×

Uwaga

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Szklarska Poręba i niemiecka Worpswede podpisały umowę o współpracy w dziedzinie kultury. Oba miasta dzieli niemal 700 km, ale łączy historia i teraźniejszość.

Szklarska Poręba i Worpswede są koloniami artystycznymi należącymi do elitarnej Międzynarodowej Federacji Kolonii Artystycznych Euro-Art. Przyjmowane są do niej te ośrodki, które poszczycić się mogą nie tylko historią ale i teraźniejszością bogatą w wydarzenia kulturalne. Oba miasta od dawana przyciągały do siebie ludzi kultury, naukowców i artystów.

Łączą ich te same nazwiska: Hendricha Voglera autora grafik ilustrujących "Dzwon Zatopiony” Gerharta Hauptmanna i jednocześnie twórcy kolonii artystycznej w Worpswede: Paula Modersohn-Becker i Otta Modersohn, którzy podziwiali salon artystyczny stworzony przed wojną pod Szrenicą. Z kolei Carl Hauptmann poznał w Worpswede swą żonę Marię Rohne.

Od lat tradycję współpracy między obu koloniami podtrzymuje znany szklarskoporębski rzeźbiarz Zbigniew Frączkiewicz często bywający w niemieckiej miejscowości .Umowa między oboma miastami podpisana podczas tegorocznego „Biennale Sztuki i Filmu Worpswede” stworzy nowe możliwości do wymiany doświadczeń między artystami obu kolonii.

Zobacz : Szklarska Poręba w Międzynarodowej Federacji Kolonii Artystycznych Euro-Art