Magiczny Szlak Ducha Gór; MapaWśród zielonych lasów, w dolinie rzeki Kamiennej, na zboczach Karkonoszy i Gór Izerskich, rozciąga się magiczny ogród  historii, tradycji, wierzeń, magii i natury. Jego władcą jest Duch Gór, zwany Karkonoszem, Rzepiórem i Liczyrzepą.

Nieprzewidywalny jak siły natury. Czasem bezlitosny, czasem łaskawy i opiekuńczy. Jest prawdopodobnie tak stary jak same góry. Pan na swoich włościach pilnie strzegący podziemnych skarbów i opiekujący się żywymi stworzeniami mieszkającymi w granicach jego królestwa.

Od czasów Walonów postać Ducha Gór działała na wyobraźnię literatów i kronikarzy.  Przedstawiany jako postać niemalże z krwi i kości, miotana iście ludzkimi słabościami a z drugiej strony posiadająca moc niemalże boską: odwieczność i nieśmiertelność. Łaskawy pan bogatej fauny i flory Karkonoszy oraz złośliwy prześladowca zachłannych, nieszczerych i kłamliwych przedstawicieli rodu ludzkiego.

Pierwsza wycieczka latem 2012 r.Najstarszym znanym graficznym przedstawieniem Ducha Gór jest postać z mapy Karkonoszy wrocławskiego kartografa Martina Helwiga z 1561 r. Wyobrażenie o Duchu Gór zmieniało się przez stulecia.

W Szklarskiej Porębie utrwalamy właśnie ten najstarszy wizerunek – głowa orła z wijącym się żmijowatym językiem, z jelenim porożem i na koźlich nogach. Z korpusem lwa i dwuczłonowym lwim ogonem. Rzeźbę wykonał lokalny artysta Grzegorz Pawłowski.

Zapraszamy Was na wycieczkę po jego królestwie.  Magiczny Szlak Ducha Góry, który powstał z myślą o rodzinnych wędrówkach, jest już do Państwa dyspozycji. W najbardziej interesujących punktach szlaku znajdują się granitowe głazy zawierające tajemnicze hologramy. Znaki te są częścią gry terenowej, w której każdy może wziąć udział.  Pomysłodawcą gry terenowej oraz wykonawcą głazów z płaskorzeźbami jest Maciej Wokan ze Szklarskiej Poręby.

W roku 2015 Magiczny Szlak Ducha Gór zajął II miejsce w konkursie Róża Regionów, organizowanym przez dwutygodnik branży turystycznej „Wiadomości Turystyczne”.

Odwiedź wszystkie punkty:

Magiczny Szlak Ducha Gór; fot. Bartosz Wójcikiewicz LEŚNA HUTA - obecnie jest jedyną hutą szkła w Szklarskiej Porębie, w której doświadczeni szklarze kontynuują średniowieczne tradycje wytwarzania szkła dmuchanego.  ul. Kołłątaja 2, tel. 075 717 23 03. Czynne od pn-sb 10:00-18:00, w ndz. 10:00-15:00. Wstęp: bilet normalny 8zł, ulgowy 4zł 

KARKONOSKIE CENTRUM  EDUKACJI  EKOLOGICZNEJ - przyroda Karkonoskiego Parku Narodowego i Karkonoszy. Ekologia, biologia, działalność człowieka, fauna i flora oraz klimat Karkonoszy zaprezentowane w interaktywny sposób.  ul. Okrzei 28, tel. 075 717 21 24. Czynne od wtorku do niedzieli I-VI i VIII-IX od godziny 09:00 do 15:00, VI-VII od godziny 09:00 do 17:00, XI - nieczynne, XII - od godziny 09:00 do 15:00. Wstęp wolny.

KRUCZE SKAŁY- okazała grupa skalna na prawym brzegu rzeki Kamiennej na wysokości 718 m n.p.m.(doskonały punkt widokowy). Na Kruczych Skałach funkcjonuje ośrodek sportów ekstremalnych – Szkoła Górska “Quasar”. Więcej informacji na stronie internetowej www.quasar.net.pl  WODOSPAD KAMIEŃCZYKA - najwyższy wodospad w polskich Karkonoszach. Próg wodospadu znajduje się na wysokości 843 m n.p.m. Woda spada trójstopniową kaskadą z wysokości 27 m do przepięknego Wąwozu Kamieńczyka. Za środkową kaskadą wodospadu znajduje się jaskinia tzw. „Złota Jama” ze skupiskiem pegmatytów i ametystów. Przy wodospadzie schronisko „Kamieńczyk” i Szałas „Sielanka”. Wstęp: bilet normalny 6 zł; ulgowy 3 zł

Wędrówki z Duchem GórSZRENICA - górujący nad miastem szczyt w Głównym Grzbiecie Karkonoszy o wysokości 1362 m n.p.m., na który prowadzi krzesełkowa Kolej Linowa SKI ARENY Szrenica (www.sudetylift.com.pl). Na szczycie znajduje się znane schronisko górskie „Szrenica”. Mimo, iż Szrenica nie jest górą wysoką, panują tu warunki klimatyczne, takie jak w Alpach na wysokości 2000 m n.p.m 

ZAKRĘT ŚMIERCI - najsłynniejszy zakręt w Polsce – znajduje się na trasie ze Szklarskiej Poręby do Świeradowa -Zdroju w odległości ok. 3,5 km od centrum Miasta. Zakręt jest bardzo niebezpieczny – ma pełne 180 stopni. Na poboczu szosy stoi luneta, z której podziwiać można panoramę Karkonoszy i Kotliny Jeleniogórskiej

SKAŁKI KARCZMARZ - główna arteria Szklarskiej Poręby – ul. Jedności Narodowej, zawęża się między skałkami, które stanowią charakterystyczny element miejskiego krajobrazu. Nazwa pochodzi od stojącej tu w dawnych czasach popularnej karczmy, słynącej ze smakowitego jadła. 

ZŁOTY WIDOK – malowniczy, wysoko położony próg skalny, z którego rozciąga się przepiękna panorama na Karkonosze.  

Magiczny Szlak Ducha Gór; fot. Bartosz WójcikiewiczCHYBOTEK od XIX wieku jedna z głównych, owianych legendą atrakcji turystycznych Szklarskiej Poręby. Kilkumetrowej wysokości grupa skalna złożona  z kilku bloków. Najwyżej położony kamień o średnicy 4 m wsparty w dwóch miejscach daje się łatwo rozkołysać.  

LIPA SĄDOWA – w Szklarskiej Porębie Dolnej przy ul. Piastowskiej, miejsce gdzie w dawnych czasach sprawowano sądy. 

WODOSPAD SZKLARKI malowniczo położony na terenie enklawy Karkonoskiego Parku Narodowego, w środkowej części Wąwozu Szklarki.  Wodospad spadający kaskadą o wysokości 13,3 m, zwężającą się u dołu  i skręcającą spiralnie masy wody. Na lewym brzegu skalnego progu znajdują się okazałe maramity. Przy wodospadzie małe schronisko „Kochanówka”. Obowiązuje opłata za wstęp do Karkonoskiego Parku Narodowego. 

STARA CHATA WALOŃSKA - siedziba współczesnych poszukiwaczy skarbów Ziemi – Sudeckiego Bractwa Walońskiego i jego Wielkiego Mistrza – Juliusza Naumowicza. Dla grup organizowane są pokazy tajemnych obrzędów walońskich i formy edukacji pozaszkolnej w zakresie geologii, połączone z zajęciami w terenie pod opieką walońskich przewodników.  ul. Kołłątaja 12, 75 717 29 56, www.chatawalonska.pl 

JAK ZOSTAĆ ODKRYWCĄ MAGICZNEJ SZKLARSKIEJ PORĘBY?

 1. Udaj się do punktu Informacji Turystycznej w Szklarskiej Porębie (ul. Jedności Narodowej 1a, tel. 75 75 47 740, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) i zakup zestaw KSIĘGA SKARBÓW (cena 10 zł). W skład teczki wchodzą notes i ołówek do odrysowania hologramów.
 2. Teraz możesz ruszać na szlak. Zdobądź wszystkie punktu zaznaczone na mapie kolorem zielonym (odwzoruj hologram za pomocą miękkiego ołówka w notesie).
  Pamiętaj, żeby zebrać wszystkie 13 punktów, a hologramy odwzoruj na oryginalnym notesie.
 3. Po wykonaniu zadania zgłoś się do Informacji Turystycznej w Szklarskiej Porębie. Jeśli zadanie wykonane prawidłowo otrzymasz certyfikat Odkrywcy Szklarskiej Poręby oraz niespodziankę.

Organizator:
Referat Promocji Miasta, ul. Jedności Narodowej 1a, 58-580 Szklarska Poręba.

Punkt sprzedaży: Informacja Turystyczna, ul. Jedności Narodowej 1a, tel/fax (75) 75 47 740, fax. 75 47 742, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

*Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w regulaminie.

Magiczny Szlak 2016 Okładka [Adobe Acrobat PDF - 9.76 MB]

Uroczyste otwarcie Magicznego Szlaku Ducha Gór.
Magiczny Szlak Ducha Gór został uznany za najlepszy produkt turystyczny Powiatu Jeleniogórskiego w 2010 roku. 

 • Odsłon: 6915
 • Odsłon: 5694
 • Odsłon: 6122
 • Odsłon: 5012
 • Odsłon: 280
 • Odsłon: 5029
 • Odsłon: 230
 • Odsłon: 217
 • Odsłon: 210
 • Odsłon: 214
 • Odsłon: 194
 • Odsłon: 240
 • Odsłon: 197
 • Odsłon: 161
 • Odsłon: 152
 • Odsłon: 187
 • Odsłon: 236