W Górach Izerskich ukryta jest Stacja Turystyczna Orle, pozostałość po starej hutniczej osadzie szklarskiej.

To tu funkcjonowałahuty szkła Carlsthal -  jedna z najsłynniejszych hut w tej części Europy, założona przez rodzinę Preusslerów w roku 1754 . Obecnie, w jedynym zabytkowym budynku, który pozostał z czasów świetności osady, mieści się bufet schroniska oraz sala kominkowa. Murowany z ciosanego kamienia obiekt (dzisiejsza baza turystycznej „Orle”  - tzw. „Leśniczówka”) właściciel huty zbudował ok. 1860 roku prawdopodobnie jako miejsce administracji huty. 

Od 10 lat działa tu Towarzystwo Izerskie zrzeszające miłośników tych łagodnych, a zarazem ekscytujących gór. Ich zadaniem jest propagowanie ekologicznych idei  oraz „... popularyzacja wiedzy historycznej dotyczącej obszaru Gór Izerskich, w tym zwłaszcza tradycji szklarskich w poszanowaniu lokalnego tła i kolorytu dziejów....”

Towarzystwo organizuje wiele interesujących spotkań i imprez. W tym  m.in. Izerski Bieg Retro. W malowniczych pejzażach izerskich tras na wiekowych nartach biegowych w stylowych przebraniach bawią się uczestnicy tej imprezy. 

W Stacji Turystycznej Orle powstaje niebywała atrakcja dla turystów i miłośników nocnego rozgwieżdżonego nieba. W ramach Izerskiego Parku Ciemnego Nieba budowana jest "Astrościeżka” – model układu słonecznego.

Na Orlu znajduje się również jedyna w Polsce, i jedna z nielicznych na świecie, ekspozycja szklanych przycisków do papieru i szkieł millefiori. Podziwiać ją można w Szklanej Hucie – wyremontowanym rok temu zabytkowym budynku dawnej szlifierni huty szkła Carlsthal .  Można tu zobaczyć kilkaset eksponatów, głównie przycisków do papieru wykonanych techniką szkła warstwowego, filigranowego i w najszlachetniejszej technice szklarskiej – millefiori.

W Stacji Turystycznej Orle znajdziesz spokój górskiej osady połączony z poszanowaniem jej historii. Dowiesz się więcej o wszechświecie, obcując jednocześnie z przyrodą, której niektóre okazy spotykane są niemal wyłącznie w Izerach. więcej...

Tekst: Anita Kaczmarska

Dojście do Orla : od bazy „Biegu Piastów” w Jakuszycach - drogą asfaltową, ok. 5 km do schroniska.Trochę krótszą trasą jest czerwony szlak turystyczny prowadzący z Polany Jakuszyckiej przez punkt widokowy „Samolot”, również prosto do schroniska

Stronay www: Stacji Turystycznej Orle , Towarzystwa Izerskiego