×

Uwaga

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Szklarska Poręba w 2013 roku będzie gospodarzem Mistrzostw Świata w Długodystansowych Biegach Górskich.

Zawody rozegrane zostaną w ramach Maratonu Karkonoskiego, który w Szklarskiej Porębie z powodzeniem organizowany jest od 3 lat. Trasa zaczynała się i kończyła na Szrenicy. Zawodnicy biegli grzbietem przez niemal całe Karkonosze, zdobywając po drodze Śnieżkę.

 

- Jestem przekonany, że pod tych mistrzostwach, Maraton Karkonoski, będzie zaliczany do najważniejszych tego typu zawodów i nikt nie będzie się zastanawiać czy Karkonosze to góry – mówi Robert Gudowski, dyrektor Fundacji Maraton Karkonoski, która otrzymała prawa do organizacji mistrzostw.

- Te Mistrzostwa Świata doskonale wpisują się charakter naszego miasta – mówi Grzegorz Sokoliński burmistrz Szklarskiej Poręby. - Przypomnę tylko, że już w lutym przyszłego roku, to właśnie w Szklarskiej Porębie po raz pierwszy w Polsce odbędą się zawody Pucharu Świata w narciarstwie biegowym. To w naszym mieście rozgrywany jest najstarszy masowy bieg narciarski Bieg Piastów, zaliczany do największych tego typu zawodów na świecie. To pod Szrenicą rozgrywany jest najstarszy i jeden z najtrudniejszych maratonów w kolarstwie górskim w Polsce. Teraz będą to też Mistrzostwa Świata w długodystansowym biegu górskim. Bardzo się z tego cieszę i gratuluję organizatorom.

Trasa na Mistrzostwa Świata została zmodyfikowana, aby spełniała warunek przewyższeń, który teraz będzie sięgać niemal 1500 metrów. Start zaplanowany jest przy dolnej stacji kolejki linowej na Szrenicę. Zawodnicy pobiegną do góry nartostradą Puchatek, a następnie żółtym szlakiem w kierunku Łabskiego Szczytu i dalej Śnieżnych Kotłów w kierunku Śnieżki, gdzie zawrócą i pobiegną na metę na Szrenicy. Dekoracja zwycięzców odbędzie się już na dole w Szklarskiej Porębie.

- Nową trasę będziemy testować już podczas przyszłorocznego Maratonu Karkonoskiego – mówi jego dyrektor Robert Gudowski. - Mamy też plan awaryjny, na wypadek złej pogody. Wówczas zrobimy pętlę z pominięciem Śnieżki. Skupimy się tylko na Karkonoszach zachodnich. Mam nadzieję, że otrzymamy zgodę na zwiększony limit zawodników.

Zawody będą nadal miały charakter otwarty, bo Mistrzostwa odbywają się w ramach dotychczasowego maratonu. Wprowadzony zostanie jednak limit czasu, którym trzeba będzie się wykazać podczas innych maratonów płaskich. Ze względu na to, że zaraz po starcie zaplanowany jest wyczerpując prawie 6 km podbieg, jest wielce prawdopodobne limit startujących zostanie zwiększony.

 - Biegacze nie robią szkód przyrodzie. Tu bardziej chodzi o ich bezpieczeństwo – mówi Andrzej Raj dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego. - Niektóre odcinki szlaków są bardzo trudne i to tam zdarzają się najpoważniejsze kontuzje. Jestem przekonany, że w ramach pewnych rozsądnych liczb, nie będzie problemu ze zwiększeniem limitu startujących. Zwłaszcza, że stawka biegaczy mocno się rozciągnie już na pierwszym podbiegu.

 

Bieganie staje się coraz bardziej popularne. Widać to także w Szklarskiej Porębie do której trenować przyjeżdżają już nie tylko zawodowcy, ale coraz większa rzesza amatorów. Trasy pod Szrenicą, przez wielu nazywane są kultowymi. Szklarska Poręba dysponuje bowiem wyjątkowym mikroklimatem, który idealnie nadaje się do podnoszenia kondycji. Miasto od dziesiątek lat jest uznanym ośrodkiem klimatycznym w Europie.

 czytaj więcej...