Magiczny Szlak Ducha Gór; MapaWśród zielonych lasów, w dolinie rzeki Kamiennej, na zboczach Karkonoszy i Gór Izerskich, rozciąga się magiczny ogród  historii, tradycji, wierzeń, magii i natury. Jego władcą jest Duch Gór, zwany Karkonoszem, Rzepiórem i Liczyrzepą.

Nieprzewidywalny jak siły natury. Czasem bezlitosny, czasem łaskawy i opiekuńczy. Jest prawdopodobnie tak stary jak same góry. Pan na swoich włościach pilnie strzegący podziemnych skarbów i opiekujący się żywymi stworzeniami mieszkającymi w granicach jego królestwa.

Od czasów Walonów postać Ducha Gór działała na wyobraźnię literatów i kronikarzy.  Przedstawiany jako postać niemalże z krwi i kości, miotana iście ludzkimi słabościami a z drugiej strony posiadająca moc niemalże boską: odwieczność i nieśmiertelność. Łaskawy pan bogatej fauny i flory Karkonoszy oraz złośliwy prześladowca zachłannych, nieszczerych i kłamliwych przedstawicieli rodu ludzkiego.

Pierwsza wycieczka latem 2012 r.Najstarszym znanym graficznym przedstawieniem Ducha Gór jest postać z mapy Karkonoszy wrocławskiego kartografa Martina Helwiga z 1561 r. Wyobrażenie o Duchu Gór zmieniało się przez stulecia.

W Szklarskiej Porębie utrwalamy właśnie ten najstarszy wizerunek – głowa orła z wijącym się żmijowatym językiem, z jelenim porożem i na koźlich nogach. Z korpusem lwa i dwuczłonowym lwim ogonem. Rzeźbę wykonał lokalny artysta Grzegorz Pawłowski.

Zapraszamy Was na wycieczkę po jego królestwie.  Magiczny Szlak Ducha Góry, który powstał z myślą o rodzinnych wędrówkach, jest do Państwa dyspozycji. W najbardziej interesujących punktach szlaku znajdują się granitowe głazy zawierające tajemnicze hologramy. Znaki te są częścią gry terenowej, w której każdy może wziąć udział.  Pomysłodawcą gry terenowej oraz wykonawcą głazów z płaskorzeźbami jest Maciej Wokan ze Szklarskiej Poręby.

W roku 2015 Magiczny Szlak Ducha Gór zajął II miejsce w konkursie Róża Regionów, organizowanym przez dwutygodnik branży turystycznej „Wiadomości Turystyczne”.

Odwiedź wszystkie punkty:

Magiczny Szlak Ducha Gór; fot. Bartosz Wójcikiewicz1. INFORMACJA TURYSTYCZNA - Informacja Turystyczna znajduje się przy ul. Jedności Narodowej 1A (tel. 75 75 47 740). To tu otrzymasz wszystkie niezbędne informacje na temat atrakcji w Szklarskiej Porębie i okolicy, a także nabędziesz Księgę Skarbów - zestaw potrzebny by zostać zdobywcą Szklarskiej Poręby. Tu też możesz odpocząć przy źródełku przed podróżą i odwzorować pierwszy hologram.

3. SKAŁKI KARCZMARZ - główna arteria Szklarskiej Poręby – ul. Jedności Narodowej, zawęża się między skałkami, które stanowią charakterystyczny element miejskiego krajobrazu. Nazwa pochodzi od stojącej tu w dawnych czasach popularnej karczmy, słynącej ze smakowitego jadła.

7. ZŁOTY WIDOK – malowniczy, wysoko położony próg skalny, z którego rozciąga się przepiękna panorama na Karkonosze. 

9. CHYBOTEK od XIX wieku jedna z głównych, owianych legendą atrakcji turystycznych Szklarskiej Poręby. Kilkumetrowej wysokości grupa skalna złożona  z kilku bloków. Najwyżej położony kamień o średnicy 4 m wsparty w dwóch miejscach daje się łatwo rozkołysać.

11. LIPA SĄDOWA – w Szklarskiej Porębie Dolnej przy ul. Piastowskiej, miejsce gdzie w dawnych czasach sprawowano sądy.

Wędrówki z Duchem Gór15. WODOSPAD SZKLARKI malowniczo położony na terenie enklawy Karkonoskiego Parku Narodowego, w środkowej części Wąwozu Szklarki.  Wodospad spadający kaskadą o wysokości 13,3 m, zwężającą się u dołu  i skręcającą spiralnie masy wody. Na lewym brzegu skalnego progu znajdują się okazałe maramity. Przy wodospadzie małe schronisko „Kochanówka”. Obowiązuje opłata za wstęp do Karkonoskiego Parku Narodowego.

16. STARA CHATA WALOŃSKA - wybudowana jest w miejscu dawnej osady na szlaku tzw. Czeskiej Ścieżki. Swego czasu znajdowała się tu siedziba Sudeckiego Bractwa stworzonego przez Wielkiego Mistrza Juliusza Naumowicza. W pobliżu znajduje się Żelazny Tygiel Waloński, skansen odtwarzający średniowieczne urządzenia górnicze i hutnicze, który pozwala przenieść się w czasy walońskich poszukiwaczy złota.

17. LEŚNA HUTA - obecnie jest jedyną hutą szkła w Szklarskiej Porębie, w której doświadczeni szklarze kontynuują średniowieczne tradycje wytwarzania szkła dmuchanego.  ul. Kołłątaja 2, tel. 75 717 23 03.

18. MUZEUM MINERALOGICZNE - W Muzeum Mineralogicznym w Szklarskiej Porębie można obejrzeć blisko 3000 eksponatów: minerałów i skamieniałości z całego świata, a także jeden eksponat z kosmosu – meteoryt Gibeon. Przed budynkiem muzeum znajduje się jedyny w Europie „LAS KARBOŃSKI”. Są to skamieniałe pnie drzewa Dadoxylon, które rosły około 300 milionów lat temu. Interesującym działem muzeum są skamieniałości i szkielety dinozaurów. Jest to największa w Polsce prywatna kolekcja tych gadów z przed milionów lat. Ul. Kilińskiego 20, tel. 693 970 880

Magiczny Szlak Ducha Gór; fot. Bartosz Wójcikiewicz23. SZRENICA - górujący nad miastem szczyt w Głównym Grzbiecie Karkonoszy o wysokości 1362 m n.p.m., na który prowadzi krzesełkowa Kolej Linowa SKI ARENY Szrenica (www.sudetylift.com.pl). Na szczycie znajduje się znane schronisko górskie „Szrenica”. Mimo, iż Szrenica nie jest górą wysoką, panują tu warunki klimatyczne, takie jak w Alpach na wysokości 2000 m n.p.m

26. WODOSPAD KAMIEŃCZYKA - najwyższy wodospad w polskich Karkonoszach. Próg wodospadu znajduje się na wysokości 843 m n.p.m. Woda spada trójstopniową kaskadą z wysokości 27 m do przepięknego Wąwozu Kamieńczyka. Za środkową kaskadą wodospadu znajduje się jaskinia tzw. „Złota Jama” ze skupiskiem pegmatytów i ametystów. Przy wodospadzie schronisko „Kamieńczyk” i Szałas „Sielanka”.

27. KARKONOSKIE CENTRUM  EDUKACJI  EKOLOGICZNEJ - przyroda Karkonoskiego Parku Narodowego i Karkonoszy. Ekologia, biologia, działalność człowieka, fauna i flora oraz klimat Karkonoszy zaprezentowane w interaktywny sposób.  ul. Okrzei 28, tel. 75 717 21 24.

28. CZARNY KAMIEŃ - Apartamenty Czarny Kamień Resort & Spa przy ul. Wojska Polskiego 11.
W lobby obiektu znajduje się studnia o głębokości 18m, która powstała przed kilkuset laty.

Magiczny Szlak Ducha Gór30. KRUCZE SKAŁY- okazała grupa skalna na prawym brzegu rzeki Kamiennej na wysokości 718 m n.p.m.(doskonały punkt widokowy).

34. ZAKRĘT ŚMIERCI - najsłynniejszy zakręt w Polsce – znajduje się na trasie ze Szklarskiej Poręby do Świeradowa -Zdroju w odległości ok. 3,5 km od centrum Miasta. Zakręt jest bardzo niebezpieczny – ma pełne 180 stopni. Na poboczu szosy stoi luneta, z której podziwiać można panoramę Karkonoszy i Kotliny Jeleniogórskiej

34. NORWESKA DOLINA - pod koniec XIX wieku, za sprawą dwóch pisarzy, braci Gerharta i Carla Hauptmannów, do Szklarskiej Poręby zaczęli ściągać inni ludzie kultury. Ludzie środowisk twórczych, zmęczeni wielkomiejskim gwarem, szukali spokoju, a także natchnienia na łonie natury. Tak narodziła się „Dolina siedmiu domów”, nadana na cześć siedmiu najciekawszych domów stworzonych przez wybitne postacie z tamtych czasów. Nawiązując do tej historii każda z 7 willi Norweskiej Doliny ma swój indywidualny charakter, a ich otoczenie zostało ozdobione oryginalnymi elementami, typowymi dla tradycji tego regionu. Oprócz charakterystycznych nazw: HEDDAL, HEGGE, OYE, URNES, TORPO, KVERNES, wyjątkowość willi podkreślają zaprojektowane w stylu tradycyjnej architektury norweskiej wnętrza budynków (ul. Kopernika 9).

JAK ZOSTAĆ ODKRYWCĄ MAGICZNEJ SZKLARSKIEJ PORĘBY?

 1. Udaj się do punktu Informacji Turystycznej w Szklarskiej Porębie (ul. Jedności Narodowej 1a, tel. 75 75 47 740, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) i zakup zestaw KSIĘGA SKARBÓW (cena 15 zł). W skład teczki wchodzą przewodnik, notes i kredka do odrysowania hologramów.
 2. Teraz możesz ruszać na szlak. Zdobądź wszystkie punktu zaznaczone na mapie kolorem zielonym (odwzoruj hologram za pomocą miękkiego ołówka w notesie).
  Pamiętaj, żeby zebrać wszystkie 16 punktów, a hologramy odwzoruj na oryginalnym notesie.
 3. Po wykonaniu zadania zgłoś się do Informacji Turystycznej w Szklarskiej Porębie. Jeśli zadanie wykonane prawidłowo otrzymasz certyfikat Odkrywcy Szklarskiej Poręby oraz niespodziankę.

Szczegółowy regulamin Magicznego Szlaku Ducha Gór

 1. Organizatorem jest: Referat Promocji Miasta, ul. Jedności Narodowej 1a, 58-580 Szklarska Poręba, tel. 75 75 47 740, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 2. Uczestniczyć w zabawie może każdy, kto zaopatrzy się w materiały pomocnicze  pod nazwą „Księga Skarbów”. W punkcie Informacji Turystycznej w Szklarskiej Porębie (ul. Jedności Narodowej 1a, tel. 75 75 47 740, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) można kupić zestaw KSIĘGA SKARBÓW (cena 15 zł), w skład którego wchodzą przewodnik, notes i kredka lub ołówek do odrysowania hologramów.
 3. Należy odwiedzić wszystkie 16 miejsc zaznaczone na mapie kolorem zielonym i odwzorować hologramy znajdujące się na oznakowanych głazach.
  Należy zebrać wszystkie 16 punktów, a hologramy odwzorować w oryginalnym notesie za pomocą ołówka lub kredki.
 4. Po wykonaniu zadania należy zgłosić się do Informacji Turystycznej w Szklarskiej Porębie i przedstawić wszystkie 16 hologramów. Jeżeli zadanie zostało wykonane prawidłowo (weryfikuje to pracownik Informacji Turystycznej), uczestnik otrzyma certyfikat Odkrywcy Szklarskiej Poręby oraz upominek.
 5. Uczestnicy biorą udział w zabawie na własną odpowiedzialność.
 6. Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w regulaminie.

Organizator:
Referat Promocji Miasta, ul. Jedności Narodowej 1a, 58-580 Szklarska Poręba.

Punkt sprzedaży: Informacja Turystyczna, ul. Jedności Narodowej 1a, tel/fax (75) 75 47 740, fax. 75 47 742, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

*Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w regulaminie.

Magiczny 2018 na WWW [Adobe Acrobat PDF - 5.25 MB]

Uroczyste otwarcie Magicznego Szlaku Ducha Gór .
Magiczny Szlak Ducha Gór został uznany za najlepszy produkt turystyczny Powiatu Jeleniogórskiego w 2010 roku.
Magiczny Szlak Ducha Gór Produktem Markowym

Magiczny Szlak Ducha Gór

 • Odsłon: 42445
 • Odsłon: 29154
 • Odsłon: 29949
 • Odsłon: 26379
 • Odsłon: 1295
 • Odsłon: 26655
 • Odsłon: 1056
 • Odsłon: 997
 • Odsłon: 990
 • Odsłon: 1013
 • Odsłon: 868
 • Odsłon: 974
 • Odsłon: 875
 • Odsłon: 704
 • Odsłon: 690
 • Odsłon: 776
 • Odsłon: 1318
 • Odsłon: 21829
 • Odsłon: 18583