×

Uwaga

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Na kulinarnej mapie Szklarskiej Poręby pojawił się nowy, złoty punkt

Produkty kulinarne cieszą się coraz większą popularnością. Turyści wręcz domagają się, aby podawać im posiłki przyrządzone z miejscowych specjałów, a w sklepach pytają o przysmaki wytworzone in situ lub pozyskane wprost zza okna. Dlatego nic dziwnego, że przedsiębiorczy szklarskoporębianie postanowili warzyć napój, którym od tysięcy lat raczy się do posiłku i smakuje przy towarzyskich spotkaniach.

MARIENTAL, nowa marka kulinarna, powoli staje się znakiem rozpoznawczym tego osiedla Szklarskiej Poręby, które właśnie za dawnych czasów tak się nazywało. Dzisiejszy Marysin, założony wedle podań przez czeskich egzulantów, jest dzisiaj jedną z najliczniej odwiedzanych turystycznie części miasta. Skupionych tutaj jest wiele restauracji, hotelów, pensjonatów, ale i także stoki narciarskie oraz stacja kolei linowych na Szrenicę.
Mimo, że Szklarska Poręba nie ma tradycji piwowarskich, bowiem przez sześć wieków swego istnienia była wsią, a piwo warzono zazwyczaj w miastach, to nadszedł najwyższy czas, by taki tradycyjny atrybut miejskości jak browar — mieć.

Browar MARIENTAL

Zwłaszcza, że od dawien dawna browary zakładano tam, gdzie była zdrowa, smaczna, a przede wszystkim czysta woda. Wszak piwo składa się głównie z wody. W Szklarskiej Porębie takiej nie brakuje. Karkonoski Park Narodowy dostarcza tak czystą wodę, że zwykłe laboratoria identyfikują ją jako destylowaną.
Właśnie z takiej krystalicznej wody powstaje rzemieślnicze piwo wedle najlepszych zasad dawnych browarników: najlepsze w okolicy, z najlepszego słodu, równie dobrego chmielu o wyważonym smaku. O tych zasadach przypominają grafiki zdobiące ściany browaru MARIENTAL aby goście mogli zapoznać się z historią browarnictwa w górskiej części Śląska.

Dzisiaj to już niemal standard, że małe browary, warzące na potrzeby brauhausów zdradzają tajemnice swej kuchni. MARIENTAL także, poza opisem procesu warzenia, zorganizowanym grupom pokaz warzenia piwa.

Browar MARIENTAL znajdziecie na ul. 1-go Maja 11 w Szklarskiej Porębie.