Pasjonujemy się startami  na światowych arenach biathlonowych Agnieszki Cyl,  naszej absolwentki i najlepszej obecnie polskiej biathlonistki ( 22 miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w tym sezonie) ale już wyrastają nam jej następczynie.

W Zakopanem w dniach 27-30 czerwca odbyły się Mistrzostwa Polski w biathlonie letnim oraz Centralne Zawody Młodzików. Na strzelnicy w Kościelisku pojawili się seniorzy, juniorzy, juniorzy młodsi i młodzicy - ponad 200 zawodników z 16 klubów.

Cieszy powrót na podium Krzyśka Pływaczyka -  naszego absolwenta, obecnie zawodnika BKS WP Kościelisko, który długo zmagał się z chorobą i powoli wraca do formy. Trzymam kciuki, aby jeszcze raz mógł reprezentować polskie  barwy na olimpiadzie.

Teraz w Zakopanem wywalczył 2 miejsce w sprincie i 2 miejsce w biegu masowym a zimą na Mistrzostwach Polski wywalczył 3 złote medale:  w biegu pościgowym, w biegu masowym i w sztafecie oraz brąz w sprincie. Oby tak dalej.

Zawody rozpoczął we wtorek bieg indywidualny z czterokrotnym strzelaniem ( 2 razy leżąc i 2 razy  stojąc) .  Wśród seniorek Agnieszka Cyl była druga. Jedynym medalem w tym dniu dla naszych uczniów-zawodników było srebro Ewy Buchli,  ale były również wysokie pozycje w pierwszej dziesiątce.

 • juniorki : 10. Kamila Buchla,
 • juniorzy : 6. Dariusz Krajewski,   8. Mateusz  Zawół
 • juniorki młodsze : 2 . Ewa Buchla,  4. Iga Kordasiewicz,  5. Jadwiga Wijas, 7. Paulina Lechowska,
 • juniorzy młodsi: 5. Paweł Lech, 7. Dawid Makówka, 9. Michał Maresz,
 • młodziczki : 4. Karolina Kliber, 5. Martyna Piech,   7. Karolina Piech, 8. Magdalena Kotowicz,
 • młodzicy : 5. Maciej Wojda , 10. Kamil Baryczka.

W środę na stadionie biathlonowym w Kirach odbyły się biegi masowe seniorek i seniorów oraz sztafetowe młodszych roczników.

Pogoda postanowiła uprzykrzyć życie biathlonistom. Opady deszczu, którym  towarzyszył wiatr i mgła sprawdzały wytrzymałość szczególnie młodszych zawodników, nie przywykłych jeszcze do takich ekstremalnych warunków.

Temperatura nie przekraczała 12 stopni, śliskie i błotniste odcinki krętej trasy sprzyjały upadkom i ewentualnym kontuzjom. Silna mgła utrudniała strzelanie, a wiadomo jak to ważny element konkurencji biathlonowych. Mimo trudnych warunków to był w Zakopanem nasz dzień, nie było kategorii wiekowej , w której nasi zawodnicy nie stanęli  na podium.

Na najwyższym stopniu, ze złotymi medalami stanęli juniorzy czyli sztafeta w składzie:  Dariusz Krajewski, Mateusz Zawół i Andrzej Witek, srebro przypadło w udziale juniorkom młodszym i młodziczkom natomiast brązowe medale wywalczyły juniorki oraz juniorzy młodsi i młodzicy.

Składy srebrnych (juniorki młodzsze i młodziczki) i brązowych sztafet:

 • juniorki młodsze  - Ewa Buchla, Jadwiga Wijas, Iga Kordasiewicz,
 • młodziczki - Karolina Piech, Martyna Piech, Karolina Kliber,
 • juniorki - Kamila Buchla, Dominika Wojda, Dorota Wojda,
 • juniorzy młodsi - Paweł Lech, Dawid Makówka, Michał Maresz,
 • młodzicy -  Kamil Kolano, Mateusz Galik, Jerzy Grab.

Czwarte miejsca zdobyły juniorki młodsze - Paulina Lechowska, Aneta Południak i Marcelina Stadnik oraz młodzicy - Piotr Naumowicz, Kamil Baryczka i Maciej Wojda.Ostra  walka toczyła się  w sztafecie młodziczek i szczególne tutaj brawa dla Karoliny Kliber, która heroicznym wysiłkiem na ostatniej zmianie wyprowadziła naszą sztafetę na drugie miejsce.

W czwartek odbyły się biegi sprinterskie. Pogoda nie rozpieszczała startujących - raz słońce, raz ulewa, więc warunki były wręcz ekstremalne.
Nasi absolwenci znaleźli się na podium - Agnieszka Cyl była trzecia a Krzysztof Pływaczyk drugi. Wysoką, stabilną formę potwierdziła juniorka młodsza Ewa Buchla, która zdobyła brązowy medal i Iga Kordasiewicz, która tak jak i w biegu indywidualnym była czwarta. ( 9 m. Paulina Lechowska).

Wśród juniorów młodszych najlepiej wypadł Paweł Więckowski – 9 miejsce, wśród juniorów: Andrzej Witek – 6 miejsce, Mateusz Zawół – 8 miejsce i Dariusz Krajewski – 10 miejsce,  wśród młodziczek : Karolina Piech – 4 miejsce, Magda Kotowicz – 7 miejsce, Olga Fischer – 9 miejsce, wśród młodzików:  Kamil Kolano - 7 miejsce i Kamil Baryczka - 8 miejsce.

Czekamy teraz na start naszych biegaczy we wrześniowych zawodach Mistrzostw Polski na nartorolkach. (tekst: Maciej Dymarski)