Wiosna jest okresem, w którym każdego roku powraca problem wypalania traw. Ogień stanowi ogromne zagrożenie dla życia roślin, zwierząt i ludzi oraz wpływa niekorzystnie na całość środowiska przyrodniczego. W płomieniach giną pospolite gatunki roślin i zwierząt, a także wiele cennych gatunków chronionych, a niekontrolowane wypalanie jest także zagrożeniem dla mienia i życia ludzkiego.

Na przestrzeni całego roku do największych pożarów łąk, nieużytków rolnych, lasów dochodzi w miesiącach wiosennych tj. marcu i kwietniu. Wtedy właśnie jednostki straży pożarnej otrzymują najwięcej zgłoszeń do pożarów spowodowanych niekontrolowanym rozprzestrzenianiem się ognia.

Zakaz wypalania traw

Wypalanie traw prowadzi do:

 • Ponoszenia kosztów pożarów i niepotrzebnej eksploatacji sprzętu gaśniczego
  Interwencje straży pożarnej do wypalania traw i nieużytków, bezmyślnie wywołanych przez człowieka, generują ogromne koszty, które mogłyby być przeznaczone na inne cele.
 • Zagrożenia życia i mienia ludzkiego
  Wypalanie traw i nieużytków rolnych prowadzi do niekontrolowanego rozprzestrzeniania się ognia na skutek czego powstają pożary, które bezpośrednio zagrażają życiu ludzi oraz prowadzą do szkód materialnych.
 • Niszczenia roślin i zabijania zwierząt
  Płomienie ognia i wysoka temperatura stają się zagrożeniem dla wielu gatunków roślin i zwierząt. Ofiarami pożarów są najczęściej płazy, gady, owady i drobne ssaki. Wiele gatunków zwierząt objętych jest ochroną prawną i stanowi cenny składnik ekosystemu.
  Ogień niszczy miejsca ich występowania oraz rozwoju.

ZAKAZ WYPALANIA TRAW
Nie bądź jednym z nich, nie wypalaj traw!
Bądź jednym z nas, szanuj przyrodę!

Apel do pobrania [337.87 KB]
Wybrane przepisy dotyczące wypalania traw [330.24 KB]
Plakat do pobrania [495.06 KB]