Strona główna / Sport i wypoczynek / Lato / Rowery / Trasy rowerowe

Trasy rowerowe

U nas znajdziesz:

  • w Górach Izerskich trasy łatwe, małe przewyższenia, wspaniałe panoramy, wielkie przestrzenie
  • w Karkonoszach – trasy wymagające dla zaawansowanych, a przy tym zapierające dech w piersiach krajobrazy
  • kontakt z naturą – 80% tras przebiega drogami leśnymi, szutrowymi i kamienistymi lub górskimi ścieżkami w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego
  • możliwość całodziennych wypraw rowerem lub pieszo, po drodze spotykając gościnne schroniska z górskim jadłem
  • noclegi na całorocznych campingach lub w gościnnych prywatnych pensjonatach, kwaterach czy hotelach
  • „kwatera dla rowera” – czyli noclegi w obiektach z zamykanym parkingiem na rower
  • wypożyczalnie rowerów, punkty serwisowe i sklepy ze sprzętem i akcesoriami rowerowymi
  • największy w Europie Środkowej Festiwal Rowerowy BIKE ACTION – marathon, downhill cup, dirt jump, trial show www.bikeaction.pl

  Trasy rowerowe w liczbach

  • 19 oznakowanych tras rowerowych
  • 450 km to łączna długość ścieżek dla rowerzystów
  • 8 km to najdłuższy zjazd na trasie,
  • 1150 m n.p.m. to najwyższy punkt na trasie
  • 1 do 5 skala trudności tras
  • długość tras od 8 do 50 km

  Oznakowanie tras rowerowych

  Rozglądaj się za znakami malowanymi na drzewach, kamieniach, murach lub tabliczkach wolnostojących. Na białym tle znajdziesz elementy :

  • sylwetka rowerzysty
  • numer lub numery tras
  • strzałki kierunkowe
  • logotypy sponsorów
  • znaki ostrzegawcze – wykrzyknik (od jednego do trzech) sygnalizują konieczność zachowania szczególnej ostrożności
  • Elementem oznakowania tras są wolnostojące, wielko formatowe mapy tras rowerowych umieszczone w węzłowych punktach, ułatwiające orientację i poruszanie się w terenie.

  Wymagania sprzętowe i zasady korzystania z tras

  Większość tras rowerowych w Szklarskiej Porębie prowadzi drogami leśnymi (głównie drogi szutrowe) i kamienistymi, górskimi ścieżkami więc ich pokonywanie wymaga roweru górskiego, którego największym atutem musi być sprawność techniczna (układ napędowy i hamulce!) oraz sprawdzone parametry. Twoje bezpieczeństwo zależy od stanu technicznego twojego sprzętu! Zalecane są kaski, okulary, rękawice, przydatne są ochraniacze, szczególnie na trasach o najwyższym stopniu trudności.

  Najważniejsze zasady korzystania z tras rowerowych :

  1. poruszanie się po trasach oznakowanych
  2. przestrzeganie zakazów ruchu
  3. bezwarunkowe przestrzeganie zasad bezpieczeństwa – własnego i innych użytkowników
  4. ustępowanie pierwszeństwa turystom pieszym
  5. przestrzeganie zasad poszanowania przyrody
  6. obiektywna ocena własnych możliwości – sprzętowych i kondycyjnych
  7. odpowiedni ubiór i ekwipunek (w tym prowiant)

  Opis Tras Rowerowych

  • Trasa nr 1 Mała Szklarska Pętla
   Trasa o długości 13 km, rozpoczyna się w centrum miasta i prowadzi ulicami obok stadionu, do Kościoła p.w. Bożego Ciała. Po drodze zwiedzamy Muzeum w Szklarskiej Porębie, następnie w Szklarskiej Porębie Dolnej dom Wlastimila Hofmana, Chybotek, powrót ulicą Dolną, Armii Krajowej i Osiedla Podgórze na Białą Dolinę i do centrum miasta.

  • Trasa nr 2 Trasa Kogeneracji
   Trasa o długości 50 km, prowadzi po polskich Górach Izerskich i czeskich Karkonoszach. Jest to trasa trudna, miejscami występują ostre podjazdy i trudna szutrowa nawierzchnia. Trasa bardzo ciekawa, łączy się z czeską trasą rowerową nr 2, dlatego warto zabrać ze sobą paszport. Po czeskiej stronie zwiedzamy okolice Harrachova – centrum miasta i Wodospad Mumlavy. Warto poświęcić chwilę, żeby obejrzeć słynną mamucią skocznię narciarską . Początek trasy w centrum Szklarskiej Poręby, stąd kierujemy się do Ośrodka Wczasowego „Południowy Stok”, gdzie znajduje się Źródełko Zdrowia i Miłości, warto zatrzymać się tam na chwilę i skorzystać z cudownych właściwości źródlanej wody. Warto także obejrzeć panoramę Karkonoszy przez lunetę turystyczną. Następnie kierujemy się w stronę Gór Izerskich, przez kopalnię kwarcu "Stanisław" (obecnie nieczynna, najwyżej położona w Europie kopalnia odkrywkowa), do szosy w kierunku Jakuszyc. Przekraczamy granicę państwa przez przejście drogowe w Jakuszycach , a po zwiedzeniu okolic Harrachova wracamy do Szklarskiej Poręby.

  • Trasa nr 3 Trasa Radiowej Trójki
   Trasę można określić jako Dużą Szklarską Pętlę, ponieważ prowadzi wokół miejscowości, umożliwiając zwiedzenie wielu ciekawych miejsc. Jest to jednak trasa trudna, wymaga dobrego sprzętu i sporych umiejętności. Mniej wprawni rowerzyści będą musieli na niektórych odcinkach prowadzić rower. Długość trasy 20 km. Początek na Skwerze Radiowej Trójki, dalej prowadzi kolejno – przez centrum, obok Starej Chaty Walońskiej – tu uwaga! Koniecznie trzeba zajrzeć do Mistrza Walońskiego, który może oczyścić chętnych z wszelkiego paskudztwa. Jego dobre rady przydadzą się w dalszej drodze szczęśliwcom, może uda się znaleźć skarb waloński. Przejeżdżamy obok Wodospadu Szklarki i dalej jedziemy przez Szklarską Porębę Dolną do Zakrętu Śmierci. Z Zakrętu Śmierci kierujemy się na Białą Dolinę, stamtąd do Rozdroża pod Kamieńczykiem, do dolnej stacji wyciągu na Szrenicę i z powrotem na Skwer Radiowej Trójki.

  • Trasa nr 4 Łącznik Trzech Dzielnic
   Jest to jedna z łatwiejszych tras – polecamy na rozgrzewkę. Ma 9 km długości i w większości przebiega po terenach Szklarskiej Poręby Dolnej. Początek w centrum Szklarskiej Poręby Górnej – przy IT. Do Dolnej Szklarskiej jedziemy obok Kościoła p. w. Bożego Ciała, następnie obok CRR KRUS, ostry zjazd w dół ulicą Waryńskiego. Powrót ul. Armii Krajowej.

  • Trasa nr 5 Karkonoski ekspress pod Reglami
   Trasa dosyć łatwa, o długości 19 km. Bardzo ładna widokowo, początek w centrum miasta, szosą dojazd do parkingu Kamieńczyka, dalej drogami leśnymi u podnóża Karkonoszy aż do Drogi pod Reglami, stąd ul. Kasprowicza powrót do centrum.

  • Trasa nr 6 Pętla Trzy Jawory
   Trasa poprowadzona w okolicach Michałowic, dosyć łatwa, o długości 8 km. Początek i koniec na krzyżówce przy Łagodnej w pobliżu Michałowic, po drodze przejazd obok kamieniołomu granitu, dojazd do węzła szlaków w Michałowicach i powrót przez Rozdroże przy Trzech Jaworach. Trasa została pomyślana jako dodatkowa pętla do tras nr 5 i 7.

  • Trasa nr 7 Pętla dwóch rzek
   Trasa o długości ponad 30 km, dosyć trudna. Początek w centrum Szklarskiej przy IT. Jest poprowadzona przez Zakręt Śmierci i Rozdroże Izerskie, do Górzyńca i przez Piechowice powrót do Szklarskiej Poręby Drogą pod Reglami.

  • Trasa nr 8 U podnóża Wysokiego Grzbietu – Samolot
   Trasa o długości 35 km, start przy IT w centrum Szklarskiej Poręby. Trasa poprowadzona ścieżkami leśnymi w Górach Izerskich. Z centrum jedziemy drogą obok Kopalni Stanisław, dojeżdżamy do Orla, stąd na Przełęcz Szklarską, powrót drogą wzdłuż nieczynnego torowiska do Szklarskiej Poręby. Trasa warta polecenia ze względu na widoki.

  • Trasa nr 9 Trasa Towarzystwa Izerskiego
   Trasa o długości 18,5 km, prowadzi drogami w Górach Izerskich. Bardzo atrakcyjna widokowo i dosyć łatwa– początek i koniec na Orlu. Wymaga dojazdu do Szklarskiej Poręby – Jakuszyc.

  • Trasa nr 10 Trasa Interferii
   Trasa o długości 48 km, początek i koniec przy DW. Górnicza Strzecha ( ul. Wysoka) . Przez Osiedle Huty dojazd do Jakuszyc, dalej bardzo ładną widokowo trasą przez Orle, obok Chatki Górzystów aż do granic Świeradowa Zdroju, powrót do Szklarskiej Poręby Droga Sudecką.

  • Trasa nr 11 Trasa Gazety Wyborczej
   Start i meta przy IT w centrum miasta, prowadzi przez Białą Dolinę w kierunku Jakuszyc, powrót ruchliwą szosą E-65. Trasa bardzo ładna widokowo, dosyć łatwa o długości 14 km.

  • Trasa nr 12 Trasa Artystyczna
   Trasa o długości 12 km, oprowadzająca po muzeach, galeriach i innych miejscach związanych z życiem kulturalnym Szklarskiej Poręby. Początek i koniec przy IT w centrum Szklarskiej Poręby, prowadzi do Esplanady, gdzie znajduje się autorska Galeria państwa Beaty i Janusza Koneckich „Kokon”, następnie zatrzymujemy się przy cmentarzu, na którym znajduje się grób Wlastimila Hofmana, dalej – Muzeum w Szklarskiej Porębie – oddział Muzeum Okręgowego, w którym znajdują się pamiątki po braciach Gerhardzie i Carlu Hauptmannach, zbiory historycznych wyrobów z huty szkła kryształowego „Julia” oraz bogata kolekcja obrazów Wlastimila Hofmana. Następnie jedziemy w kierunku Szklarskiej Poręby Dolnej do domu Hofmana, po drodze warto się także zatrzymać przy Grobie Karkonosza oraz przy Złotym Widoku. Leśną drogą, przecinając szosę prowadzącą do Szklarskiej Poręby dojeżdżamy do Wodospadu Szklarki. Kierujemy się w stronę domu Jana Sztaudyngera ( ul. 1 Maja) , dalej do ul. Kilińskiego , gdzie znajduje się dom Zbigniewa Frączkiewicza i jego plenerowa galeria „Kamienny Krąg” z wystawą Ludzi z Żelaza . Małymi uliczkami dojeżdżamy do nieczynnej Huty „Julia”. Powrót drogą E-65.

  • Więcej na:
   www.rowerowakraina.com, www.bike.superhost.pl

  Używamy cookies i podobnych technologii aby zapewnić Wam wygodę i komfort użytkownia stron, m.in. w celach: świadczenia usług, logowania, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
  Szczegóły można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

  Akceptuję pliki cookies