×

Uwaga

There is no category chosen or category doesn't contain any items

25 lat pomocy społecznej w Szklarskiej Porębie !Tak jak żołnierze Święto Wojska Polskiego, jak nauczyciele Dzień Edukacji Narodowej, jak górnicy Barbórkę tak i pracownicy pomocy społecznej mają swój Dzień Pracownika Socjalnego. Choć w nazwie święta jest tylko pracownik socjalny to z reguły dzień ten jest świętem wszystkich zatrudnionych w pomocy społecznej. Tym bardziej że my, pracownicy małych Ośrodków Pomocy Społecznej bez względu na zajmowane w nim stanowisko wszyscy jesteśmy po trosze pracownikami socjalnymi. Ze względu na pracę w małym mieście jesteśmy kojarzeni mocno z naszym miejscem pracy a co za tym idzie postrzegani jako eksperci z zakresu pomocy społecznej, świadczeń rodzinnych czy dodatków mieszkaniowych. Wymusza to niejako na nas wszystkich posiadanie choćby podstawowej wiedzy z wyżej wymienionych dziedzin. Stąd też mimo, iż „święto branżowe” większości z nas przypada 27 maja (Dzień samorządowca) my obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego 21 listopada. Razem z nami świętują także pracownicy naszych dwóch świetlic i Klubu Integracji Społecznej.

Praca w Ośrodku Pomocy nie należy do najłatwiejszych. Na co dzień stykamy się bowiem z tragediami rodzinnymi, z nieporadnością życiową, z uzależnieniami, z przemocą wobec kobiet i dzieci a nawet z brakiem higieny u naszych klientów. Czasem po pracy trudno jest odreagować negatywne emocje, których doświadczamy w pracy. Zdarzają się nam przecież też porażki i potknięcia. Najbardziej narażeni na wypalenie zawodowe są nasi pracownicy socjalni (4 osoby), którzy mają obecnie pod swoją opieką ponad 300 rodzin i asystent rodziny.

25 lat pomocy społecznej w Szklarskiej Porębie !Mimo to znajdujemy jeszcze siłę i energię na realizację projektów dofinansowanych z Unii Europejskiej, działania na Osiedlu Huty, w Szklarskiej Porębie Dolnej. Jesteśmy też w większości członkami lokalnych organizacji pozarządowych (Lokalni-Niebanalni, Zdolna Dolna, SRDN Światełko, SC „Szklarska Poręba na dwóch kółkach”), w których dzięki wsparciu środków z urzędu miasta możemy realizować wiele ciekawych przedsięwzięć na rzecz lokalnej społeczności. Nieoceniona jest też praca wychowawców w świetlicach, którzy przez cały rok realizują w Świetlicach na Białej Dolinie i w Dolnej z dziećmi i młodzieżą programy profilaktyczno- wychowawcze.

W tym roku Dzień Pracownika Socjalnego w naszym Ośrodku został połączony z obchodami jubileuszu 25 lat istnienia Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Szklarskiej Porębie. Na wspólne obchody 20 listopada br. zaproszeni zostali przedstawiciele władz miasta ale i partnerzy, którzy od lat współpracują na różnych płaszczyznach z ośrodkiem. Atrakcją dla zebranych była przygotowana przez dyrektor ośrodka prezentacja zdjęć działań pracowników z ostatnich lat oraz rozmowa najmłodszego stażem pracy pracownika socjalnego z pracownikiem o najdłuższym okresie pracy w ośrodku o zmianach jakie w ciągu tych dwudziestu pięciu lat zaszły w pomocy społecznej i samym działaniu ośrodka jako instytucji. Spotkanie było też okazją do wręczenia przez pracowników ośrodka podziękowań wszystkim osobom, które wspierają działania ośrodka od wielu lat.

25 lat pomocy społecznej w Szklarskiej Porębie ! Burmistrz miasta złożył na ręce pani dyrektor podziękowania dla wszystkich pracowników ośrodka za trud, wytrwałość i jak sam podkreślił nieograniczoną cierpliwość. Zastępca burmistrza osobiście podziękował wszystkim pracownikom wręczając im po małym słodkim upominku i przypominając, że aby czuć spełnienie i satysfakcje z tego co się robi w życiu należy zachować równowagę miedzy życiem zawodowym a życiem prywatnym.

Po oficjalnych uroczystościach przyszedł czas na poczęstunek przygotowany własnoręcznie przez pracowników Ośrodka i snucie wspólnych planów na przyszłość. Bo nam nie wolno osiadać na laurach bowiem naszą misja jest niesienie dobra i lepsze życie najsłabszych mieszkańców naszego miasta.

(MOPS-MSL)

 

 

  • Odsłon: 826
  • Odsłon: 3387
  • Odsłon: 452
  • Odsłon: 820