Narciarstwo klasyczne

Nie od dziś wiadomo, że Szklarska Poręba to centrum aktywnego wypoczynku. Niezależnie od pory roku można tu uprawiać sport i dobrze się przy tym bawić. Zima to nie tylko narciarstwo zjazdowe czy snowboard, ale również narciarstwo biegowe.
 
Narciarstwo klasyczne przeżywa teraz okres swojej ponownej świetności i staje się coraz bardziej popularne wśród miłośników białego szaleństwa. Z roku na rok do biegówek przekonuje się coraz więcej ludzi. Żeby swobodnie korzystać z tras biegowych i docenić tę dyscyplinę sportu wcale nie trzeba być wyczynowcem.  Na biegówki wybrać może się praktycznie każdy.

Wystarczy znaleźć na mapie Szklarską Porębę i Polanę Jakuszycką w Górach Izerskich i mieć trochę wolnego czasu.To legendarne miejsce, w którym zimą można z powodzeniem uprawiać narciarstwo biegowe.

  • narciarskie trasy biegowe mają długość około 100 km,
  • wszystkie trasy tworzą pętle w kształcie listka koniczyny i łączą się ze sobą, dając możliwość łączenia tras przejazdu lub wyboru z dostosowaniem do własnych potrzeb,
  • część tras posiada homologację FIS
  • dzięki doskonałym warunkom klimatycznym pokrywa śnieżna zalega tu grubą warstwą do późnej wiosny,
  • na miejscu funkcjonują wypożyczalnie sprzętu do narciarstwa biegowego oraz instruktorzy,
  • sklepy, punkty gastronomiczne i sanitariaty czekają na narciarzy biegowych na Polanie Jakuszyckiej oraz przy głównej trasie samochodowej w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach,
  • na Polanie Jakuszyckiej działa JAKUSZYCKA AKADEMIA BIEGOWA – rozbudowanym projekcie nauki biegania na nartach. W jego skład wchodzą m.in. obozy szkoleniowe, a także sobotnie darmowe lekcje biegania dla dzieci i dorosłych!

 

Od ponad 30 lat w Szklarskiej Porębie odbywa się wielkie święto narciarzy klasycznych – Bieg Piastów. Impreza od początku związana jest z postacią Juliana Gozdowskiego – komandora biegu, organizatora, przez wiele lat prezesa Stowarzyszenia Bieg Piastów.

W 2010 roku podczas Gali Mistrzów Sportu Julian Gozdowski odebrał prestiżową nagrodę w kategorii Najlepsza Impreza Masowa. Od 13 czerwca 2008 roku BIEG PIASTÓW jest członkiem WORLDLOPPET  (Worldloppet Ski Federation) - Światowej Ligi Biegów Długodystansowych, do której należy obecnie szesnaście biegów z całego świata. Od 2013 r. Bieg Piastów jest także w cyklu FIS MARATHON CUP, czyli Pucharze Świata w maratonach narciarskich. Oznacza to, że na Bieg Piastów może przyjechać wielu słynnych zawodników.

Niesamowity klimat jaki panuje w Górach Izerskich jest szczególnie odczuwalny właśnie w okolicach Polany Jakuszyckiej. W zawodach narciarstwa biegowego organizowanych na tym terenie udział brała Mistrzyni Pucharu Świta Justyna Kowalczyk, która była pod ogromnym wrażeniem tego miejsca i tras: „… to jedyne miejsce w Polsce do organizowania w przyszłości imprez biegowych światowej rangi. To doskonała baza treningowa ze znakomitymi warunkami śniegowymi”* .

Na biegówkach można spotkać też między innymi wicemistrzynię olimpijską w kolarstwie górskim - Maję Włoszczowską, czy naszych złotych wioślarzy: Adama Korola, Marka Kiełbowicza, Michała Jelińskiego i Konrada Wasielewskiego.
 
Kultowa trasa przez „Samolot”, malownicza dolina rzeki Izery, legendarna Osada Orle, schronisko Chatka Górzystów, to tylko niektóre z magicznych miejsc w Górach Izerskich.


Więcej informacji na narciarstwie biegowym w Szklarskiej Porębie znajdziecie na portalu Kocham Biegówki (www.kochambiegowki.pl)

Przy dworcu kolejowym Szklarska Poręba Huta dostępny jest dla narciarzy parking samochodowy.

Mapa założonych śladów na Polanie Jakuszyckiej
Mapa i wykresy wysokościowe tras biegowych [Adobe Acrobat PDF - 12.39 MB]
Mapa ścieżek narciarskich na Białej Dolinie i Oś. Huty
[JPEG Image - 1.45 MB]

Stowarzyszenie Bieg Piastów 58-580 Szklarska Poręba-Jakuszyce
tel. +48 75 717 33 38,
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
www.bieg-piastow.pl