Jaka jest różnica między grzybem a grzybnią? Które grzyby żywią się resztkami modrzewia, igłami sosnowymi i kłączami zawilca? A który grzyb rośnie na szyszce sosnowej, a jaki na żołędziu?

Zgromadzonym w Chacie Izerskiej piątkowego wieczoru kilkudziesięciu osobom, odpowiadał na te zagadki, uprzednio sam je stawiając, Jacek Ciechanowski. W wykładzie pt. Grzyby spoza jadłospisu uświadomił słuchaczom, jak ogromne jest bogactwo świata grzybów. Różnorodne ich formy i barwy, wielka rozpiętość wielkości – od kilkumilimetrowych kuleczek po płaskie talerze – zdumiewa. Ot, choćby grzyb przypominający miskę makaronu.
Niemniej ciekawą wiedzą były informacje o grzybach chronionych. A ratującymi być może życie – te o grzybach śmiertelnie trujących. I choć to nie sezon na grzyby, bowiem na ten musimy jeszcze poczekać przynajmniej pół roku, to spotkanie trudno byłoby osławić nieciekawym.

Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej serdecznie dziękuje Miastu Szklarska Poręba za pomoc w organizacji spotkania oraz Chacie Izerskiej ciepłe przyjęcie gości.

Kolejne spotkanie z cyklu Terra Incognita już 22 lutego od godz. 19. Wówczas Adam Spolnik, mieszkaniec sąsiednich Piechowic, opowie nam o swej wielkiej miłości - Węgrach.

Źródło: MOKSIAL