Szklarska Poręba pretenduje do miana Mineralogicznej Stolicy Polski, a oferta mineralogiczna z każdym rokiem staje się coraz bogatsza. Powszechnie występujących w Karkonoszach i Górach Izerskich minerałów sklasyfikowano ponad 50, a wiele z nich ma własności kamieni szlachetnych i półszlachetnych min. ametysty, kryształy górskie, kwarce dymne, agaty, turmaliny, oliwiny, hiacynt - czerwono brunatna odmiana cyrkonu, izeryn - odmiana ilmenitu, moriony, awenturyn, beryl, turmalin, akwamaryn, topaz, kamień księżycowy. Sławili nasze góry i ich bogactwo średniowieczni znawcy geologii i górnictwa – Walończycy. Niejeden z nich wzbogacił się dzięki wyprawom w ten odległy wówczas zakątek Europy. Do dnia dzisiejszego bez trudu w górskich potokach i skałach można znaleźć prawdziwe skarby ziemi. W poszukiwaniach służą pomocą przewodnicy sudeccy i Walończycy, członkowie Sudeckiego Bractwa Walońskiego.

W 1999 roku powstało w Szklarskiej Porębie Sudeckie Bractwo Walońskie, skupiające ludzi pragnących kontynuować walońskie tradycje, promując miasto jako Mineralogiczną Stolicą Polski. Siedzibą Bractwa jest Stara Chata Walońska.

Miłośników geologii, kolekcjonerów kamieni i minerałów zapraszają:

 • Muzeum Mineralogiczne, ul. Kilińskiego 20, tel. 607 100 880,
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., www.sokolowski-muzea.pl
  Przed budynkiem znajdują się pnie Lasu Karbońskiego, a wśród eksponatów skały i minerały z całego świata, bogaty zbiór minerałów karkonoskich, dwa jaja dinozaurów, gniazdo dinozaurów w ilości 7 szt. , meteoryt, łącznie ponad 3 tys. okazów. Dodatkowa od 3 lat jest wyeksponowany czarny diament w naturalnej skale kimberlicie 14 karatów. W sali na parterze ekspozycja poświęcona dinozaurom. W gablocie pozostały zdjęcia i opis.  więcej ...


  • Stara Chata Walońska, ul. Kołłątaja 12, tel. 075 717 29 56
   Siedziba Sudeckiego Bractwa Walońskiego. To właśnie tutaj można spotkać Wielkiego Mistrza Walońskiego, wysłuchać podań walońskich lub wziąć udział w tajemniczych obrzędach walońskich w Garze Mocy. Wizytę należy poprzedzić zapowiedzią telefoniczną w myśl zasady "Gość zapowiedziany - mile widziany". Dojście do Starej Chaty Walońskiej szlakiem czarnym. więcej...

  • Muzeum Ziemi Juna oraz Karczma Głodowa, ul. Jeleniogórska 9, tel. 075 717 32 87.
   Ze względów losowych muzeum zamknięte.
   Pierwotną funkcją tego miejsca była strażnica przy Czeskiej Ścieżce, jednym z najstarszych znanych szlaków prowadzących przez grzbiet Karkonoszy . Przy strażnicy powstała karczma obsługująca podróżnych, obecnie Karczma Głodowa, której nazwa związana jest z budową tzw. drogi głodu z Piechowic przez Szklarską Porębę do Harrachova. W obecnej chwili znajduje się tu Muzeum Ziemi. więcej ...

Minerały – skarby ziemi, które możesz u nas znaleźć

  • Kryształ górski - czyste, przezroczyste, dobrze wykształcone kryształy kwarcu. Nazwa pochodzi z greckiego Krystallos - krystaliczny. Starożytni uważali, że kryształ górski jest kryształem lodu, zamrożonym przez bogów i zesłanym na ziemię: stąd wiara w jego szczególne właściwości lecznicze i magiczne. Właściwością Kryształu górskiego jest "czystość".

  • Ametyst - cenna jubilersko odmiana kwarcu o barwie fioletowej, fioletowoczerwonej lub purpurowej. Nazwa kryształu pochodzi od greckiego słowa "methystos" - pijany i w połączeniu z przeczeniem - a - amethystos oznacza niepijany. Starożytni Grecy wsypywali sproszkowany ametyst do trunków, aby zapobiec skutkom alkoholu. Swoją piękną barwę zawdzięcza obecności centrów barwnych wzbudzanych przez związki żelaza. Właściwością ametystu jest "przemiana".

  • Kwarc dymny - odmiana kwarcu barwy bladobeżowej, brązowej lub niemal czarnej. Występuje zwykle w formie dużych, dobrze wykształconych kryształów. Ciemnobrązowa barwa kryształów może być spowodowana domieszkami Al (centra barwne), dystrybucją układów koloidalnych, obecnością domieszek organicznych lub działaniem promieniowania radioaktywnego. Właściwością kwarcu dymnego jest "zadanie, wyzwanie".

  • Piryt - minerał grupy siarczków: dymorficzny z markasytem. Nazwa pochodzi z greckiego pyr - ogień, ponieważ potarty iskrzy. Blado mosiężno-żółtej barwy, nieprzezroczysty. Ze względu na swoją barwę jest często mylony ze złotem i zwany „złotem głupców”. Kryształy pirytu występują najczęściej w formie pięknie wykształconych kostek. Właściwością pirytu jest "rozwiązanie".