×

Uwaga

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Leśne dziedzictwo Szklarskiej Poręby

Dom Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie realizuje program zajęć i gier przypominających o dawnych zajęciach mieszkańców

Treścią programu są cztery warsztaty: Poszukiwania minerałów – wyprawa z Roksaną Knapik — odbyła się 11 września; Szklarskie wypieki z Edytą Kullą (18 września) oraz planowane na październik Walońskie tajemnice w Muzeum Ziemi JUNA oraz Kurzacy i drwale w szklarskoporębskim Muzeum Karkonoskim. Warsztaty są bezpłatne.

Jako towarzysząca warsztatom powstała gra terenowa Leśne Skarby. Prowadzi graczy przez mniej lub bardziej znane miejsca w Szklarskiej Porębie. Mapka z kodami QR zawierające odnośniki do ciekawych miejsc pozwala na nietuzinkowe zwiedzanie Szklarskiej Poręby. Mapkę można otrzymać za darmo m. in. w muzeum, w Informacji Turystycznej oraz w Muzeum Ziemi JUNA. Każdy uczestnik (zwłaszcza zadowolony) może też podzielić się z organizatorem zabawy fotografiami i wrażeniami zabawy — na pierwszych 100 osób, które przejdą całą trasę-grę, czeka nagroda!

Na potrzeby cyklu warsztatowego powstała także gra planszowa Leśne Skarby. Przenosi do średniowiecznej Szklarskiej Poręby, w której los graczy zależy od woli potężnego i wszechmocnego Ducha Gór. Przemierzając jego królestwo, przecięte rzeką Kamienną, potokami Kamieńczykiem i Szklarką, spotykamy walonów – tajemniczych poszukiwaczy złota i kamieni szlachetnych, hutników wędrujących z hutami coraz wyżej w góry by wytopić szkło oraz drwali i kurzaków zapewniających hutnikom drewno i wypalany zeń węgiel. Grę planszową otrzymają uczestnicy warsztatów.

Całość ma spopularyzować wiedzę o przeszłości mieszkańców izersko-karkonoskich osad, z których powstała Szklarska Poręba. Od zarania lokalnych dziejów cztery zawody: walonowie, hutnicy, drwale i kurzacy, formowały kulturę materialną dawnej Szklarskiej Poręby.

Dajcie się porwać historycznej przygodzie!

Leśne dziedzictwo Szklarskiej Poręby finansowane jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura-Interwencje 2021 oraz z Budżetu Województwa Dolnośląskiego.

Leśne dzidzictwo Szklarskiej Poręby