podczas spotkania jubileuszowego nie mogło obyć się od przypomnienia jak to się zaczęło. Organizator pierwszego spotkania, ks. Bogusław otrzymał od władz miasta okolicznościową, wykonaną wyłącznie dla upamiętnienia tego wydarzenia, symboliczną statuetkę. A przypominając początek spotkań powiedział: „Wszystko zaczęło się od przybycia do naszej diecezji księdza biskupa Stefana Cichego. Ksiądz biskup szczególnie pokochał Karkonosze, Góry Izerskie i Szklarską Porębę. Często tu przyjeżdżał i wyciągał nas na górskie szlaki, a podczas wędrówek zachodziliśmy do schronisk by odpocząć po trudach wyprawy. W schroniskach w okresie Świąt Bożego Narodzenia śpiewaliśmy kolędy. I tak zrodził się pomysł, by w gościnnym schronisku państwa Sieleckich spotkać się z przewodnikami, ratownikami, gospodarzami schronisk i pracownikami wyciągów na spotkaniu opłatkowym, pomodlić się, pośpiewać kolędy i porozmawiać. I tak to już trwa, bo tu jest dobre miejsce i dobry klimat. Co roku jest nas więcej. Pozostaje życzyć Państwu Sieleckim rozbudowy schroniska, bo dziś już się trudno w nim pomieścić”. Ksiądz Bogusław złożył wszystkim najlepsze życzenia Noworoczne, specjalne życzenia skierował do dziennikarzy: „Życzę Wam lekkiego pióra i giętkiego języka, gdyż to Waszą pracą promujecie nasze góry, schroniska, narciarskie trasy i miasto”.

Były też życzenia od posłanek Zofii Czernow i Marzeny Machałek.

W późnowieczornych godzinach, wychodząc z gościnnego schroniska ludzie gór ze zdumieniem zauważyli: „Cóż to, spełniają się życzenia księdza biskupa – zaczął sypać gęsty śnieg”.

„Góry pozwalają doświadczyć trudu wspinaczki,
strome podejścia kształtują charakter,
a kontakt z przyrodą daje pogodę ducha”
Papież Jan Paweł II

 • Odsłon: 630
 • Odsłon: 1299
 • Odsłon: 606
 • Odsłon: 572
 • Odsłon: 591
 • Odsłon: 1191
 • Odsłon: 607
 • Odsłon: 592
 • Odsłon: 580
 • Odsłon: 577
 • Odsłon: 647
 • Odsłon: 656
 • Odsłon: 1012
 • Odsłon: 616