×

Uwaga

There is no category chosen or category doesn't contain any items

W Szklarskiej Porębie kolejna odsłona kampanii informacyjnej poświęconej bezpieczeństwu w górach

W górach, jak w soczewce skupiają się żywioły i wiele prostych na nizinach czynności, staje się trudniejszymi. Już sam teren sprawia problemy. A kiedy dojdzie do tego zimno, śnieg i bardzo słaba widoczność, zaczyna być niebezpiecznie.
Co się dzieje, kiedy do żywiołów dołożymy ludzką niefrasobliwość, egoizm i brak rozsądku? Robi się bardzo groźnie. Zachowania turystów w górach niekiedy przyprawiają o ból głowy ratowników górskich. Corocznie, zwłaszcza w Karkonoszach, dochodzi do wielu wypadków i zdarzeń narażających zdrowie i życie ludzi na szwank. Niemal wszystkie są sprowokowane przez ludzi: a to nieprzygotowaniem fizycznym, a to nieodpowiednią odzieżą, a to bezmyślnym zachowaniem.

Piotruś i Karkonosz są bezpieczni

Zimą istną plagą jest zjeżdżanie na "jabłuszkach" lub sankach szlakami turystycznymi i trasami narciarskimi, wchodzenie na nawisy śnieżne nad ostrymi krawędziami, wędrówka w śliskim obuwiu lub nieodpowiednio odzianym, ale też przepychanki pieszych z narciarzami i wędrówki nocą bez dostatecznej znajomości terenu.
W ostatnich miesiącach, a w zimowych — zwłaszcza, w Karkonoszach i Górach Izerskich zrobiło się tłoczno. A przez to — niebezpiecznie. Wiadomo: im więcej ludzi na trasach, tym większe ryzyko, że coś się złego stanie. Rachunek prawdopodobieństwa plus ułańska fantazja turystów.

 Piotruś i Karkonosz są bezpieczni

W ubiegłym roku Szklarska Poręba oddała w ręce turystów instrukcję obsługi — zbiór rad i podpowiedzi, jak bezpiecznie spędzić czas w mieście i górach. Przez większość odbiorców przyjęta przychylnie spełniła swoje zadanie. Okazuje się, że wielu gości gór przydaje się garść porad zebranych w jednym miejscu. W jej przekazaniu szerokiemu odbiorcy uczestniczyli przedstawiciele wszystkich istotnych dla bezpieczeństwa instytucji i organizacji: karkonoskiego Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Lasów Państwowych, Karkonoskiego Parku Narodowego, lokalnej policji, operatorów ośrodków narciarskich i oczywiście gospodarzy miasta Szklarska Poręba.

Piotruś i Karkonosz są bezpieczni

W tym roku kontynuacją i kolejnym krokiem było spotkanie w SkiArenie Szrenica. Plenerowe, zgodne z obostrzeniami epidemicznymi, zaprezentowało przygotowane specjalnie na tę okazję rysunki, w humorystyczny sposób pokazujących właściwe zachowania w górach. Autorką jest pracująca w dyrekcji Karkonoskiego Parku Narodowe Barbara Wieniawska-Raj, a głównymi bohaterami Piotruś i Karkonosz. Temu pierwszemu osobowość nadał Piotr Słowiński — znany w subregionie i lubiany dziennikarz Radia Wrocław, a zaczęło wszystko kilka lat temu od zabawy na Facebooku. Ten drugi bohater to oczywiście surowy, lecz sprawiedliwy, legendarny władca gór.

Rysunki teraz będą rozpowszechniane wśród szerokiej publiczności—gości górskich miejscowości, a kampanię informacyjną do końca zimy prowadzić będą wszystkie podmioty wspierające akcję:
Miasto Szklarska Poręba, Karkonoski Park Narodowy, Lasy Państwowe, Komendę miejską policji w Jeleniej Górze, stow. Bieg Piastów, Sudety Lift i innych. Celem inicjatorów jest trafić z nią do turystów abyśmy wszyscy mieli z pobytu w górach wiele radości i jak najmniej przykrości.