Po przeszło 65 latach na tory linii kolejowej 311, łączącej Szklarską Porębę z  Jakuszycami, powrócił pociąg.

Kolei Izerska - jak nazywane jest połączenie kolejowe Jelenia Góra - Szklarska Poręba  - Korenov to malowniczy szlak, który ponownie został uruchomiony w 2010 roku po przeszło 65 latach nieużytkowania.

Ta niezwykła linia kolejowa, wybudowana na początku ubiegłego wieku jest jedną z najciekawszych  w Polsce.

Tajemnicze zakola, górskie urwiska, fauna i flora Gór Izerskich niemal na wyciągniecie ręki sprawia, że sama podróż żelazną Koleją Izerską jest atrakcją.

 

Połączenie cieszy się dużą  popularnością po obu stronach granicy.

Zwłaszcza w weekendy wielu turystów, ale również i mieszkańców przygranicznych miejscowości, wybiera się na wycieczkę szynobusem. 

Zimą z okien pociągu podziwiać można ośnieżone krajobrazy i szczyty gór otaczających Szklarską Porębę.

Od jesieni do wiosny z tego międzynarodowego połączenia korzysta wielu narciarzy klasycznych, którzy Koleją Izerska mogą dojechać do Ośrodka Narciarstwa Biegowego w Jakuszycach. Tam do dyspozycji mają ponad 100 km świetnie przygotowanych tras.

W miesiącach letnich z "Kolei Izerskiej" chętnie korzystają rowerzyści. Całe rodziny mogą wybrać się na wycieczkę rowerową do Czech, a potem, pełni wrażeń, wrócić pociągiem do Szklarskiej Poręby.

Na przejechanie pociągiem ze Szklarskiej do Korenova w jedną stronę liczyć trzeba około 40 min. Po dojechaniu na stację kolejową w Korenovie zwiedzić można muzeum kolei zębatej.

Są tam m.in zdjęcia sprzed stu lat dokumentujące budowę kolei w Karkonoszach.

W muzeum jest również tablica, na której widnieje  informacja w trzech językach : polskim , niemieckim i czeskim o atrakcjach Szklarskiej Poręby. Po zwiedzeniu muzeum można się wybrać  na pieszą wycieczkę po czeskich Karkonoszach.

W lipcu 2012 roku obchodzono w Szklarskiej Porębie 110 rocznicę powstania Kolei Izerskiej w ramach Święta Kolei Dolnosląskiej - relacja.

BILETY:

Na odcinku Szklarska Poręba Górna - Szklarska Poręba Jakuszyce bilety sprzedawane są na zasadach ogólnych, obowiązujących w Przewozach Regionalnych.

Cennik można znaleźć tutaj http://www.kwszp.info/bilety.html

Ponadto bilety:
- TURYSTYCZNE
- TURYSTYCZNE + ČD
- regioKARNETY
- odcinkowe imienne
- sieciowe
są ważne tylko do przystanku Szklarska Poręba Jakuszyce. Na przejazd do Harrachova należy nabyć osobny bilet jednorazowy, wystawiony do punktu Jakuszyce Granica Państwa.

Na całej trasie Jelenia Góra - Harrachov, a także na przyległych odcinkach sieci kolejowej w Polsce, Czechach i Niemczech, można skorzystać z biletów EURO NYSA. Szczegółowe informacje na temat tej oferty znajdują się tutaj.

Szczegółowy rozkład jazdy

O połączeniu kolejowym, jego historii, budowie i odbudowie przeczytać można tutaj.

Więcej o Kolei Izerskiej można się dowiedzieć z niedawno wydanej pozycji "Kolej w Szklarskiej Porębie" autorstwa Dominika Kara oraz na stronie Klubu Kolei Izerskiej.