Ze względów losowych muzeum zamknięte.

W dniu 18 marca 2015 spłonął budynek w którym mieściło się Muzeum Ziemi JUNA. Muzeum od ponad 20 lat funkcjonowało prezentując kolekcje minerałów z Polski i Świata oraz pamiątki po ludziach związanych z Kotliną Jeleniogórską. Przez wszystkie te lata wystawy można było zwiedzać bezpłatnie.
W obliczu tej wielkiej tragedii zwracamy się do wszystkich ludzi dobrej woli o pomoc w odbudowie i przywróceniu obiektu oraz wystaw do dawnej świetności.

Podajemy numer konta celowego z którego środki przeznaczane będą na odbudowę Muzeum Ziemi JUNA w Szklarskiej Porębie.
IBAN PL 20 1090 1984 0000 0001 3030 2777
BIC WBK PPL PP
Z dopiskiem: darowizna na odbudowę Muzeum Ziemi

Aktualne informacje o postępach prac przy Muzeum Ziemi umieszczane bedą na stronie :
Facebook: Help rebuild JUNA Mineralogical Museum in Szklarska Poręba


Muzeum ZiemiW muzeum prezentowana jest stała wystawa kamieni szlachetnych i ozdobnych z Sudetów i ze Świata.

Wśród polskich minerałów na szczególną uwagę zasługują okazy siarki i barytu z Machowa, chryzoprazy ze Szklar, pokaźnej wielkości agaty z Gór Kaczawskich, karkonoskie ametysty, szczotki kwarcowe z Gór Izerskich oraz kwarce dymne z rejonu Strzegomia. Kolekcję uzupełniają eksponaty z najodleglejszych stron świata: Rosji, Brazylii, Kenii czy Australii.  Wszystkie te niezwykłości eksponowane są w odrestaurowanych wnetrzach historycznej Karczmy Głowodej.

W obiekcie zachowały się oryginalne piwnice, które udostępniane są do zwiedzania dla najbardziej dociekliwych turystów. Zobaczyć tam można  XVIII wieczny piec chlebowy oraz stare narzędzia potrzebne przy wypiekaniu chleba.

Ciekawostką prezentowaną w Muzeum Ziemi jest replika obrazu Matki Bożej Łaskawej z Krzeszowa. Jest to jedna z czterech kopii tego obrazu wykonana z okazji koronacji Matki Boskiej Krzeszowskiej przez Papieża Jana Pawła II.

Godziny otwarcia:

Ze względów losowych muzeum zamknięte.

Kontakt:
ul. Jeleniogórska 9,
58-580 Szklarska Poręba
tel 075 717 32 87;
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  • Odsłon: 95209
  • Odsłon: 130