×

Uwaga

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Szklarska Poręba – „Gmina Przyjazna Rowerzystom”

Szklarska Poręba obok Stronia Śląskiego i Józefowa na Roztoczu w kategorii gmin miejskich liczących do 10 tys. mieszkańców, otrzymała certyfikat „Gmina Przyjazna Rowerzystom”. Szklarska Poręba wywalczyła tytuł rywalizując w Ogólnopolskim Konkursie pod takim właśnie tytułem organizowanym przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki. Wyróżnienie tym bardziej cieszy, że zostało przyznane w Roku Turystyki Rowerowej.

W konkursie ocenione zostały działania sprzyjające rowerzystom i turystyce rowerowej, w tym stan i rozwój infrastruktury rowerowej, działania i formy popularyzatorskie, promocja, aktywność instytucji i stowarzyszeń, wsparcie ich działań przez samorząd, organizowane imprezy rowerowe i szereg innych. A w działaniach tych Szklarska Poręba na pewno ma się czym wykazać. Dysponujemy siecią ponad 450 km oznakowanych tras rowerowych przebiegających po najpiękniejszych miejscach miasta i okolic. Systematycznie wydawane są mapy i przewodniki rowerowe. Organizowane są liczne imprezy i zawody.

Nie da się ukryć, że wszystko to jest zasługą działalności mieszkańców Szklarskiej Poręby, których od lat wspiera samorząd. To głównie za sprawą Stowarzyszenia Cyklistów „Szklarska Poręba na Dwóch Kółkach” powstały trasy rowerowe i ich oznakowanie. Stowarzyszenie organizuje też zawody dla dzieci i dorosłych. Dlatego podczas uroczystej gali wręczenia certyfikatów nie mogło zabraknąć przedstawiciela tego Stowarzyszenia.

Uroczysta gala wręczenia certyfikatów odbyła się 16 listopada na Stadionie Narodowym w Warszawie. Na uroczystości prezentowane były niekonwencjonalne działania gmin-laureatów sprzyjające rozwojowi turystyki rowerowej. Gratulacje naszej delegacji złożyli nie tylko przedstawiciele administracji rządowej i Prezes Zarządu Głównego PTTK ale też „Ambasador Szklarskiej Poręby”, nasz Honorowy Obywatel Henryk Sytner.

Wyróżnienie stanowi zachętę do kontynuowania działań nad rozwojem infrastruktury dla turystyki w naszym rejonie Karkonoszy i Gór Izerskich.