×

Uwaga

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Na koniec wakacji, rozbiegana Szklarska Poręba w Dziesiątym Letnim Biegu Piastów

Letnia odmiana legendarnego, narciarskiego Biegu Piastów, odbędzie się już po raz 10. Ładny, okrągły jubileusz. Cyklu nie zakłócił nawet najcięższy czas ostatnich lat  pandemia koronawirusa.
Letni Bieg Piastów zostanie rozegrany na dystansach 12, 21 i 51 km. Jako towarzysząca dyscyplina odbędzie się także 12-kilometrowy marsz nordic walking. Będzie to kapitalna rozgrzewka przed zbliżającymi się wielkimi krokami Mistrzostw Świata Nordic Walking w Szklarskiej Porębie, w tydzień po Letnim Biegu Piastów.
Młodziutcy zawodnicy (w wieku wczesnoszkolnym) pobiegną w Wyprawie Zuchów, a jeszcze młodsi — w Biegu Przedszkolaka. Areną rywalizacji jak zwykle będą dukty leśne, przeważnie szutrowe, w Górach Izerskich, ze startem i metą w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach.

Jubileuszowy Bieg Piastów (Dominik Kalamus)

Na starcie półmaratonu (21 km) staną wielcy mistrzowie zimowego Biegu Piastów na nartach biegowych, zwycięzcy koronnego dystansu 50 km: Zbigniew Lis, który wygrał pięćdziesiątkę trzy razy w latach 1980, 1983 i 1989 oraz Waldemar Witulski — dwukrotny triumfator w l. 1984 i 1987.

Faworytem ultramaratonu (51 km) jest znakomity szklarskoporębianin Jacek Sobas. Letni Bieg Piastów wygrywał już na różnych dystansach. Wśród kobiet o zwycięstwo powalczy niesamowita Aleksandra Gruszka z Boguszowa-Gorców, zdobywczyni drugiej lokaty w tegorocznej Sudeckiej Setce.

Do zwycięstwa będzie zawodników zagrzewać także medalistka Mistrzostw Europy w biegu na 1500 metrów — Sofia Ennaoui. Wystartuje ultramaratończykom i będzie kibicować Zuchom w ich biegowej Wyprawie oraz półmaratończykom.
Przyjazd utytułowanej i sympatycznej biegaczki, Sofii Ennaoui, uświetni jubileusz LBP. Biegaczka jest Ambasadorem PKO Banku Polskiego — Sponsora Generalnego zawodów. Ennaoui należy do najjaśniejszych gwiazd polskiego biegania. Na niedawnych Mistrzostwach Europy w Monachium, po porywającym, długim finiszu, zajęła trzecie miejsce i zdobyła brązowy medal. W lipcu w USA na Mistrzostwach Świata, także na 1500 m, zajęła miejsce piąte.

Jubileuszowy Bieg Piastów

Na trasie zawodów do dyspozycji zawodników będę stały doskonale zaopatrzone punkty odżywcze, a na mecie rozdane im zostaną pamiątkowe medale i posiłek regeneracyjny. W pakietach startowych znalazły się też koszulki techniczne wysokiej jakości.
Zapisy na dwunastkę, marsz nordic walking oraz biegi dzieci jeszcze są otwarte. Wystarczy odwiedzić serwis  internetowy Biegu Piastów www.bieg-piastow.pl. Jeśli pozostaną wolne miejsca, będzie można zapisać się także w biurze wydawania numerów startowych w hotelu BORNIT w centrum Szklarskiej Poręby.
Miasteczko zawodów w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach ma także co nieco dla bliskich zawodników i kibiców. Radiowa Jedynka poprowadzi audycję Lato z Radiem, a doświadczeni dziennikarze przeprowadzą warsztaty reporterskie dla każdego. Będzie można zakupić stroje sportowe i pamiątki Biegu Piastów, KGHM Polska Miedź dla dzieci przygotowała mini-park rozrywki, a PKO Bank Polski zorganizował kurs pierwszej pomocy. Uzupełnieniem będzie fotobudka, footrucki i prezentacja najnowszych modeli aut marki volvo.

Jubileuszowy Bieg Piastów

Organizacja Letniego Biegu Piastów ‘22 możliwa jest dzięki wsparciu sponsorów, partnerów, wolontariuszy i patronów. Sponsorem generalnym jest KGHM Polska Miedź SA, sponsorem głównym — PKO Bank Polski, sponsorem technicznym — Quest, partnerem technicznym — Brubeck, partnerem motoryzacyjnym — Volvo Car Bielany Wrocławskie. Partnerami są także: Termy Cieplickie, Interferie Sport, AdRunaLine Sports, Miasto Jelenia Góra, Miasto Szklarska Poręba i Województwo Dolnośląskie. Patronami honorowymi są: Polski Komitet Olimpijski oraz Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski. Patronami medialnymi są: Program I Polskiego Radia oraz BiegiGorskie.pl.

Program 10 Letniego Biegu Piastów

sobota 27 sierpnia 2022 roku

  • godzina 9 / start Ultramaratonu Jakuszyckiego
  • godzina 915 / start Wyprawy Zuchów
  • godzina 10 / start Półmaratonu Jakuszyckiego


niedziela 28 sierpnia 2022 roku

  • godzina 930 / start Biegu Przedszkolaka
  • godzina 10 / start Jakuszyckiej Dwunastki
  • godzina 1020 / start Marszu Nordic Walking

red., źródło BP