×

Uwaga

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Kolejna, po wrześniowej, akcja porządkowania cmentarza ewangelickiego — wiosną

Wraz z silną ekipą Niemców z Schönes Schlesien oraz Initiative zur Erhaltung schlesischer Kulturgüter mieszkańcy Szklarskiej Poręby porządkowali cmentarz w Sz.P—Dolnej 19 września br. Już wówczas, choć wykonano ogromną pracę, wiadomo było, że na tym jednym dniu poprzestać nie można. Potrzebne są kolejne akcje. Wstępnie zaplanowane były jeszcze na tę jesień. Niestety aktualna sytuacja epidemiczna w Polsce i Niemczech nie sprzyja tego rodzaju aktywności społecznej.

Wspólnie z Robertem Wollnym reprezentującym niemiecki wolontariat Landsmannschaft Schlesien (pol. Rodacy ze Śląska) kierownictwo Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej — placówki, która koordynowała akcję, ustaliło nowy termin. Wstępnie na wiosnę 21 roku. Wszyscy wierzą, że tym razem epidemia nie pokrzyżuje planów i już teraz organizatorzy zapraszają do udziału w porządkowaniu cmentarza. Czasu na przygotowania jest sporo: nowy termin to 16-18 kwietnia przyszłego roku.

Schlesische Bergwacht

A po zachodniej stronie granicy słychać echa wrześniowego spotkania na cmentarzu: zostało szeroko opisane w październikowym numerze czasopisma "Schlesische Bergwacht". Wzmianka o akcji ukaże się także w grudniowym wydaniu magazynu "Schlesien Heute" wydawanym w Görlitz. Porządkowanie jednak nie po to jest organizowane, aby było o czym pisać, lecz z obowiązku wobec tych, których doczesne szczątki leżą na karkonoskim panteonie (choć położonym w Górach Izerskich...)

Źródło: MOKSiAL