×

Uwaga

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Wakacje w znanej od wieków stacji klimatycznej ma dobry smak dojrzałości...

W tym trudnym roku nie ma wielu okazji do spotkań miłośników retro. Doroczny Rowerowy Rajd Retro z powodu epidemii nie odbędzie się w normalnej formule, a jedynie jako rowerowa przejażdżka najzagorzalszych fanów. Doroczna parada retro także się nie odbyła. A przecież trzeba przewietrzyć surduty, falbany sukien i tiulowe woalki (świetnie sprawdzają się jako ochrona ;-) przed owadami). Dlatego silna RETRO-GRUPA ze Szklarskiej Poręby postanowiła urządzić retro-piknik. Jak za dawnych czasów, z koszykami pełnymi smakołyków, z letnimi kreacjami. Nie ma lepszego miejsca na takie niedzielnie przedpołudnie niż Ogród Ducha Gór przy dawnym domu braci Hauptmannów.

Retro-piknik w Ogrodzie Ducha Gór

Piknik był inauguracją ogrodowych spacerów prowadzonych przez Olgę i Jarosława Szczyżowskich z Sudeckiej Krainy. To para znanych w subregionie animatorów turystycznych, przewodników i aktorów-amatorów, którzy w niezwykle sugestywny, widowiskowy i niebanalny sposób opowiadają o górach, historii, osobliwościach, twórczości i wszelkich ciekawostkach Gór Izerskich, Karkonoszy, Rudaw Janowickich i Gór Kaczawskich, nie wyłączając oczywiście Kotliny Jeleniogórskiej. Małżeństwo ma za sobą niejedną ciekawą inicjatywę i duże doświadczenie w kreatywnym przedstawianiu turystom naszych okolic.

Retro-piknik w Ogrodzie Ducha Gór

Retro-piknik rozpoczął się tradycyjną sesją zdjęciową. Tradycyjną już, bo każde takie spotkanie jest świetną okazją do obfotografowania uczestników od stóp do głów. Wkładają oni bowiem wiele pieczołowitości w skomponowanie swych strojów. Niektórzy robią to z dbałością o najmniejsze nawet detale, a są to niejednokrotnie oryginały sprzed 100 lat.
Po zdjęciach (ach, jaka szkoda, że nie wiekową foto-kamerą!) barwny korowód ruszył na spacer z opowiadaniem Strzyżowskich. Można się było dowiedzieć co kryją w sobie Karkonosze i Góry Izerskie, zgłębić historię, usłyszeć ciekawostki, a nawet co nieco o ich metafizyce. Duch Gór okazał się łaskawy dla tak wystrojonego towarzystwa. Mimo burzowej aury udało się rozpalić ognisko, posłuchać stosownej do epoki muzyki, spróbować domowych wypieków i nalewek.
Dzień otwarty Ogrodu Ducha Gór był też okazją do integracji mieszkańców Szklarskiej Poręby z turystami. Choć mijamy się na ulicach, nie zawsze mamy okazję ze sobą pobyć, spokojnie porozmawiać, wymienić się oglądem na sprawy...

Retro-piknik w Ogrodzie Ducha Gór

 

Zorganizowany przez Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej piknik nie był wydarzeniem jednorazowym. Już w sierpniu będzie powtórka. Będzie okazja by porozmawiać o modzie i górach. Czy uda się odpowiedzieć na zagwozdkę jak to możliwe, że kobiety w spódnicach zdobywały jedne z najwyższych gór w Europie?
Poza retro-piknikami w Ogrodzie Ducha Gór organizowane są wieczorne spacery z lampami naftowymi, dzienne oprowadzanie z przewodnikiem, warsztaty i prelekcje oraz wydarzenia kulturalne.