Redakcja internetowego magazynu turystycznego Góry Izerskie.pl zorganizowała spacer po Górach Izerskich, w którym udział wzięły osoby niepełnosprawne poruszające się na wózkach.

W sobotę 12 września  małą grupką piechurów i "wózkarzy" wyruszyliśmy z Jakuszyc w kierunku Orla. Trasę wybraliśmy nieprzypadkowo – zielony szlak prowadzący starą asfaltową drogą jest jednym z nielicznych w polskich górach, którymi można spacerować na wózkach inwalidzkich. Poza przyjemnością obcowania z lasem, celem wyprawy było rozpoznanie: czy szlak może przejechać osoba na wózku inwalidzkim? w jakim czasie? jaki jest profil wysokościowy trasy? czy nie jest to wyzwanie ponad siły "wózkarzy"?

Mimo niesprzyjającej pogody – niebo mżyło i straszyło deszczem – wczesnym popołudniem wyruszyliśmy z parkingu pod Ośrodkiem Narciarstwa Biegowego w Jakuszycach. Pogoda wnet się poprawiła, a po 1,5-godzinnym przyjemnym spacerze powitał nas gospodarz Stacji Turystycznej Orle - Stanisław Kornafel.
W lesie nad Kamionkiem roiło się od grzybiarzy, bowiem w Stacji odbywały się akurat zawody w grzybobraniu.
Choć grzybów nie zbieraliśmy – też poczuliśmy się zwycięzcami! Po wielu miesiącach przygotowań, niemal dwa lata od zaświtania w głowach idei, integracyjny spacer izerski stał się faktem.
Naszym wypadem postawiliśmy pierwszy "krok" na długiej i wyboistej drodze – teraz rozpoczną się zmagania z rzeczywistością aby usunąć wiele barier utrudniających niepełnosprawnym poznawanie gór.

Podstawowe przeszkody są takie jak wszędzie: schody prowadzące do schronisk, brak miejsc noclegowych przystosowanych dla "wózkarzy" oraz brak toalet, z których mogą korzystać bez pomocy.
Lecz to są trudności do pokonania! Przy dobrej woli, wsparciu samorządów i organizacji pozarządowych oraz przychylności turystycznej braci, wierzymy, że wkrótce widok turysty na wózku inwalidzkim w Górach Izerskich nie będzie niczym niezwykłym.

Zapraszamy wszystkich, którzy chcą pomóc w popularyzowaniu turystyki w Górach Izerskich wśród osób niepełnosprawnych do współpracy!

Na wózkach dzielnie spacerowali: Diana Bulanda – studentka stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, (po zajęciach zagorzała pływaczka) oraz Jędrzej Jaxa-Rożen – filozof, aktywny pilot i zawodnik paralotniowy.
Oboje angażują się w wiele inicjatyw na rzecz osób niepełnosprawnych, działając m.in. w Stowarzyszeniu Pomocy dla Chorych po Urazie Rdzenia Kręgowego "AXIS".

Arkadiusz Lipin
Góry Izerskie.pl

Fot. 1 - Ruszyliśmy w kierunku Orla z nadzieją, że wszystko będzie dobrze.  Fot. Ewelina Śliwińska
Fot. 2 - Wycieczka sprawiła uczestnikom dużą przyjemność. Wszyscy bezpiecznie powrócili na Polanę Jakuszycką i dalej do Wrocławia. Fot. Agata Korzeniowska

więcej zdjęć na www.goryizerskie.pl