×

Uwaga

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Czołg Stuart, samochody terenowe i „American way of life”. To wszystko zobaczyć można było podczas weekendu majowego w Szklarskiej Porębie. Miasto odwiedził Rajd Arado.

Choć do dziś historykom nie udało się jednoznacznie stwierdzić, czy szarżująca pod koniec maja 1945 r. w kierunku Czech amerykańska 3. Armia generała Georga Pattona dotarła w Karkonosze, obecność chłopców zza Atlantyku w polskich górach fascynuje spore grono badaczy i pasjonatów historii. Chcąc przybliżyć tę zagadkę mieszkańcom Szklarskiej Poręby, 30 kwietnia do miasta dotarł konwój historycznych pojazdów wojskowych prowadzonych przez miłośników militariów w mundurach amerykańskich z okresu II wojny światowej. Wszystko za sprawą przemierzającego Dolny Śląsk w tegoroczną majówkę Rajdu Arado.

W Szklarskiej Porębie zaroiło się od „GIs”, jak w całej okupowanej Europie nazywano żołnierzy spod znaku białej gwiazdy. 30 kwietnia wieczorem spotkać ich było można na Skwerze Radiowej Trójki. Kolejnego dnia przy dworcu PKP Szklarska Poręba Górna, odbyła się inscenizacja historyczna przedstawiająca potyczkę kolumny US Army z wycofującymi się w głąb Karkonoszy oddziałami niemieckimi. – Największą atrakcją widowiska było kilka całkowicie sprawnych, oryginalnych pojazdów wojskowych z czasów ostatniej wojny światowej, w tym czołgu Stuart. Oprócz tej maszyny przyjrzeć się było można również ciężarówce marki mercedes, znanym nie tylko z filmów wojennych terenowym Dodge’om, Kuebelwagenom oraz motocyklom.

Podczas inscenizacji i nie tylko rekonstruktorzy posługiwali się bronią pamiętającą rok 1945. – Specjalnie z tego powodu sprowadzono z zagranicy oryginale pistolety maszynowe Thompson i MP 38, karabiny MG 42 oraz cały szereg innego, ciekawego oręża. Warto dodać, że na potrzeby rajdu zabezpieczone zostało ponad 20 tys. sztuk bezpiecznej, profesjonalnej amunicji hukowej różnego kalibru co jest rekordem nie tylko w skali ogólnopolskiej. Do Szklarskiej Poręby dostarczy ją szczecińska firma STG, znana między innymi z obsługi takich produkcji filmowych jak „Miasto 44”.

Organizatorami wydarzenia był MOKSiAL oraz  Kamiennogórska Fabryka Historii Arado.

Paweł Popłoński - MOKSiAL