Zaułek Szklarzy - to  nowo powstałe miejsce w naszym mieście, poświęcone hutnikom, artystom szklarzom, zdobnikom czyli ludziom, którzy tworzyli historię hutnictwa szkła Szklarskiej Poręby.

Przy Leśnej Hucie - jedynej czynnej hucie w Szklarskiej Porębie, spotkali się m.in. dawni pracownicy Huty Szkła "Julia", organizatorzy i uczestnicy Festiwalu Ekoglass 2009 oraz goście: Burmistrz Piechowic Zofia Grabis - Baranowska, Dyrektor Muzeum Karkonoskiego - Gabriela Zawiła, Anna Kalisz z Piechowickiego Ośrodka Kultury, dyrektor Wydziału Kultury Starostwa Powiatowego w Jeleniej Górze - Wiesław Dzierzba oraz Igor Wójcik - dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Kultury i Sztuki. Zebranych gości przywitali: Grażyna Biederman - kierownik Referatu Promocji Miasta, przewodniczący rady - Grzegorz Sokoliński oraz państwo Małgorzata i Henryk Łubkowscy z Leśnej Huty. 

Główną tablicę pamiątkową  poświęconą Mistrzom Szkła Karkonoszy i Gór Izerskich odsłonił właściciel Leśnej Huty pan Henryk Łubkowski. O odsłonięcie tablicy Henryka Albina Tomaszewskiego poproszono pana Andrzeja Tomaszewskiego - syna mistrza.

Henryk Albin Tomaszewski - (1906-1993) rzeźbiarz, malarz, rysownik, artysta szklarz.

Studia artystyczne rozpoczął w Miejskiej Szkole Sztuk Zdobniczych i Malarstwa w Warszawie. kontynuował je na ASP w Warszawie w latach 1932-1936 (rzeźba w pracowni tadeusza Breyera, malarstwo u Tadeusza pruszkowskiego)> W czasie II wojny światowej został aresztowany przez Niemców i więziony na Pawiaku. Po zakończeniu wojny pracował w Siedlcach jako nauczyciel rysunku. Do Warszawy powrócił w 1946r., zajmował się unikatowym szkłem artystycznym, wolnoformowanym. Przeniósł się do Szklarskiej Poręby, gdzie działał jako niezależny projektant dla Instytutu Wzornictwa przemysłowego (4 lata). W Szklarskiej Porębie powstały pierwsze szkła wolnoformowane na gorąco. Realizował swoje prace w różnych hutach w całej polsce, współpracując z hutnikami. Inspiracją jego dzieł była natura, a także muzyka.*
Prace H. A.Tomaszewskiego można zobaczyć m.in. w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze i w Domu Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie.

* zródło: "Artyści w Szklarskiej Porębie " Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze, Monitowicz Foto Studio 2007