Dom Wlastimila HofmanaOto wyjątkowa okazja, aby odwiedzić dom malarza Wlastimila Hofmana, funkcjonujący w praktycznie nienaruszonym stanie od śmierci artysty. Wnętrza malutkiego z pozoru domku kryją m.in. pracownię mistrza, gdzie nadal stoją jego sztalugi a obok na stoliku leżą pędzle i tuby z farbami. Klimat miejsca, jak zapewnia obecny gospodarz pan Wacław Jędrzejczak, jest wciąż przepełniony duchem artysty, czego nie doświadczymy w żadnym muzeum.

Wlastimil Hofman (1881-1970) – nazywany przez Jana Sztaudyngera „malarzem wewnętrznego blasku”, znany w Polsce i na świecie artysta - malarz, poeta, uczeń Stanisławskiego, Wyczółkowskiego i przede wszystkim Jacka Malczewskiego. W 1947 przeprowadził się z Krakowa do Szklarskiej Poręby właśnie za namową Sztaudyngera i zamieszkał wraz z żoną w małym domku na Średniej. Hofman zżył się bardzo z lokalną społecznością , namalował wiele portretów i niewielkich obrazków dla mieszkańców. Odbiorcami jego ówczesnej twórczości byli także miejscowi ojcowie franciszkanie. Jego dzieła zdobią prywatne domy i tutejsze kościoły.

Dom Hofmana - Wlastimilówka, w niedługim czasie stała się miejscem spotkań lokalnej artystycznej społeczności. Po śmierci malarza, na mocy testamentu właścicielem domu wraz z całym wyposażeniem został Wacław Jędrzejczak. Obecny gospodarz udostępnia zwiedzającym pracownię malarza oraz pokoik gościnny z obrazami. Terminy zwiedzania ustalane są telefonicznie.

Muzeum - Dom Wlastimila Hofmana
ul. Matejki 23
tel. 75 717 27 52

Zwiedzanie domu jest możliwe tylko w czasie obecności gospodarzy domu. Można umówić się telefonicznie.

 • Odsłon: 1860
 • Odsłon: 1885
 • Odsłon: 2413
 • Odsłon: 1591
 • Odsłon: 1141
 • Odsłon: 238151


Dom Garharta i Carla Hauptmannów„Pewnego dnia podczas górskiej wędrówki dostrzegłem z wysoka ową dolinę i pomyślałem sobie, że dobrze byłoby wybudować tutaj dom. Zachwycony i olśniony tym pomysłem zszedłem w dół przez lasy, zbiegłem ścieżką wśród łąk i w ciągu kilku godzin załatwiłem kupno wiejskiego domu z przynależnym gruntem, łąką, z bukowym gajem i źródełkami. Przypominam sobie jeszcze bezgraniczną radość żony i dzieci, kiedyśmy ten piękny zakątek uznali za swój własny i zaczęliśmy przebudowywać starą, rozpadającą się chałupę, która przemieniona jak najlepiej, miała się stać naszym przytulnym ogniskiem domowym.” Gerhart Hauptmann

W ten sposób kupiony w 1890 roku stary, wiejski dom stał się zarówno rodzinną ostoją jak i miejscem pracy twórczej dwóch wybitnych pisarzy, braci - Carla i Gerharta Hauptmanów.

Gerhart Hauptmann (1862-1946)  -  „ojciec niemieckiego dramatu naturalistycznego” , uhonorowany w 1912 roku literacką Nagrodą Nobla za całokształt twórczości., stworzył w Szklarskiej Porębie swoje największe dzieła: „Tkacze”, „Futro bobrowe”, „Woźnica Henschel”, „Wniebowzięcie Hanusi” czy ”Kolega Crampton”.

 

Starszy brat Carl Hauptmann (1858-1921) – filozof, biolog, poeta, dramatopisarz, zasłynął przede wszystkim za sprawą „Księgi Ducha Gór”, będącej zbiorem dziewięciu przygód legendarnego władcy Karkonoszy.

Nazwisko Hauptmannów od początku przyciągało wielu znamienitych gości ze świata kultury i nauki ówczesnej Europy. Z czasem dom braci stał się szczególnym miejscem towarzyskich i artystycznych spotkań i dał początek kolonii artystycznej w Szklarskiej Porębie. Formalnie kolonia ukonstytuowała się dopiero po śmierci Carla Hauptmanna – w 1922 roku powstało „Stowarzyszenie Artystów Św. Łukasza”

 
Dom Garharta i Carla HauptmannówDziś Dom Carla i Gerharta Hauptmannów nadal pełni rolę centrum inspirującego ruch artystyczny. Organizuje i uczestniczy w szeregu działań artystycznych podejmowanych przez animatorów kultury, jest współorganizatorem plenerów dla studentów, prowadzonych przez wrocławską ASP wespół z władzami miasta, zainicjował powstanie stowarzyszenia „Nowy Młyn. Kolonia artystyczna” , skupiającego artystów z Karkonoszy i Gór Izerskich, prowadzi współprace z EUROArt – federacja kolonii artystycznych, do której Szklarska Poręba została przyjęta w 2005 r. Muzeum Hauptmannów stara się przejąć ideową schedę po ubiegłowiecznych mieszkańcach tego doprawdy wyjątkowego domu.
 
Wystawy stałe w Domu Carla i Gerharta Hauptmannów
 1. W królestwie Ducha Gór
 2. Wyroby huty szkła „Józefina” w Szklarskiej Porębie
 3. Gerhart Hauptmann i jego krąg towarzyski
 4. 4. Łukaszowcy
 5. Carl Hauptmann i jego przyjaciele
 6. 6. Wlastimil Hofmann i wczesne lata powojennej kolonii
 7. Artyści szkła i fotografii
 8. Najmłodsze pokolenie artystów Szklarskiej Poręby

Dom  Carla i Gerharta Hauptmannów - Muzeum Karkonoskie
ul. 11 Listopada 23
tel. 75 717 26 11
Email : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.muzeumdomhauptmannow.pl

Godziny otwarcia muzeum i Parku Ducha Gór
1.V. – 30.IX. - Wtorek – niedziela:  9.00 – 17.00.
1.X – 30.IV. - Wtorek-niedziela:  9 - 16.00
Kasa biletowa zamykana jest 30 min. przed godziną zamknięcia muzeum.
 
Poniedziałki: muzeum nieczynne
w środy – wstęp wolny
 
Cennik
Bilet normalny do muzeum i parku: 10 zł
Bilet ulgowy do muzeum i parku: 5 zł
Bilet do parku: 1 zł

Dom Carla i Gerharta Hauptmannów - PANORAMA 360

 • Odsłon: 1217
 • Odsłon: 888
 • Odsłon: 1429
 • Odsłon: 725
 • Odsłon: 719
 • Odsłon: 7583
 • Odsłon: 647
 • Odsłon: 649
 • Odsłon: 630
 • Odsłon: 289279
 • Odsłon: 822
 • Odsłon: 533
 • Odsłon: 602


Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej KPNWszystkich zainteresowanych krajoznawczą różnorodnością i bogactwem przyrodniczym Karkonoszy, zapraszamy do odwiedzenia Karkonoskiego Centrum Edukacji Ekologicznej KPN.

W trakcie wizyty zwiedzający poznają świat przyrody ożywionej i nieożywionej polskiej i czeskiej strony gór. Kilka sal interaktywnie prezentuje kotły polodowcowe, torfowiska, faunę i florę, lasy, zjawiska przyrodnicze oraz wielostronny wpływ człowieka na góry. Atrakcyjność ekspozycji podnoszą wielkoformatowe panoramy, dotykowa makieta Karkonoszy oraz wersje językowe: polska, czeska, niemiecka i angielska. Pokazy filmów, diaporam i różnego rodzaju prezentacje odbywają się w komfortowej sali projekcyjnej. Uzupełnienie stanowi sala wystaw czasowych oraz nowoczesna biblioteka z czytelnią.

Poza udostępnieniem ekspozycji w Karkonoskim Centrum Edukacji Ekologicznej, w oparciu o kadrę pracowników edukacyjnych, prowadzone są zajęcia (w obiekcie i w terenie) dla zorganizowanych grup szkolnych, nauczycieli, studentów oraz społeczności lokalnej. Na miejscu można zakupić książki, mapy, foldery i inne wydawnictwa promujące Karkonosze.

Obiekt dostosowany jest dla osób niepełnosprawnych.

 

W pogodę i niepogodę, zanim ruszysz na szlak lub po kolejnej wycieczce po górach - zobacz multimedialną ekspozycję "Wirtualne Karkonosze".

 

Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej KPN

ul. Okrzei 28 (przy dolnej stacji kolei linowej na Szrenicę)

tel. 75 717 21 24

Czynne od wtorku do niedzieli w godzinach:
od stycznia do października  9:00-16:00
w listopadzie (nieczynne)
w grudniu 9:00-15:00

zajęcia edukacyjne w KCEE KPN

 

 • Odsłon: 218453
 • Odsłon: 310
 • Odsłon: 288
 • Odsłon: 289
 • Odsłon: 287
 • Odsłon: 295
 • Odsłon: 303
 • Odsłon: 268
 • Odsłon: 286
 • Odsłon: 314
 • Odsłon: 281
 • Odsłon: 258


Muzeum Mineralogiczne

W Muzeum Mineralogicznym w Szklarskiej Porębie można obejrzeć blisko 3000 eksponatów: minerałów i skamieniałości z całego świata, a także jeden eksponat z kosmosu - meteoryt Gibeon. Przed budynkiem muzeum znajduje się jedyny w Europie “LAS KARBOŃSKI”. Są to skamieniałe pnie drzewa Dadoxylon, które rosły około 300 milionów lat temu.

Interesującym działem muzeum są skamieniałości i szkielety dinozaurów. Jest to największa w Polsce prywatna kolekcja tych gadów z przed milionów lat. Wśród eksponatów znajdują się również jaja dinozaurów z Chin.
Najstarsze skamieniałości w muzeum są to stromatolity z Gór Kaczawskiech, sprzed 570 milionów lat oraz trylobity, których wiek szacuje się na 530 milionów lat (kambr).

Muzeum zapewnia salę audio-video, gdzie wyświetlane są filmy popularnonaukowe.

ul. Kilińskiego 20
mob. tel. +48 693 970 880, +48 697 355 880
www.sokolowski-muzea.pl
Muzeum Mineralogiczne - PANORAMA 360

Czynne w godzinach:
Poniedziałek - sobota od 10:00 do 18:00; niedziela od 10:00 do 16:00;
w sezonie czynny jest codziennie od 10:00 do 18:00

Wstęp:
Osoby indywidualne:
Dorośli: 12zł
Studenci i Emeryci (po okazaniu legitymacji): 8zł
Dzieci i Młodzież od 5 do 18 lat: 6zł
Dzieci do lat 4 wstęp wolny.

Grupy zorganizowane (grupa minimalna to 15 osób):
Dorośli: 8zł
Studenci i Emeryci (po okazaniu legitymacji): 6zł
Dzieci i Młodzież od 5 do 18 lat: 5zł (opiekunowie z grupami dzieci i młodzieży wstęp wolny)

 • Odsłon: 268619
 • Odsłon: 1181
 • Odsłon: 1356
 • Odsłon: 1785
 • Odsłon: 1614
 • Odsłon: 1997
 • Odsłon: 2580


Na fundamentach strażnicy, Karczmy Głodowej, Motelu Relax i spalonego muzeum stoi JUNA

Muzeum Ziemi JUNA – Strażnica WalońskaMuzeum Ziemi JUNA w nowej odsłonie. Po przerwie wymuszonej pożarem, który strawił muzeum w 2015, i trudnej odbudowie, można już obejrzeć nową, piękną wystawę. Unikatowa w skali Polski kolekcja minerałów ozdobnych i szlachetnych, w atrakcyjnie zaaranżowanych salach, wraz z opowieścią o tradycjach i zwyczajach średniowiecznych poszukiwaczy skarbów – walonów, to nie lada gratka dla każdego turysty pragnącego poznać Zachodnie Sudety. Muzeum Ziemi JUNA to miejsce, którego mury nasycone są niezwykłą historią, a wnętrza skrywają najpiękniejsze i najbardziej niezwykłe skarby Ziemi i wytwory rąk człowieka.

Muzeum Ziemi JUNA – Strażnica Walońska OFERUJE:
- oglądanie strefy bezpłatnej – sala sklepu z minerałami oraz pierwsza sala wystawowa z minerałami Dolnego Śląska
- płatną część wystawową – wystawa na powierzchni około 450 metrów2 na dwóch poziomach budynku; ekspozycja obejmuje tradycje walońskich poszukiwaczy skarbów, m. in. wielki bęben obrzędowy, sztolnię walońska, płuczki walońskie, salę alchemika, dużą i unikatową w skali Polski kolekcję minerałów lokalnych i ze świata
- zwiedzanie wystawy z przewodnikiem w czasie ok. 45 min.
- duży sklep mineralogiczny z okazami kolekcjonerskimi, galanterią z minerałów, pamiątkami, biżuterią
- warsztaty mineralogiczne; w ofercie od ferii 2019 – szczegóły pod adresem www.muzeumziemi-juna.pl

Parter budynku z częścią wystawy, dostępny jest dla osób z niesprawnościami ruchowymi.
Przy Muzeum Ziemi JUNA znajduje się bezpłatny parking, również dla autokarów (dot. osób i grup zwiedzających muzeum).

Muzeum Ziemi JUNA – Strażnica Walońska

Bilety wstępu dla grup zorganizowanych (od 15 osób) kosztują:
- 10 zł od dorosłego
- 7 zł od dziecka

Grupy powinny zarezerwować termin zwiedzania telefonicznie pod nr.: 757 173 287.

Bilet wstępu na wystawę dla zwiedzających indywidualnie kosztują:
- 12 zł od dorosłego
- 8 zł od dziecka

Znajdziecie na Google Maps jako Muzeum Ziemi JUNA – Strażnica Walońska
w odległości:
- 30 min. od Wodospadu Szklarki;
- 20 min. od Złotego Widoku w Szklarskiej Porębie;
- 15 min. od ŻELAZNEGO TYGLA WALOŃSKIEGO;
- 20 min. od LEŚNEJ HUTY.

Przy Muzeum Ziemi JUNA przechodzą szlaki:
- dwie ścieżki SZLAKU WALOŃSKIEGO;
- zielony szlak turystyczny biegnący ze Szklarskiej Poręby wo Wodospadu Szklarki;
- tu można zdobyć pieczątkę do bajkowego przewodnika po Szklarskiej Porębie;
- szlak ŚLADAMI WALSTIMILA HOFMANA

Otwarte od godz. 10 do 18.

Muzeum Ziemi JUNA - Strażnica Walońska
przy ul. Jeleniogórskiej 9 w Szklarskiej Porębie
tel. 75 7 173 287
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.muzeumziemi-juna.pl
facebook: @MuzeumZiemiJuna
instagram: @muzeum_ziemi_juna

 • Odsłon: 3144
 • Odsłon: 602
 • Odsłon: 520
 • Odsłon: 460
 • Odsłon: 502
 • Odsłon: 460
 • Odsłon: 428
 • Odsłon: 468
 • Odsłon: 2906


O historii energetyki nie należy tylko czytać.......

Muzeum Energetyki W Muzeum Energetyki w Szklarskiej Porębie - mieszczącym się w budynku starej siłowni wodnej - można zobaczyć (i dotknąć!) urządzenia wykorzystywane niegdyś zarówno przez energetyków, jak i odbiorców energii elektrycznej. Są wśród nich liczniki energii elektrycznej, przekładniki prądowe i napięciowe niskiego i wysokiego napięcia, transformatory, izolatory stacyjne i liniowe, prądnice, przyrządy pomiarowe.

Znaleźć można tu wszystko co związane było i jest z energetyką, począwszy od czasopism i książek, munduru inżyniera energetyka I stopnia, poprzez adresarkę (adresograf) z 1925 r. przeznaczoną do drukowania tekstów rachunków za energię elektryczną, wytłaczanych na płytach cynkowych, aż po agregat prądotwórczy z 1912 r.

Eksponaty, pieczołowicie restaurował przez te lata wieloletni kustosz - Pan inż. Ludwik Szczepaniak.Najstarsze spośród blisko 600 eksponatów pochodzą z 1900 r., wiele z nich zachowało sprawność aż do dzisiaj.

W muzeum, niewątpliwą atrakcją, jest działająca przepływowa elektrownia wodna. Przez długie lata była ona niedostępna dla zwiedzających. Dopiero w 1995 r. otwarto balkon widokowy, z którego doskonale widać halę maszyn i hydrozespół z dwiema turbinami Francisa (0,057 MW i 0,099 MW), pracującymi na wspólny generator asynchroniczny.

Muzeum Energetyki Otwarte zostało w dniu 15 maja 1975 r. przez Jeleniogórski Oddział Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Inicjatorem powstania (początkowo) Minimuzeum w 1975 roku był inż. Ludwik Szczepaniak -  Zasłużony Senior SEP. Aktu otwarcia wówczas Minimuzeum dokonał Zasłużony Senior SEP - Pan Teofil Gawarecki.

Dla grup zorganizowanych zasoby Muzeum są udostępniane przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich (SEP) Oddział w Jeleniej Górze po wcześniejszym umówieniu,
telefon sekretariatu SEP: 75 75 26 338,
telefon TAURON Dystrybucja: 75 8891 423.

Dla turystów indywidualnych Muzeum jest czynne w każdą sobotę pomiędzy 1 lipca a 30 września w godzinach od 10:00 do 15:00.\

Adres:
Muzeum Energetyki Jeleniogórskiej
ul. Jeleniogórska 2
58-580 Szklarska Poręba

Wstęp do muzeum jest bezpłatny.

Zainteresowanych starymi urządzeniami związanymi z szeroko pojętą elektroenergetyką zachęcamy do odwiedzenia Muzeum.

 • Odsłon: 216353
 • Odsłon: 5064
 • Odsłon: 628
 • Odsłon: 614
 • Odsłon: 626