Gra Terenowa GranicaNa początku lipca ruszyła nowa gra terenowa GRANICA.

Z okazji obchodów stulecia Niepodległości chcielibyśmy zaprosić Państwa do naszej gry terenowej „GRANICA”.  Niepodległość  dała nam miejsce na mapie  wraz z granicami. W 1918 r. granice państwa polskiego  były inne  niż dzisiaj. Szklarska Poręba  stała się polskim miastem przygranicznym po  zakończeniu Drugiej Wojny Światowej . Bliskość  granicy definiował  charakter naszego miasta: jego rozwój, życiorys mieszkańców, setki niezwykłych historii związanych z przygranicznym terenem. To tu stacjonowało Dowództwo  Wojsk Ochrony Pogranicza wraz z jednostką szkoleniową. Nie każdy z nas  pamięta, że dopiero w 1997 roku można było przejść przy Twarożniku do czeskiego schroniska Vosecka Bouda. Wcześniej żołnierze mieli prawo strzelać do przekraczających granicę na „Szlaku Przyjaźni”.  Kiedy w latach osiemdziesiątych sklepy świeciły pustkami,  za naszą południową granicą można było kupić pomarańcze. Oczywiście przez granicę można było przewieźć tylko niewielką ilość. Na przejściu granicznym w Jakuszycach bardzo często stały długie kolejki aut  z chętnymi na te egzotyczne zakupy. Zagadkowa Osada Orle i cały duży teren Izerów jeszcze do końca stanu wojennego były zupełnie zamknięte dla ruchu turystycznego.

Zapraszamy do odwiedzenia punktów  zaznaczanych na mapie. Poznacie historię Szklarskiej Poręby jakiej nie znacie  i odwiedzicie  piękne  pod względem przyrodniczym miejsca..Na uczestników  Gry czekają nagrody ! :-)


Zasady gry terenowej „GRANICA”

 1. Gra jest przeznaczona dla graczy w różnym wieku i ma na celu przypomnieć  powojenną historię Szklarskiej Poręby.
 2. Gra jest oznaczona punktami GPS  oraz na mapce, regulamin dostępny na stronie www.szklarskaporeba.pl
 3. Na każdej tabliczce oznaczającej punkt znajduje się krótka Informacja dotycząca punktu, zdjęcie miejsca z dawnych czasów oraz kod QR pod którym można znaleźć bardziej szczegółowe informacje.
 4. Wyznaczone na mapie punkty gry można przejść w dowolnej kolejności i czasie. Aby otrzymać nagrodę  należy  przejść wszystkich punkty i to udokumentować . Dowodem na zdobycie punktu gry jest zdjęcie, na którym widnieje punkt , osoba uczestnicząca w grze  lub rzecz która do niej należy.
 5. Uczestnik, który zdobędzie wszystkie punkty ma prawo do odebrania nagrody w punkcie Informacji Turystycznej w Szklarskiej Porębie.
 6. Uwieńczeniem gry jest wpis do księgi pamiątkowej.
 7. Uwaga!!!
  Część gry odbywa się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego i obowiązuje tam regulamin poruszania się po wyznaczonych szlakach.

Gra Terenowa GranicaRegulamin gry terenowej „GRANICA”

 1. Organizatorem gry jest Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej w Szklarskiej Porębie, ul. Słowackiego 13, 58-580 Szklarska Poręba,
  tel. 75 717 36 14, www.moksial.pl
 2. Gra ma na celu przybliżanie historii Szklarskiej Poręby ze szczególnym uwzględnieniem jej przygranicznego charakteru. Jest to gra edukacyjna zorganizowana w związku z obchodami stulecia odzyskania Niepodległości przez Polskę.
 3. Uczestniki gry zobowiązany jest do odwiedzenia punktów granicznych oraz miejsc związanych ze stacjonowaniem Wojsk Ochrony Pogranicza, co daje mu możliwość zapoznania się z historią tych miejsc.
 4. Punkty są oznaczone specjalnymi tabliczkami, na których znajduje się krótka Informacja o danym miejscu oraz kod QR, dzięki któremu posiadacz odpowiedniej aplikacji na telefonie komórkowym odczyta historie danego miejsca oraz będzie mógł obejrzeć galerię starych zdjęć.
 5. Każdy uczestnik, który zdobędzie wszystkie punkty, oraz miejsca zaznaczona na mapie gry i udokumentuje to zdjęciem miejsca wraz z dodatkowym elementem (plecak, osoba, inna rzecz, którą będzie mógł pokazać jako potwierdzenie), otrzyma pamiątkową nagrodę ufundowaną przez organizatora.
 6. Gra jest skierowana do osób indywidualnych (rodziny, młodzież, dzieci). Udział osób poniżej 18 lat możliwy jest tylko pod opieką rodzica lub opiekuna.
 7. Udział w grze jest nieodpłatny.
 8. Uczestnicy gry ponoszą koszty wstępu do Karkonoskiego Parku Narodowego.
 9. Organizator nie pokrywa kosztów wyżywienia ani ubezpieczenia NNW. Uczestnicy samodzielnie pokrywają koszty ubezpieczenia NNW.
 10. We wszystkich przypadkach losowych (np. kradzieże, zasłabnięcia itp.) organizator nie ponosi odpowiedzialności za dane zdarzenie.
 11. Uczestnicy powinni posiadać właściwe przygotowanie do wędrówki po mieście oraz terenie podgórskim (plecak, strój, obuwie, prowiant, napój etc.).
 12. Jeden zestaw zdjęć upoważnia do odbioru jednej nagrody.
 13. Osoba uczestnicząca w wycieczce wyraża zgodę na wykorzystanie jej wizerunku w rozumieniu Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych w celach promocji zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych.

 • Hits: 9553
 • Hits: 2696
 • Hits: 309
 • Hits: 438
 • Hits: 454
 • Hits: 441
 • Hits: 384
 • Hits: 375
 • Hits: 436
 • Hits: 354
 • Hits: 370
 • Hits: 549