×

Notice

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Letni Bieg Piastów zaprasza! fot. Marcin PetkowiczPrawie tysiąc sto osób zgłosiło swój udział w Letnim Biegu Piastów na miesiąc przed zawodami. Pobiegną po pięknych trasach Gór Izerskich na dystansach 11, 21 i 50 kilometrów, jak również wezmą udział w marszu rekreacyjnym nordic walking. Dla dzieci przygotowano Wyprawę Zuchów i Bieg Przedszkolaka. Termin LBP: 26-27 sierpnia (sobota-niedziela).

Bieg Piastów, znany przede wszystkim ze swojej zimowej wersji, pod względem frekwencji w głównej konkurencji ósmym największym narciarskim biegu na świecie, rozwija od czterech lat swoją letnią edycję. Zawody w biegu bez nart rozgrywane są częściowo na tych samych trasach, co zimą. Start, meta i baza logistyczna imprez usytuowane są na Polanie Jakuszyckiej w Szklarskiej Porębie na Dolnym Śląsku.

Letni Bieg Piastów to przede wszystkim Jakuszycki Ultramaraton na dystansie 50 kilometrów, Jakuszycki Półmaraton (niespełna 22 km) i Jakuszycka Jedenastka (11 km). Trasy mają urozmaicone nawierzchnie od asfaltu poprzez trawę, szutr po górskie ścieżki pełne kamieni i korzeni. Profile tras pełne są długich i krótkich zbiegów i podbiegów oraz płaskich prostych.

Są więc wymagające, ale - jak na góry - nie należą do trudnych. Średniej klasy biegacz-amator jest w stanie je niemal w całości pokonać biegiem, bez przerw w marszu. Dzięki temu wiele osób przygodę z biegami górskimi zaczyna właśnie od Letniego Biegu Piastów.

Udział w LBP to także możliwość odwiedzin wielu pięknych miejsc w Górach Izerskich. Trasy prowadzą m. in. przez popularne wzniesienie Samolot, stację turystyczną Orle, tuż obok kładki granicznej pomiędzy Polską a Czechami na Izerze. Ultrasi, czyli uczestnicy biegu na 50 km, zmierzą się również z podbiegami na Wysoki Kamień i Kopalnię Stanisław.
Wicemistrzyni świata w biegu 24-godzinnym Aleksandra Niwińska, która w ubiegłym roku zwyciężyła w Jakuszyckim Ultramaratonie, oceniła jego trasę bardzo wysoko, jako bardzo dobrze przemyślaną oraz doskonale zabezpieczoną i oznakowaną.
W sobotę, 26 sierpnia, odbędą się biegi na 50 i 21 km. W pierwszym wezmą udział 76-letni Leszek Dacewicz z Jeleniej Góry – jeden z najstarszych Ironmanów świata (uczestników triathlonu na dystansach 3.86 m w pływaniu, 180.2 km na rowerze i maratonu biegowego), 43-letni Robert Faron z Zalesia – najlepszy biegacz narciarski wśród biegaczy bez nart i odwrotnie (zwycięzca Jakuszyckiego Maratonu w 2016 i 2015) oraz Ewa Szmel z Piechowic: druga – po Justynie Kowalczyk – Polka na mecie ostatniego zimowego Biegu Piastów na dystansie 50 km.

Na liście startowej Jakuszyckiego Półmaratonu uwagę zwracają panie - zwyciężczyni biegów narciarskich zaliczanych do Światowej Ligi Narciarskich Biegów Długich Worldloppet: 20-letnia piechowiczanka Róża Łyjak (najlepsza w ostatnim Biegu Piastów na 30 km) i 27-letnia zawodniczka z Supraśla Emilia Romanowicz – pierwsza na mecie Biegu Piastów na 25 km i 9 km.

Na Jakuszycki Ultramaraton zgłosiło się jak dotąd 245 osób, na Jakuszycki Półmaraton 393, a na Jakuszycką Jedenastkę 322.

Najwięcej zgłoszeń przysłano z Wrocławia (122), Jeleniej Góry (80) i Poznania (48). 659 zgłoszonych to mężczyźni, a 302 to kobiety.

Stowarzyszenie Bieg Piastów przygotowało bogaty program wydarzeń towarzyszących: rekreacyjny marsz nordic walking na 11 km (zgłoszone już 82 osoby) oraz zawody dla dzieci: Wyprawę Zuchów i Bieg Przedszkolaka.

Zawodników zagrzewać będzie do walki najlepszy polski biegacz wśród artystów: raper Jacek MEZO Majer. Nie wystartuje, ale będzie w sobotę na starcie, w trakcie zawodów, a następnie powita  uczestników na mecie.

Letniemu Biegowi Piastów towarzyszyć będzie akcja społeczna „Ratujemy ludzkie życie”. W jej programie akcja krwiodawstwa, pokaz pierwszej pomocy i panele dyskusyjne.
Będą też gry i zabawy dla dzieci, animacje dla dorosłych, miasteczko strażackie, koncert, bezpłatna projekcja filmowa i inne atrakcje.

Zapisy na Letni Bieg Piastów są otwarte. Do 25 sierpnia wpisowe na Jakuszycki Ultramaraton wynosi 100, na Jakuszycki Półmaraton 90, a na Jakuszycką Jedenastkę – 80 zł. Zapisy na stronach www.bieg-piastow.pl i www.datasport.pl.