Sztuka szkła

Sztuka szkła

Od 29.06.2019 10:00 do 30.06.2019 20:00

Lokalizacja:

Kategorie: Kultura

Hits: 1457

Oceń:

ArtGlass Festival 2019

Przebogaty program wystaw, warsztatów i pokazów, których motywem przewodnim jest SZKŁO. We wszelkich postaciach, a zwłaszcza tych artystycznie stworzonych.

Pośród licznych artystów także pracujący od lat w Szklarskiej Porębie. Zapraszamy na Plac Ratuszowy w Jeleniej Górze w sobotę i niedzielę 29-30 czerwca w godz. 10-22 oraz do innych placówek współtworzących festiwal.

WYSTAWY

Nr 1
Jeleniogórskie Centrum Kultury, GALERIA POD BRĄZOWYM JELENIEM przy ul. 1 Maja 60, czynne w godz. 9-19 wstęp wolny
MIEDZIANE IMPRESJE NOVEJ SZTUKI
Wystawa witraży lamp i luster wykonanych w pracowni Akademii Szklanej Inspiracji pod kierunkiem artystki szkła, absolwentki ASP we Wrocławiu, pani Edyty Kulli. Na wystawie podziwiać możemy ponad 30 wysmakowanych prac inspirowanych epoką, w której tworzyli Gustaw Klimt, Charles Rennie Mackintosh czy Louis Comfort Tiffany. Art nouveau, do którego nawiązują prace, powraca dzięki talentowi uczestników pracowni oraz umiejętnościom ich artystycznej przewodniczki.

Nr 2
Muzeum Karkonoskie, ul. Matejki 28
czynne 9-17, bilety: 5 zł ulg., 10 zł norm.

ŚWIATŁEM MALOWANE
Wystawa szkła i malarstwa Silvio Vigliaturo
Niedziela 30 czerwca od godz. 12: zwiedzanie z kustoszem – oprowadza Edyta Patro, kierownik Działu Szkła Artystycznego.

Silvio Vigliaturo urodził się w Acri w Kalabrii w 1949 roku. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Turynie (Accademia Albertina delle Belle Arti) we Włoszech w latach 1967-69. Pracę ze szkłem rozpoczął w latach 80. Artysta tworzy szkła metodą fusingu i używa uproszczonej i wyrazistej, jaskrawej kolorystyki, która jest jego znakiem rozpoznawczym. Brał udział w 145 indywidualnych wystawach międzynarodowych.

WIZJA SZKŁA – EDYCJA VII w Galerii na Górze
Na wystawie prezentowane są prace studentów i doktorantów Wydział Szkła i Ceramiki Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.
Finisaż wystawy 28 czerwca o godz. 17

Nr 3
Biuro Wystawa Artystycznych w Jeleniej Górze Galeria Sztuki Współczesnej, ul. Długa 1
MAGDALENA KUŹNIARZ pokaz szkła artystycznego
wernisaż: 29 czerwca o godz. 17
zwiedzanie 29 czerwca w godz. 12-20
zwiedzanie 30 czerwca w godz. 12-18
Magdalena Kuźniarz, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Ukończyła Architekturę Wnętrz i Wzornictwo Przemysłowe. Prowadzi autorską pracownię artystyczną SZKLANA KUŹNIA w Wolimierzu.

ESTRADA

SOBOTA godz. 17
KONCERT CHÓRALNY połączonych czesko-polskich chórów dziecięcych.
Wystąpią chórzyści Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. J. Garści w Jeleniej Górze oraz czeskiego chóru Altitudo z Liberca, którzy pod kierunkiem liderów Darii Wyrostek Pelc, Anny Pietrzak i Miloslavy Čechlovskej podczas kilkudniowych warsztatów przygotowywali program koncertu.

SOBOTA godz.1745
koncert: JULIA BYSZKOWSKA
Mini recital początkującej gwiazdy estrady. Związana od lat z Jeleniogórskim Centrum Kultury aktorka, piosenkarka i autorka tekstów zaprezentuje autorskie utwory, do których muzykę napisał jeleniogórski muzyk i kompozytor Adam Jęczmyk.

SOBOTA godz. 1815
koncert: TÁBORANKA z KOŠŤÁLOVA
Kilkunastoosobowa orkiestra dęta grająca największe światowe standardy muzyki rozrywkowej.

SOBOTA godz. 20
koncert: KASIA KOWALSKA
Niekwestionowana gwiazda polskiej estrady. Podczas koncertu wysłuchamy największych przebojów Artystki, a także utworów z jej najnowszej płyty AYA.

SOBOTA godz. 21-24
MILONGA POD GWIAZDAMI
Otwarta dla wszystkich milonga – zabawa taneczna, podczas której tańczy się tango argentyńskie. Udział wezmą między innymi tancerze grupy Tango Karkonosze oraz zaproszone pary z Niemiec i Czech. Muzykę na żywo zagra zespół Cuarteto Bando z Niemiec, a atrakcją specjalną będą pokazy par mistrzowskich.

NIEDZIELA godz. 16 i godz. 18
koncert: TORCIDO TANGO QUARTET
Jeleniogórski zespół grający tango argentyńskie, powstały w 2018 roku z wewnętrznych motywacji muzyków i zewnętrznych inspiracji liderów grupy Tango Karkonosze. W programie najsłynniejsze tanga.

NIEDZIELA godz. 1645 i godz. 1845
ULICZNA LEKCJA TANGA DLA KAŻDEGO
Tancerze grupy Tango Karkonosze oraz prowadzący warsztaty mistrzowie: Joanna Jabłońska, Piotr Bochiński oraz Anna i Marcin Sierakowscy poprowadzą lekcje tanga dla początkujących, w których udział może wziąć każdy chętny.

NIEDZIELA godz. 19
koncert: GRAN ORQUESTA CARAMBOLAGE z Drezna
Niezwykły wirtuozerski koncert dwudziestoosobowej orkiestry, której spektakularnym wyróżnikiem jest udział dziewięciu bandeonów. Tanga wykonywane przy wykorzystaniu tak oryginalnego instrumentarium zespołu z pewnością dostarczą niecodziennych przeżyć.

WARSZTATY

STEMPLE NA OKRĄGŁO – warsztaty dekoratorskie dla dzieci
SOBOTA godz. 12-18 NIEDZIELA godz. 11-18 (biała hala namiotowa)
Zabierzecie ze sobą malowane stemplami płócienne torby, wykonane przez wasze dzieci pod czujnym okiem znakomitych instruktorek i animatorek Ewy Nyc i Katarzyny Klafty.

JAK POWSTAŁY RZYMSKIE MOZAIKI – warsztat rodzinny
SOBOTA godz. 12-18 NIEDZIELA godz. 11-18 (biała hala namiotowa)
W praktyczny sposób, układając osobiście szklaną mozaikę białego jelenia zobaczycie, jak z tysięcy małych szkiełek powstaje jeden spektakularny obraz, który zaprojektowała znana jeleniogórska artystka szkła Edyta Kulla. Jeśli lubicie puzzle, to zabawa szczególnie dla Was.

WŁÓKNEM MALOWANE – warsztat dla rodzin
SOBOTA godz. 12-18 NIEDZIELA godz. 11-18 (biała hala namiotowa)
Jak powstaje filc i co można z niego wyczarować? Tajniki tworzenia z tego niezwykłego materiału zdradzi dzieciom i dorosłym nasza przyjaciółka z Czech Martina Poliaková – artystka od lat zajmująca się tym tworzywem.

KORALIKOWE ŁAPACZE SNÓW – warsztat dla dzieci
SOBOTA godz. 12-18 NIEDZIELA godz. 11-17 (biała hala namiotowa)
Koraliki, słomki, patyczki, bzdetki i niteczki. Te pojedyncze skrawki Wasze dzieci przy wsparciu Nata Stolp i Małgorzaty Amarowicz zamienią w piękne ozdoby, które w domu przypominać będą o braku granic dziecięcej wyobraźni.

WKOŁO MOZAIKI – CERAMICZNE UKŁADANKI – warsztaty rodzinne
SOBOTA godz. 12-18 NIEDZIELA godz. 11-17 (biała hala namiotowa)
Kolorowe kawałki ceramicznych kafli z cementowymi zaprawami przy wsparciu Marleny Jędrochy z Pracowni Mozaiki Ceramicznej zmienią się w barwne obrazy, przypominające orientalne mozaiki.

KUŹNIA DLA DZIECI – warsztat dla młodzieży młodszej i starszej
SOBOTA godz. 12-20 NIEDZIELA godz. 11-20 (strefa ognia)
Kuj żelazo… póki masz instruktora. Wyjątkowa okazja, aby pod okiem fachowca swoich sił w trudnej sztuce kowalstwa spróbowała młodzież powyżej 7 roku życia. Niemożliwe? A jednak. Pod opieką doświadczonego kowala Piotra Biedronia z firmy ARKAMET nic złego nie stanie się nawet podczas pierwszych prób z gorrrrrrącym żelazem!

NIE ŚWIĘCI GARNKI LEPIĄ – warsztaty dla dzieci oraz prezentacja wyrobów rękodzielniczych z ceramiki i drewna
SOBOTA godz. 12-20 NIEDZIELA godz. 11-20 (strefa handlowa)
Wyjątkowa okazja, by osobiście przekonać się o słuszności tego przysłowia. Na prawdziwym garncarskim kole będzie można spróbować swoich sił w trudnej sztuce garncarstwa. Oczywiście pod okiem fachowców: Marta Miłkowska z FARMY MARTYNIKA.

WEŹ ODDECH, NADECHNI SE – warsztaty i prezentacja wyrobów
Warsztaty wytapiania szklanych ozdób metodą lampworkingu, w mistrzowski sposób artyści prezentują magię zmiany szklanych prętów w bogatą biżuterię.
SOBOTA godz. 12-20 NIEDZIELA godz. 11-20 (strefa handlowa)
Galerie Celnice, Horní Malá Úpa, Czechy

NOWOCZESNE KOBIETY NA ART GLASS – warsztaty dla rodzin
SOBOTA godz. 12-20 (biała hala namiotowa)
Oj, tu się dzieje. Plecenie wianków, tworzenie bukietów, sweet sweet rodzinne fotografie, warsztaty z tworzenia mini deserów, pokazy makijażu, spotkania ze stylistką, porady modystki i pokazy mody…
„Ten event pokaże, ile w naszym cudnym regionie kryje się perełek, które zachwycą lub zmotywują taka kobietę, jak ja czy ty!” Zapewniają animatorki wydarzenia Marcjanna Ruszkowska i Małgorzata M Krantz.

FOTOGRAFIA W ZUPEŁNIE STARYM STYLU – pokaz warsztatowy
SOBOTA godz. 12-17 NIEDZIELA godz. 11-16 (strefa handlowa)
Studio portretowe Marcina Andrzejewskiego na żywo, na Waszych oczach wykonywać będzie PORTRETY KOLODIONOWE. Wynaleziona w latach 50. XIX wieku technologia zmaterializuje się po wiekach na jeleniogórskim rynku. O szczegółach na miejscu opowiedzą Marcin Andrzejewski i Tomasz Mielech.

KARTKA Z ALUMINIUM – warsztaty metalurgiczne dla każdego
SOBOTA godz. 12-18 (strefa ognia)
Piaskowa forma , rylec, aluminium i Twoja inwencja to składniki dzieła, które powstanie gdy wykonana przez Ciebie forma zostanie zalana płynnym aluminium. Oczywiście dokonają tego na Twoich oczach doświadczeni hutnicy / profesorowie, asystenci i studenci z ASP Wrocław.

TALIZMANY Z BRĄZU- warsztaty metalurgiczne dla każdego.
NIEDZIELA godz. 11-18 (strefa ognia)
I ty możesz zostać hutnikiem. Wykonasz formę na talizman z kości sepii /mątwy, w którą wlewany będzie brąz, a prowadzący profesorowie, asystenci i studenci z ASP Wrocław na twoich oczach odleją z brązu Twój talizman.

POKAZY

SOBOTA godz. 12-20, NIEDZIELA godz. 10-20 (strefa handlowa)

Pracownia witraży Beaty i Marcina Chlebowskich, pokaz wykonywania witraży w technice tradycyjnej.

BASOLEPracownia Szkła Artystycznego, warsztaty witrażu w technice Tiffany'ego.

SZKLANA KUŹNIA – Magda Kuźniarz, pokaz szkła unikatowego, warsztaty dekorowania metodą grawerską oraz malowania szkła.

PRACOWNIA VETRO – Katarzyna Witke, warsztaty oraz pokaz wykonywania mis, pater, oświetlenia, dekoracji w technice fusingu.

Martin Pavka, dmuchane nad palnikiem ozdoby szklane. Kolorowe plastyczne dekoracje powstają przez ręczne nakładanie kilku warstw emalii.

Stanislav Jiroš, pokazy tworzenia czeskiej tzw. czarnej (gagatowej) biżuterii. Zapomniana tradycja. Taką biżuterię nosiła królowa Wiktoria.

Jiří Vančura, pokazy tworzenia biżuterii. Praca misterna i wymagająca dobrego oka. Kamienie naturalne, metal i gagaty.

Pavel Hartl, pokazy produkcji drobnych szklanych figurek nad palnikiem. Zwierzątka, postaci z bajek i inne. Surowcem są szklane pręciki.

DARUMA Marta Jędras, warsztaty biżuterii szklanej i wyrobów do wystroju wnętrz.

Zdeněk Sochor, szklane figurki robione przy piecu metodą hutniczą. Tradycyjna produkcja z Żelaznego Brodu.

Marcin Zieliński SZKLANA MANUFAKTURA, artysta grawer; pokaz grawerowania szkła kryształowego przy użyciu historycznych maszyn i narzędzi, prezentacja autorskich wyrobów grawerowanych.

Pavlína Jůnová, warsztaty malowania na szkle.

Petr Klamt i Martin Stříbrný, pokazy produkcji koralików szklanych w piecu gazowym i prasie formierskiej, największa kolekcja wzorów i kolorów, koraliki i komponenty do samodzielnego tworzenia biżuterii.

Karel Sobotka, szkło dmuchane na gorąco, pokazy palnikowe, surowcem są puste w środku szklane rurki.

FLORIANOVA HUŤ – GLASS STUDIO, rodzinna huta szkła Petra Červenego z czeskich Častolovic, oferująca bogatą kolekcję szkła historycznego oraz form współczesnych, mistrzowskie pokazy wydmuchiwania szkła.

GONDEK GLASS Tomasz Gondek i Mirosław Turek ze Szklarskiej Poręby – artyści, szklarze, kontynuatorzy tradycji karkonoskich pionierów szkieł millefiori i filigranu.

LIEDERHAUS GLASS Miroslav Liederhaus – artysta, projektant, łączy w zaskakujący i ciekawy sposób szkło z metalem. Projektant wnętrz i oryginalnych form architektonicznych oraz niepowtarzalnych form użytkowych.

JARGIŁO GLASS STUDIO Marek Jargiło, artysta, hutnik szkła, tworzy szkło w historycznych pierwotnych technikach. Kielichy, puchary, szklanice wykonuje w wielobarwnych wariacjach, eksperymentując z dodatkami zatapianymi w masie szklarskiej.

Warsztaty metalurgiczne TALIZMANY Z BRĄZU – podczas warsztatów będzie można wykonać swój mały obiekt z brązu. Forma, w którą wlewany będzie brąz, jest wykonana z kości sepii (mątwy). Warsztaty prowadzą profesorowie, asystenci i studenci z ASP Wrocław.

Warsztaty metalurgiczne KARTKA Z ALUMINIUM – w trakcie realizacji warsztatów uczestnicy wykonują autorskie projekty w formach piaskowych, które następnie zostaną zalane płynnym aluminium. Warsztaty prowadzą profesorowie, asystenci i studenci z ASP Wrocław.

KUŹNIA PARKOWA – pokazy kucia przy węglowym palenisku.

SOBOTA godz. 12-20 NIEDZIELA godz. 11-20 (strefa ognia).

Dwóch nastoletnich pasjonatów kowalstwa od trzech lat rozwija swój warsztat. Noże i kowalstwo artystyczne. Na żywo wykonywać będą proste narzędzia i metalowe ozdoby.

LAWA, KAMIENNA GLAZURA, pokazy wypału ceramiki szkliwionej glazurami ze skał Kotliny Jeleniogórskiej i okolic / Miron Kulla.

Finał warsztatów ceramiki RAKU, wypały ceramiki w plenerowych, gazowych piecach / Pavel Klak, Kacper Kuźnicki, Miron Kulla, uczestnicy warsztatów.

TRUTNOVSKÉ DRAKY, wypał ceramicznych smoków w piecu beczkowym / Pavel Klak, Kacper Kuźnicki.

... i wiele innych atrakcji