Na nowo nazwanym placu w centrum Szklarskiej Poręby – Skwerze Obrońców Granic  - w następnym dniu po podjęciu uchwały przez Radę Miejską o nadaniu nazwy, został posadowiony kamienny głaz pod obelisk.  Granitowa bryła została wydobyta w miejscowej kopalni granitu.  Obelisk ma upamiętnić żołnierzy Wojsko Ochrony Pogranicza, którzy 70 lat temu rozpoczynali zaszczytną służbę na granicy oraz tych, którzy profesjonalnie ją kontynuowali.

Ten na razie surowy głaz będzie w kolejnych miesiącach przybierał docelowy kształt.  Ręka artysty rzeźbiarza wpisze na nim odpowiednie symbole. Wykuty zostanie słupek- znak graniczny. Będzie to kopia znaku, jaki wyznacza południową granicę Polski.  Na fasadzie obelisku osadzona zostanie mosiężna tablica z napisem o treści: PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WOJSK OCHRONY POGRANICZA W 70 ROCZNICĘ OBJECIA SŁUŻBY GRANICZNEJ PRZEZ WOJSKO POLSKIE

Kamienna rzeźba gotowa będzie na 30 maja 2015 r. Rzeźbę wykona miejscowy artysta rzeźbiarz pan Maciej Wokan.  Szklarska Poręba to miejsce szczególne dla wielu pokoleń żołnierzy WOP i strażników granicznych. Formacją, która przez długie powojenne lata ochraniała granicę było z Batalionem stacjonującym w Szklarskiej Porębie i strażnicami granicznymi ulokowanymi w granicach administracyjnych miasta. Upamiętnienie w ten sposób  żołnierzy ochraniających granicę to inicjatywa przedstawicieli środowisk  związanych z mundurem. Pomysłodawcą i orędownikiem uczczenia byłych żołnierzy WOP jest pan pan Zygmunt Pieter.