DOM WLASTIMILA HOFMANA

ul. Matejki 23
tel. 75 717 27 52
czynne:
zwiedzanie domu jest możliwe tylko w czasie obecności gospodarzy domu. Można umówić się telefonicznie.

Oto wyjątkowa okazja, aby odwiedzić dom malarza Wlastimila Hofmana, funkcjonujący w praktycznie nienaruszonym stanie od śmierci artysty. Wnętrza malutkiego z pozoru domku kryją m.in. pracownię mistrza, gdzie nadal stoją jego sztalugi a obok na stoliku leżą pędzle i tuby z farbami. Klimat miejsca, jak zapewnia obecny gospodarz pan Wacław Jędrzejczak, jest wciąż przepełniony duchem artysty, czego nie doświadczymy w żadnym muzeum.

Wlastimil Hofman (1881-1970) – nazywany przez Jana Sztaudyngera „malarzem wewnętrznego blasku”, znany w Polsce i na świecie artysta - malarz, poeta, uczeń Stanisławskiego, Wyczółkowskiego i przede wszystkim Jacka Malczewskiego. W 1947 przeprowadził się z Krakowa do Szklarskiej Poręby właśnie za namową Sztaudyngera i zamieszkał wraz z żoną w małym domku na Średniej. Hofman zżył się bardzo z lokalną społecznością , namalował wiele portretów i niewielkich obrazków dla mieszkańców, ale głównymi odbiorcami jego ówczesnej twórczości byli miejscowi ojcowie franciszkanie. Wiele jego dzieł zdobi prywatne domy i tutejsze kościoły.
 
Dom Hofmana - Wlastimilówka, w niedługim czasie stała się miejscem spotkań lokalnej artystycznej społeczności. Po śmierci malarza, na mocy testamentu właścicielem domu wraz z całym wyposażeniem został pan Wacław Jędrzejczak. Obecny gospodarz udostępnia zwiedzającym pracownię malarza oraz 2 pokoiki z obrazami.
 

DOM GERHARTA I CARLA HAUPTMANNÓW o/ Muzeum Karkonoskiego

ul. 11 Listopada 23,
tel. 75 717 26 11
www.domhauptmannow.pl
czynne:

1.V - 30.IX - wtorek - niedziela: 09:00 - 16:30
1.X - 30.IV - wtorek - niedziela: 09:00 - 15:30
Poniedziałki - nieczynne

Środa - dzień bezpłatny
wstęp: dorośli - 7 zł, dzieci - 4 zł

Wystawy stałe w Domu Carla i Gerharta Hauptmannów:
   1.  W królestwie Ducha Gór
   2.  Wyroby huty szkła „Józefina” w Szklarskiej Porębie
   3. Gerhart Hauptmann i jego krąg towarzyski
   4. Łukaszowcy
   5. Carl Hauptmann i jego przyjaciele
   6. Wlastimil Hofmann i wczesne lata powojennej kolonii
   7. Artyści szkła i fotografii
   8. Najmłodsze pokolenie artystów Szklarskiej Poręby

więcej  ZOBACZ TU

KARKONOSKIE CENTRUM EDUKACJI EKOLOGICZNEJ

ul. Okrzei 28 tel. 75 717 21 24

Czynne od wtorku do niedzieli w godzinach:
od stycznia do czerwca i od września do października  9:00-16:00
w lipcu i sierpniu 9:00-17:00
w listopadzie (nieczynne)
w grudniu 9:00-15:00

Wszystkich zainteresowanych krajoznawczą różnorodnością i bogactwem przyrodniczym Karkonoszy, zapraszamy do odwiedzenia Karkonoskiego Centrum Edukacji Ekologicznej KPN.

W trakcie wizyty zwiedzający poznają świat przyrody ożywionej i nieożywionej polskiej i czeskiej strony gór. Kilka sal interaktywnie prezentuje kotły polodowcowe, torfowiska, faunę i florę, lasy, zjawiska przyrodnicze oraz wielostronny wpływ człowieka na góry. Atrakcyjność ekspozycji podnoszą wielkoformatowe panoramy, dotykowa makieta Karkonoszy oraz wersje językowe: polska, czeska, niemiecka i angielska. Pokazy filmów, diaporam i różnego rodzaju prezentacje odbywają się w komfortowej sali projekcyjnej. Uzupełnienie stanowi sala wystaw czasowych oraz nowoczesna biblioteka z czytelnią. Poza udostępnieniem ekspozycji w Karkonoskim Centrum Edukacji Ekologicznej, w oparciu o kadrę pracowników edukacyjnych, prowadzone są zajęcia (w obiekcie i w terenie) dla zorganizowanych grup szkolnych, nauczycieli, studentów oraz społeczności lokalnej. Na miejscu można zakupić książki, mapy, foldery i inne wydawnictwa promujące Karkonosze. Obiekt dostosowany jest dla osób niepełnosprawnych.

 

W pogodę i niepogodę, zanim ruszysz na szlak lub po kolejnej wycieczce po górach - zobacz multimedialną ekspozycję "Wirtualne Karkonosze".

MUZEUM MINERALOGICZNE

ul. Kilińskiego 20
tel. kom. 607 100 880,
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.sokolowski-muzea.pl
czynne: wtorek-sobota 10 - 18:00, niedziela 10 - 16:00, poniedziałek - nieczynne;  w sezonie czynne codziennie od 10:00 do 18:00
wstęp: dorośli - 10 złotych, emeryci, renciści i studenci - 7 złotych ( po okazaniu legitymacji), młodzież do 18 lat - 5 złotych, dzieci do lat 5 - bezpłatnie

Muzeum prowadzone od 1993 roku przez rodzinę państwa Sokołowskich : Renatę, Grzegorza i syna Kazimierza.  Pasję rodziców podzieliły również dwie córki, które prowadzą podobną placówkę w Kamieniu Pomorskim.
W muzeum w Szklarskiej Porębie można obejrzeć blisko 3000 eksponatów: minerałów i skamieniałości z całego świata, a także eksponat z kosmosu - meteoryt Gibeon. Przed budynkiem muzeum znajduje się jedyny w Europie “LAS KARBOŃSKI”. Są to skamieniałe pnie drzewa Dadoxylon, które rosły około 300 milionów lat temu.
Ciekawostką muzeum są zgromadzone w nim skamieniałości i szkielety dinozaurów. Jest to największa w Polsce prywatna kolekcja tych gadów z przed milionów lat.  Wśród okazów można zobaczyć na przykład jaja dinozaurów z Chin.

Najstarsze skamieniałości w muzeum mają 570 mln lat i są to stromatolity z Gór Kaczawskich oraz trylobity datowane na dolny kambr (530 mln lat).

W muzeum funkcjonuje również sala audio-video, w której prezentowane są filmy popularno-naukowe.

Muzeum Mineralogiczne - PANORAMA 360

MUZEUM ZIEMI - JUNA (zamknięte)

ul. Jeleniogórska 9
tel. 75  717 32 87,
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
www.chatawalonska.pl

Ze względów losowych muzeum zamknięte.

W muzeum prezentowana jest stała wystawa kamieni ozdobnych i szlachetnych z Sudetów i Świata oraz wyroby rzemiosł artystycznych . W kolekcji znajdują się liczne okazy minerałów z Dolnego Śląska, Polski oraz świata. Zobaczyć można m.in. kilkukilogramowe szczotki kwarcu z Gór Izerskich, jedne z największych wydobytych agatów z Nowego Kościoła (Dolny Śląsk), kryształy kwarcu dymnego z Przełęczy Kowarskiej, bryły krzemienia pasiastego z Gór Świętokrzyskich jak również kilogramowe bryłki czaroitu z Uralu, malachitowe stalaktyty z Kenii czy kilkudziesięcio kilogramowe geody ametystowe z Brazylii.
 
W obiekcie Muzeum Ziemi prowadzona jest  sprzedaż wyrobów rzemieślniczych ze szkła, ceramiki, drewna, kamieni szlachetnych, minerałów surowych – kolekcjonerskich oraz galanterii.


SZKLANA HUTA

Jakuszyce - Orle, tel. 608 688 408, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., www.szklanahuta.pl
UWAGA!
Działalność muzeum zawieszona z powodu przeniesienia eksponatów do nowej siedziby. O nowej lokalizacji poinformujemy wkrótce.
 

Jedyna w Polsce, i jedna z nielicznych na świecie, ekspozycja szklanych przycisków do papieru i szkieł millefiori. Podziwiać ją można w Szklanej Hucie – wyremontowanym rok temu zabytkowym budynku dawnej szlifierni huty szkła Carlsthal .

Można tu zobaczyć kilkaset eksponatów, głównie przycisków do papieru wykonanych techniką szkła warstwowego, filigranowego i w najszlachetniejszej technice szklarskiej – millefiori. Samo słowo "millefiori" wywodzi się z języka włoskiego "mille fiori" i oznacza "tysiąc kwiatów". Historycznie technika millefiori pochodzi ze starożytnego Egiptu. Przez wieki była najpilniej strzeżoną tajemnicą mistrzów szklarskich, którzy ją posiedli. Zabierana wraz ze śmiercią mistrza do grobu bywała zapominana na dziesiątki i setki lat, by następnie odradzać się i znów ginąć na przestrzeni dziejów. Ponowne odrodzenie tej techniki miało miejsce w pierwszej połowie XIX wieku w karkonoskich hutach szkła i w Wenecji.

Muzeum nieprzypadkowo mieści się w odrestaurowanym budynku szlifierni dawnej huty szkła Carlsthal, w której w pierwszej połowie XIX wieku Franz Pohl rozpoczął wyrób szkieł w technikach filigranu i millefiori. Ponowne odrodzenie tej sztuki miało miejsce w drugiej połowie XX wieku i trwa do dzisiaj. Na wystawie można też podziwiać przyciski będące dziełami współczesnych artystów ze świata, jak również dzieła jedynego w Polsce artysty, który w ostatnim dziesięcioleciu odtworzył technikę millefiori w naszym kraju.

więcej o Szklanej Hucie

Muzeum Energetyki

O historii energetyki nie należy tylko czytać.......

[IMG type="MEDIUM" src="/1421_1306340478.JPG" zoom="YES" class="fright"]W Muzeum Energetyki w Szklarskiej Porębie - mieszczącym się w budynku starej siłowni wodnej - można zobaczyć (i dotknąć!) urządzenia wykorzystywane niegdyś zarówno przez energetyków, jak i odbiorców energii elektrycznej. Są wśród nich liczniki energii elektrycznej, przekładniki prądowe i napięciowe niskiego i wysokiego napięcia, transformatory, izolatory stacyjne i liniowe, prądnice, przyrządy pomiarowe.

Znaleźć można tu wszystko co związane było i jest z energetyką, począwszy od czasopism i książek, munduru inżyniera energetyka I stopnia, poprzez adresarkę (adresograf) z 1925 r. przeznaczoną do drukowania tekstów rachunków za energię elektryczną, wytłaczanych na płytach cynkowych, aż po agregat prądotwórczy z 1912 r.

Eksponaty, pieczołowicie restaurował przez te lata wieloletni kustosz - Pan inż. Ludwik Szczepaniak.Najstarsze spośród blisko 600 eksponatów pochodzą z 1900 r., wiele z nich zachowało sprawność aż do dzisiaj.

[IMG type="MEDIUM" src="/1421_1306340493.JPG" zoom="YES" class="fleft"]W muzeum, niewątpliwą atrakcją, jest działająca przepływowa elektrownia wodna. Przez długie lata była ona niedostępna dla zwiedzających. Dopiero w 1995 r. otwarto balkon widokowy, z którego doskonale widać halę maszyn i hydrozespół z dwiema turbinami Francisa (0,057 MW i 0,099 MW), pracującymi na wspólny generator asynchroniczny.

Otwarte zostało w dniu 15 maja 1975 r. przez Jeleniogórski Oddział Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Inicjatorem powstania (początkowo) Minimuzeum w 1975 roku był inż. Ludwik Szczepaniak -  Zasłużony Senior SEP. Aktu otwarcia wówczas Minimuzeum dokonał Zasłużony Senior SEP - Pan Teofil Gawarecki.

Dla grup zorganizowanych zasoby Muzeum są udostępniane przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich (SEP) Oddział w Jeleniej Górze po wcześniejszym umówieniu,
telefon sekretariatu SEP: 75 75 26 338,
telefon TAURON Dystrybucja: 75 8891 423.

Dla turystów indywidualnych Muzeum jest czynne w każdą sobotę pomiędzy 1 lipca a 30 września w godzinach od 10:00 do 15:00.\

Adres:
Muzeum Energetyki Jeleniogórskiej
ul. Jeleniogórska 2
58-580 Szklarska Poręba

Wstęp do muzeum jest bezpłatny.

Zainteresowanych starymi urządzeniami związanymi z szeroko pojętą elektroenergetyką zachęcamy do odwiedzenia Muzeum.