GALERIA FOTOGRAFII ARTYSTYCZNEJ JANA i JANINY KORPAL

Galerieul. Kilińskiego 3

tel. 75 717 21 91

otwarta: telefon przed planowaną wizytą

Jan Korpal – (1916-1977) – artysta fotograf, mistrz portretu, autor znakomitych pejzaży karkonoskich.  Zamieszkał w Szklarskiej Porębie zaraz po zakończeniu wojny w 1945 roku. Jako artysta fotografik debiutował na Festiwalu Sztuk Plastycznych w Sopocie w 1949 roku.Galerie W 1951 r. został członkiem związku Polskich Artystów Fotografików, a w 1967 r. został przyjęty w poczet członków prestiżowej szwajcarskiej Federation Internationale de l'art Photographique. Jeden z najbardziej uznanych i cenionych polskich fotografów, prywatnie zaangażowany w każde, nawet najmniejsze zlecenie, ciepło wspominany przez przyjaciół i kolegów z branży. Współpracował z tygodnikiem „Nowiny Jeleniogórskie”  i był współinicjatorem kilku edycji konkursu „Sudety”.GalerieOd początku pokochał Karkonosze, poświęcając każdą wolną chwilę na fotografię przyrody i krajobrazu otaczających go gór. Pozostawił po sobie bogate zbiory zdjęć i wiele albumów prezentujących piękno regionu oraz setki widokówek.
Zaprzyjaźniony  z malarzem Wlastimilem Hofmanem na prośbę artysty stworzył fotograficzną dokumentację jego powojennych prac. Głęboka zażyłość artystów zaowocowała doskonałymi portretami obu twórców, uwiecznionymi zarówno na kliszy fotograficznej, jak i na płótnie.

Dziś prace Jana Korpala można oglądać w niewielkiej galerii autorskiej, prowadzonej przez jego żonę Janinę Korpal, również artystkę fotograf. Obok zdjęć fotografa, rodzina Jana Korpala prezentuje w mini-galerii także pamiątki po Wlastimilu Hofmanie oraz prace fotograficzne Janiny Korpal i rzeźby syna Krzysztofa Korpala.
 

 

KRĄG 2000 - LUDZIE Z ŻELAZA

GalerieEkspozycja w kamiennym kręgu, instalacja przestrzenna – pomnik Ofiar Lubinia 1991-1992 autorstwa Zbigniewa Frączkiewicza.

ul. Słoneczna 6, tel. 75 717 24 91
strona www

Zbigniew Frączkiewicz – ur. w 1946r., rzeźbiarz, rysownik, medalier, artysta grafik i projektant. Otrzymał dyplom z wyróżnieniem w pracowni Tadeusza Łodziany na ASP, po ukończeniu studiów podjął współpracę z dużymi zakładami przemysłowymi w Legnicy i Chocianowie, współpracując z urbanistami wykonał szereg monumentalnych rzeźb w ramach projektów dekoracji miast. Od 1989 roku mieszkaniec Szklarskiej Poręby.
„Ludzie z żelaza” - to seria monumentalnych figur , powstających od 1984 roku  i pokazywanych  w wielu miastach. Jego prace prezentowane są na wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i Europie, znajdują się w muzeach i zbiorach prywatnych w Polsce i w Niemczech.
„Cykl Ludzie z żelaza” to jeden z najważniejszych cyklów rzeźbiarskich, zrealizowanych w Polsce w ostatnich dwóch dekadach. (…) Dla Frączkiewicza Ludzie z żelaza to twory zdegenerowane przez cywilizację i przemysł. To summa jego oświadczeń pracy w zakładach przemysłowych Polski południowej, to summa jego przemyśleń dotyczących kondycji ludzkiej. To także figuralne, groźne memento artysty współczesnego - nieobojętnego wobec rzeczywistości” - Krzysztof Stanisławski.

Krąg 2000 - obiekt złożony z 30 surowych granitowych brył, ułożonych w krąg o średnicy 20m, to ściany przyszłej galerii, azylu Żelaznych Ludzi, pomnik i miejsce refleksji nad minionym stuleciem.

www.zbignief.nazwa.pl

Widnokrąg – plenerowa galeria rzeźb

Galerie

 

ul Kołłątaja 12,
tel. 602 421 787,
www.grzegorz-pawlowski.com.
Wstęp wolny.

Grzegorz Pawłowski – ur. 03.08. 1981 w Nowym Kościele, dolnośląski artysta rzeźbiarz - metaloplastyk, performer i aktor teatrów ulicznych, na stałe zamieszkały w Szklarskiej Porębie; tutaj też tworzy w swojej pracowni artystycznej znajdującej się w kompleksie Starej Chaty Walońskiej.

Made by Mada

Magdalena Sienkiewicz - rzemiosło artystyczne, kreowanie biżuterii
Tel.: 692 218 302
E mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.madebymada.pl

  • Odsłon: 3456
  • Odsłon: 3141
  • Odsłon: 3051
  • Odsłon: 475
  • Odsłon: 442
  • Odsłon: 460
  • Odsłon: 3805
  • Odsłon: 3089