×

Uwaga

There is no category chosen or category doesn't contain any items


„Kapsuła czasu” spoczywa już u stóp Ducha Gór, stojącego na Skwerze Radiowej Trójki.

Została tam uroczyście umieszczona 18 listopada A.D. 2010 . Liczyrzepa będzie ją chronił przez następne pół wieku. Dopiero bowiem za 50 lat, w setną rocznicę nadania praw miejskich naszemu miastu, zostanie otwarta przez następne pokolenie mieszkańców Szklarskiej Poręby.  Co znajdą w kapsule, a właściwie w dwóch "kapsułach czasu" umieszczonych w szczelnie zamkniętej metalowej skrzyni?

Pierwsza z nich zawiera dokumenty opisujące naszą teraźniejszość. Wśród nich są m.in. Nowiny Jeleniogórskie, Miejski Biuletyn Pod Szrenicą, Gazeta Internetowa Głos Szklarskiej Poręby, zbiorowa fotografia mieszkańców Szklarskiej Poręby, Skład Rady Miejskiej V kadencji, kierownictwa Urzędu Miejskiego i miejskich jednostek organizacyjnych i  życzenia okolicznościowe od  Przyjaciół Radiowej Trójki

W drugiej kapsule umieszczono symbole, którymi w 2010 roku się posługujemy m.in. : Herb Miasta, polskie monety obiegowe, Gwiazdę Walońską z ametystem, certyfikat Mineralogicznej Stolicy Polski, Medal Uczestnictwa w Biegu Piastów, dukaty miejskie.

Replikę muzeum Domu braci Gerharda i Carla Hauptmannów, Karkonoski Duch Gór – zarys dziejów od Towarzystwa Izerskiego, materiały promujące Szklarska Porębę, symbole: policji, przedszkoli i szkół.


W kapsule znalazł się również 1 srebrny AuRun Waloński, a także opieczętowana  wskazówka, gdzie znajduje się początek szlaku, na końcu którego w 2060 roku odnaleźć będzie można 12 srebrnych AuRunów ufundowanych przez Dorotę i Roberta Pawłowskich.

W uroczystości zapieczętowania kapsuły wzięło udział wielu mieszkańców naszego miasta i przedstawicieli stowarzyszeń, urzędów; a także szkół i przedszkoli. Dla tych ostatnich była to zresztą świetna lekcja identyfikacji z „Małą Ojczyzną”, jaką jest nasza szklarskoporębska wspólnota.  

Możliwe, że wielu z dzisiejszych przedszkolaków i uczniów będzie brało udział w uroczystym odpieczętowaniu kapsuł za 50 lat.Świadomość, że cała akcja swój koniec będzie miała za pół wieku, sprawiała iż świadkowie zapieczętowania kapsuły mieli wrażenie, że uczestniczą w niezwykłej uroczystości.

Pomysłodawcą "kapsuły czasu" jest mieszkaniec naszego miasta Bartosz Wójcikiewicz . Zaplombowanie "przesłania w przyszłość" było kolejną już odsłoną uroczystości związanych z 50 - leciem nadania Szklarskiej Porębie praw miejskich.