Dom Garharta i Carla Hauptmannów„Pewnego dnia podczas górskiej wędrówki dostrzegłem z wysoka ową dolinę i pomyślałem sobie, że dobrze byłoby wybudować tutaj dom. Zachwycony i olśniony tym pomysłem zszedłem w dół przez lasy, zbiegłem ścieżką wśród łąk i w ciągu kilku godzin załatwiłem kupno wiejskiego domu z przynależnym gruntem, łąką, z bukowym gajem i źródełkami. Przypominam sobie jeszcze bezgraniczną radość żony i dzieci, kiedyśmy ten piękny zakątek uznali za swój własny i zaczęliśmy przebudowywać starą, rozpadającą się chałupę, która przemieniona jak najlepiej, miała się stać naszym przytulnym ogniskiem domowym.” Gerhart Hauptmann

W ten sposób kupiony w 1890 roku stary, wiejski dom stał się zarówno rodzinną ostoją jak i miejscem pracy twórczej dwóch wybitnych pisarzy, braci - Carla i Gerharta Hauptmanów.

Gerhart Hauptmann (1862-1946)  -  „ojciec niemieckiego dramatu naturalistycznego” , uhonorowany w 1912 roku literacką Nagrodą Nobla za całokształt twórczości., stworzył w Szklarskiej Porębie swoje największe dzieła: „Tkacze”, „Futro bobrowe”, „Woźnica Henschel”, „Wniebowzięcie Hanusi” czy ”Kolega Crampton”.

 

Starszy brat Carl Hauptmann (1858-1921) – filozof, biolog, poeta, dramatopisarz, zasłynął przede wszystkim za sprawą „Księgi Ducha Gór”, będącej zbiorem dziewięciu przygód legendarnego władcy Karkonoszy.

Nazwisko Hauptmannów od początku przyciągało wielu znamienitych gości ze świata kultury i nauki ówczesnej Europy. Z czasem dom braci stał się szczególnym miejscem towarzyskich i artystycznych spotkań i dał początek kolonii artystycznej w Szklarskiej Porębie. Formalnie kolonia ukonstytuowała się dopiero po śmierci Carla Hauptmanna – w 1922 roku powstało „Stowarzyszenie Artystów Św. Łukasza”

 
Dom Garharta i Carla HauptmannówDziś Dom Carla i Gerharta Hauptmannów nadal pełni rolę centrum inspirującego ruch artystyczny. Organizuje i uczestniczy w szeregu działań artystycznych podejmowanych przez animatorów kultury, jest współorganizatorem plenerów dla studentów, prowadzonych przez wrocławską ASP wespół z władzami miasta, zainicjował powstanie stowarzyszenia „Nowy Młyn. Kolonia artystyczna” , skupiającego artystów z Karkonoszy i Gór Izerskich, prowadzi współprace z EUROArt – federacja kolonii artystycznych, do której Szklarska Poręba została przyjęta w 2005 r. Muzeum Hauptmannów stara się przejąć ideową schedę po ubiegłowiecznych mieszkańcach tego doprawdy wyjątkowego domu.
 
Wystawy stałe w Domu Carla i Gerharta Hauptmannów
 1. W królestwie Ducha Gór
 2. Wyroby huty szkła „Józefina” w Szklarskiej Porębie
 3. Gerhart Hauptmann i jego krąg towarzyski
 4. 4. Łukaszowcy
 5. Carl Hauptmann i jego przyjaciele
 6. 6. Wlastimil Hofmann i wczesne lata powojennej kolonii
 7. Artyści szkła i fotografii
 8. Najmłodsze pokolenie artystów Szklarskiej Poręby

Dom  Carla i Gerharta Hauptmannów - Muzeum Karkonoskie
ul. 11 Listopada 23
tel. 75 717 26 11
Email : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.muzeumdomhauptmannow.pl

Godziny otwarcia muzeum i Parku Ducha Gór
1.V. – 30.IX. - Wtorek – niedziela:  9.00 – 17.00.
1.X – 30.IV. - Wtorek-niedziela:  9 - 16.00
Kasa biletowa zamykana jest 30 min. przed godziną zamknięcia muzeum.
 
Poniedziałki: muzeum nieczynne
w środy – wstęp wolny
 
Cennik
Bilet normalny do muzeum i parku: 10 zł
Bilet ulgowy do muzeum i parku: 5 zł
Bilet do parku: 1 zł

Dom Carla i Gerharta Hauptmannów - PANORAMA 360

 • Odsłon: 1456
 • Odsłon: 1078
 • Odsłon: 1650
 • Odsłon: 893
 • Odsłon: 894
 • Odsłon: 9223
 • Odsłon: 800
 • Odsłon: 804
 • Odsłon: 784
 • Odsłon: 327643
 • Odsłon: 1068
 • Odsłon: 672
 • Odsłon: 791