Biegać można wszędzie, ale są miejsca szczególne dla pasjonatów tego sportu. Jednym z nich jest właśnie Szklarska Poręba - jedno z najlepszych miejsc w Polsce do trenowania biegów.

Przez cały rok przyjeżdżają tu na obozy kondycyjne zawodnicy aby poprawić kondycję i wzmocnić wydajność organizmu. Sprzyjają temu: specyficzny alpejski klimat i świetne trasy.

Szklarska Poręba to jedno z ulubionych miejsc do trenowania również dla biegaczy amatorów. Spotkać ich można niezależnie od pory roku i pogody „ładujących swe akumulatory” na górskich szlakach w Karkonoszach i Górach Izerskich. 
 
Wielu z nich ma swe ulubione trasy, dla których pod Szrenicę przyjeżdżają nawet kilka razy do roku. Do najbardziej znanych  należy m.in. Droga pod Reglami –  ze Szklarskiej Poręby do Przesieki i z powrotem, razem około 22 km. Bywalcy wiedzą, które drzewo oznacza kolejny zaliczony kilometr.

Oprócz setek kilometrów tras 

wokół Szklarskiej Porębie jest stadion atletyczny z powierzchnią tartanową w samym centrum miasta.

Wielu biegaczy po treningach korzysta masażu, hydromasażu pływalnie i sauny. Więcej...

IMPREZY:

W sezonie letnim w Szklarskiej Porębie odbywają się zawody w których mogą wziąć udział biegający na różnym poziomie. W lipcu w Górach Izerskich organizowany jest półmaraton górski pod nazwą „Wielką Pętlą Izerską” organizowany przez Stowarzyszenie Sportowe Regle.

Na początku sierpnia na szczytach Karkonoszy odbywa się jeden z najbardziej spektakularnych maratonów w kraju - Maraton Karkonoski (w roku 2013 miał rangę Mistrzostw Świata w Długodystansowym  Biegu Górskim). Zawodnicy biegną szczytami Karkonoszy zaczynając u podnóży Szrenicy by grzbietem górskich wbiec na Śnieżkę i wrócić na metę na Szrenicy. Dystans główny wynosi  46,7 km z przewyższeniami (+ -) 2150 m. Ten niezwykle trudny, ale i malowniczy bieg co roku przyciąga setki zawodników. Dodatkową „atrakcję” stanowi nieprzewidywalna, jak to w górach, pogoda. Jednego roku jest to nieznośny upał, innym razem burza z piorunami.

Nieco niżej, bo na trasach wokół Polany Jakuszyckiej od roku 2013 w ostatni weekend sierpnia organizowany jest Letni Bieg Piastów. To dwa biegi na dystansach – 21 km (Półmaraton Górski) oraz 10 km (Jakuszycka Dziesiątka), poprowadzone szutrowymi drogami malowniczych Gór Izerskich po trasach, na których zimą można spotkać narciarzy biegowych.  Do wyboru mamy jeszcze „Jakuszycką dziesiatkę”

We wrześniu 2013 roku w Szklarskiej Porębie wystartował pierwszy ultramaraton górski „I Bieg Dookoła Kotliny Jeleniogórskiej”. Trasa biegnie najważniejszymi pasmami górskimi otaczającymi Kotlinę Jeleniogórską i jest identyczna z trasą Przejście Dookoła Kotliny Jeleniogórskiej (145 km). 90% trasy są to oznaczone szlaki turystyczne. Pozostałe 10% to odcinki bezdroży, łąk lub nieoznakowanych w terenie ścieżek leśnych. Bieg ma charakter ultramaratonu górskiego. Zawodnicy poruszają się po trasie wyznaczonej przez Organizatora przy pomocy dostarczonej mapy. Weryfikacja poprawności przebiegu trasy odbywa się poprzez potwierdzanie obecności na kolejnych punktach przy pomocy perforatorów, na kartach dostarczonych przez Organizatorów. Na ukończenie trasy zawodnicy mają limit 36 godzin. Zapraszamy wszystkich którym nie straszne są ekstremalne biegi górskie. 

O bieganiu powstało wielu serwisów, biegacze chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami na różnego rodzaju forach. Można tam przeczytać m.in.

Szklarska Poręba to trafiony wybór. Miejsc do trenowania całe mnóstwo, szczytów do zdobywania również, widoki urocze, czegóż więcej trzeba do szczęścia na urlopie. Po raz kolejny zachłysnęliśmy się naszymi polskimi górami. Są przepiękne, urocze, nieprzewidywalne. Juz tęsknię... czekam na następne z nimi spotkanie.Więcej...

Wróciłem z Mekki:-) Z Mekki polskiego maratonu. Teraz to jest nią Szklarska Poręba.Od kilku lat jeżdżę tam popracować nad moją formą i muszę przyznać, że efekty pracy w tym miejscu są.Szczególnie bliskie są mi Góry Izerskie bo udało mi się tam znaleźć niesamowitą „moją ścieżkę” biegnącą niemal płasko na wysokości od 948 do 989 m.n.p.m. Każdy z biegaczy ma tam gdzieś w okolicy miejsca , które lubi.Poszukajcie takich „swoich miejsc” jeśli jeszcze ich ich macie. Wy też możecie trafić do naszej biegowej Mekki:-). Więcej... 

Program III Polskiego Radia, dla której Szklarska Poręba jest Zimową Stolicą Polski, prowadzi akcję "Biegam bo lubię”. Biegane bowiem staje się coraz bardziej modne wśród Polaków niemal w każdym wieku. Na początku jest nowym hobby, a później staje się jedną z pasji życiowych. Daje mnóstwo energii, zdrowia, dobrego humoru, czasu do przemyśleń, kontaktu z wiatrem słońcem i deszczem w pierwotnej formie. Jak mawia wielu biegaczy - daje poczucie wolności.
Od kwietnia do października w każdą sobotę o 9.30 biegający spotykają się na stadionie miejskim (Plac Sportowy 5), gdzie prowadzone są wspólne treningi w ramach akcji BiegamBoLubię prowadzonej pod patronatem Programu III Polskiego Radia.
(Anita Kaczmarska)