Niebywała atrakcja dla turystów i miłośników nocnego rozgwieżdżonego nieba powstała w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach przy Stacji Turystycznej ORLE.

W ramach Izerskiego Parku Ciemnego Nieba zbudowana została „astrościeżka” – model układu słonecznego. Każdy z jej elementów stworzony został z innego rodzaju skały pochodzącej z Dolnego Śląska. Ścieżka jest zarazem lekcją z astronomii i z geologii. Jak piszą autorzy pomysłu w serwisie Izera-Darsky.eu,  cechą charakterystyczną izerskiej ścieżki dydaktycznej jest jej zlokalizowanie w górach.

Dzięki temu turyści nie tylko poznają cenną przyrodę wyjątkowego miejsca w Sudetach, jakim jest dolina górnej Izery, ale również wzbogacą swoją wiedzę o Wszechświecie. Cały projekt  powstał  w ramach tzw. Projektów Izerskich. Ta magiczna ścieżka zyskuje już wśród astro entuzjastów miano „Podróży przez Układ Słoneczny” , „Drogi do Gwiazd” czy „Dotykanie Wszechświata”. Może z czasem zyska własną oryginalną nazwę?

"Astrościeżka" Powstaje w ramach projektu realizowanego przez „astro zapaleńców”, spośród których wymienić należy prof. Michała Tomczaka, dra Tomasza Mrozka i dra Sylwestra Kołomańskiego - naukowców z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego, leśnika ze Świeradowa Zdroju Zbigniewa Kamińskiego i gospodarza Orla Stanisława Kornafela.
Szczegóły projektu tu.