Przed 30 laty pierwszy raz po długiej przerwie sami rozpoczęliśmy rządy

Dzień Samorządu Terytorialnego uchwalony został przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej w 2000 roku. Choć nie jest dniem wolnym od pracy dla samorządowców, to ważna data dla każdego obywatela naszego państwa. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wielki wpływ mamy na własną rzeczywistość społeczną dzięki samorządom. Starsi obywatele doskonale pamiętają, że od 1950 r., kiedy samorząd terytorialny w Polsce zlikwidowano, mieszkańcy państwa nie mieli żadnego wpływu na lokalne życie. Wszystkie jego aspekty rozgrywane były w gremiach partyjnych, a decyzje — nawet w drobnych sprawach — często zapadały w odległych gabinetach.

Dzień Samorządu Terytorialnego przypada na 27 maja, bowiem tego dnia w 1990 roku odbyły się, pierwsze po czterech dekadach przerwy samorządności polskiej, wybory do rad gmin. Zarządzone przez ówczesnego Prezesa Rady Ministrów Tadeusza Mazowieckiego, były efektem porozumień okrągłostołowych z 1989 r., kiedy rozpoczęto długi marsz do zmiany ustroju Polski. Samorządność jest jednym z podstawowych jego filarów.
W 1990 r. wybierano skład 2383 rad gmin: 1547 wiejskich, 255 miejskich, 574 gminno-miejskich oraz 7 dzielnicowych Warszawy. Podczas głosowania 42,27 % uprawnionych wyłoniło 51987 radnych [Źródło: M.P. z 1990 r. nr 21, poz. 170]. Byli oni prekursorami wielkich zmian w Polsce. Dopiero po 9 latach wprowadzono kolejne dwa szczeble samorządu terytorialnego, ustanawiając powiaty i duże województwa.
W lutym br. zaplanowano bogate w wydarzenia obchody 30 rocznicy pierwszych wyborów, jednak z uwagi na stan epidemiczny większość z nich niestety się nie odbędzie.

Decyzje zapadające w organach i kolegialnych ciałach samorządowych mają wpływ na wiele codziennych spraw: szkolnictwo, kulturę, infrastrukturę, koszty życia, podatki lokalne, urządzenie przestrzeni i szereg innych, z pozoru drobnych, a jakże istotnych zagadnień.
Dlatego tak istotne jest abyśmy uczestniczyli nie tylko w wyborach samorządowych, ale stale współpracowali z samorządowcami w kształtowaniu naszej wspólnej, lokalnej i regionalnej rzeczywistości.

Burmistrz Szklarskiej Poręby Mirosław Graf oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Janusz Lichocki — kierujący samorządem lokalnym w naszym mieście, przesłali życzenia:

Z okazji Dnia Samorządowca, wszystkim współtworzącym samorząd, a więc także wszystkim mieszkańcom Szklarskiej Poręby, życzymy abyście każdego dnia byli zadowoleni z miejsca, w którym żyjecie. Byście czuli się gospodarzami naszego miejsca na Ziemi, i abyście z dumą mogli się chwalić, że jesteście ze Szklarskiej Poręby. A w aktualnej, trudnej sytuacji by nie opuszczał Was optymizm.
Budując lokalną demokrację, tworzymy wspólnie warunki do lepszego jutra. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie, a samorządowcom za wytrwałość w służbie, także tym, którzy spędzają czas na zasłużonych emeryturach lub pełnili tę służbę i odeszli do innych, ważnych zadań.