Bardzo dogodne położenie naszego miasta, do którego prowadzi droga krajowa łącząca północ z południem Europy, a także połączenie kolejowe i przede wszystkim bardzo duża turystyczna atrakcyjność, powodują, że rocznie odwiedza nas około miliona turystów.

Kolejne inwestycje sportowo-rekreacyjne, a także moda na „zdrowy i aktywny” tryb życia spowodują, że nasze miasto będzie odwiedzać coraz więcej gości. Nie bez znaczenia są światowe tendencje wskazujące na dalszy, dynamiczny rozwój turystyki, zarówno w sektorze krajowym jak i zagranicznym.

  • szlaki piesze - ponad 100 km
  • szlaki rowerowe - łączna długość tras 450 km, trasy o długości od 8 do 50 km
  • nartostrady i stoki – 15 km
  • wyciągi - 11
  • trasy biegowe - łączna długość ponad 100 km
  • miejsc noclegowych około 10 tysięcy
  • Karkonoski Park Narodowy
  • Rezerwat Przyrody - Torfowiska Izerskie
  • muzea i galerie – 11 szt.
  • liczne atrakcje: Stara Chata Walońska, Leśna Huta, wodospady…