Skwer przy ulicy Turystycznej, popularne wśród mieszkańców szachy, zyska nowe oblicze

Skwer będzie miał oblicze Ducha Gór. Poniekąd dosłownie, bowiem właśnie na skwerze stanie jeden z symbolów miasta — groźny Rübenczal, jak zapisał na swej słynnej mapie w 1561 r. Martin Helwig, wskrzeszony przez Grzegorza SIWEGO Pawłowskiego, a stojący na Skwerze Radiowej Trójki. O rewitalizację skweru dopominali się od dawna mieszkańcy i turyści. Skwer bowiem znajduje się w ruchliwej części miasta, na trasie turystycznych spacerów pod Szrenicę, w sąsiedztwie niezwykle popularnej ul. 1 Maja. Zielony zakątek jest malowniczo położony w dolince dodającego w upały ochłody Kamieńczyka. Do niedawna skwer odwiedzany był przez miejscowych graczy w królewską grę — szachy. Jednak ostatni raz był urządzany wiele lat temu. I choć nie jest zaniedbany — nadanie mu nowego, pięknego i użytecznego oblicza, z pewnością przykuje uwagę przechodniów i zachęci do wypoczynku.

Część kwoty (289 508,61 zł) potrzebnej na odnowę skweru zdobyła Ochotnicza Straż Pożarna ze Szklarskiej Poręby. Pochodzą z grantu wartego 199 999 zł przyznanego Przez Lokalną Grupę Działania Partnerstwo Ducha Gór. Z pewnością komisję grantową przekonał profesjonalnie i rzeczowo przygotowany wniosek, lecz nie mogło się nie udać — wszak nad pomysłem czuwał sam Duch Gór właśnie.
Wykonawcą będzie przedsiębiorstwo FreeKids s.c. A. Gąsiorek, Z. Andruszewski z Trzęsowic k. Zawoni. Prace rozpoczną się już w czerwcu, a ukończone muszą być w połowie sierpnia 2020 r., bowiem we wrześniu nastąpi rozliczenie. Do zrobienia jest sporo: siłownia plenerowa, tor przeszkód, huśtawki, zjeżdżalnia, piramida linowa, tyrolka, a nawet karuzela. Jak widać z tego zestawu wiele uciechy ze skweru będą miały dzieci, a opisy zamieszczone na tablicach informacyjnych dopełnią wymiaru edukacyjnego.
Dorosłych, którzy muszą jeszcze trochę poczekać, zadowoli z pewnością odtworzenie szachownicy (będą aż trzy! wystarczy na mały turniej), mini-amfiteatr, kilkanaście nowych ławek oraz stojaki na rowery. Ten etap rewitalizacji skweru wykona Miasto, jednak dopiero za jakiś czas, lecz wkrótce, jako stanie ławka-rzeźba na przedłużeniu skweru, Bliżej ul. 1 Maja. Jest to jedna z 6 instalacji również realizowanych przez OSP, także w ramach grantu z LGD. Pierwsza ławka już stanęła na Skwerze Jana Pawła II. Kolejne będą gotowe w ciągu najbliższych letnich miesięcy.

al