×

Uwaga

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Dyskusja o sztuce i merkantylnej stronie świata w galerii

W Sudeckim Centrum Kultury i Sztuki, zadomowionej już placówce w kulturalnym pejzażu Szklarskiej Poręby i Sudetów Zachodnich, odbyło się spotkanie ludzi zainteresowanych kulturalnym rozkwitem Szklarskiej Poręby.
Spotkanie otworzyła Małgorzata Rychter-Urbańska — jako gospodyni. Podsumowała działania fundacji Ars Sudetica, pod auspicjami której działa SCKiS. Wydany przez fundację, dofinansowany z grantu "artkatalog. Szklarska Poręba 2019", dofinansowany przez Miasto Szklarska Poręba w ramach zadania publicznego wspierającego kulturę. Prezentuje dwanaścioro szklarskich artystów: malarzy, szklarzy, rzeźbiarzy.

Głos przejął dr Andrzej Roszkowski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Jeleniej Górze. Opracowuje strategię kultury dla Szklarskiej Poręby, aktualnie zamykając etap ankietowania badający odbiór dotychczasowych działań kulturalnych w mieście. Przedstawił plan działania na najbliższe miesiące i tygodnie oraz jakich efektów należy się po nich spodziewać.

Dyskusja kulturalna 9 października 2019

Od tego punktu program spotkania przepłynął w stronę dyskusji. Zebrani, zainteresowani kulturą w Szklarskiej Porębie, wymienili się spostrzeżeniami i uwagami oraz pomysłami jak aktualną rzeczywistość zmienić, poprawić, udoskonalić. Padały różne diagnozy i różne recepty. Ciekawą ideę poddał pod dyskusję Maciej Wokan, rzeźbiarz i autor Magicznego szlaku Ducha Gór. Zaproponował aby rozwinąć szlak poprzez ustawienie kolejnych głazów-punktów na szlaku w pobliżu pracowni artystycznych, galerii i placówek kulturalnych, które tym samym będą przywodziły turystów i skłaniały ich do odwiedzin placówek, a może nawet zakupu dzieł sztuki.
Niesłabnąca popularność Magicznego szlaku i jego prosta formuła, rzeczywiście daje szansę przysporzenia artystom większego zainteresowania. Teraz jednak wszystko w rękach artystów. Jeśli rozwiną prosperującą zabawę terenową stworzoną przez miasto, doleją paliwa do rozpędzonej maszyny, i z pewnością wszyscy na tym zyskają.

Dyskusja kulturalna 9 października 2019

Wkrótce, bo już 24 października, kolejne spotkanie w sprawie kultury. W Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej, odbędzie się warsztat strategiczny w ramach opracowywania Strategii rozwoju kultury Miasta Szklarska Poręba na lata 2020-2030, ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej w Szklarskiej Porębie.

al