×

Notice

There is no category chosen or category doesn't contain any items

O pięknie życia

O pięknie życia

From 14.02.2020 17:00 until 14.02.2020 18:00

At Ul. Długa 1

Categories: Kultura, Wernisaż, Wystawa

Hits: 5118

Rate:

Wernisaż wystawy fotograficznej w jeleniogórskiej galerii BWA 14 lutego, o godz. 17. przy ul. Długiej 1 w Jeleniej Górze

Tematem wystawy jest szeroko pojęta idea zabawy jako podróży w głąb krainy szczęśliwego dzieciństwa. Marek Szyryk pokaże zestaw ponad stu fotografii, które wykonał w wieku 9-16 lat. Zdjęcia pochodzą z minionej epoki. Mają w sobie urok zatrzymanego czasu, beztroski i poczucia wolności, które przynależą do wieku młodzieńczego. Jest w nich nostalgia za światem utraconym, tęsknota za czystym i naturalnym doznaniem zadowolenia z życia, które z biegiem czasu niepostrzeżenie umyka. Fotografie Szyryka są nie tylko uniwersalnym reportażem o pięknie istnienia ,,homo ludens”. To zestaw, który zaskakuje dojrzałością młodego twórcy, wyczuciem chwili, świetnymi ujęciami ruchu, wyważoną i przemyślaną kompozycją. Przyszły artysta okazuje się uważnym obserwatorem. Za pomocą czułego oka obiektywów swoich aparatów ukazuje towarzyszy młodzieńczych zabaw jako atletów, siłaczy, wspaniałych sportowców. Przedstawieni są jako młodzi bogowie, doskonale zbudowani i zupełnie nieświadomi piękna, którym zostali obdarzeni. Szyryk fotografuje chwile młodzieńczych zabaw ze świadomością, że zachowuje część ważnego dla siebie w danym momencie świata. Ma się wrażenie, że z pełną świadomością kreuje zarejestrowaną rzeczywistość jako symboliczną, idylliczną krainę spokoju, pogody ducha i szczęśliwości.Narracja archiwalna kontynuowana jest przez dojrzałego twórcę, doświadczającego tych samych doznań w kontekście fotograficznej obserwacji współczesnych zabaw dziecięcych.Nowoczesne polaroidy, zdjęcia pozyskane przez autora w wyniku apelu zamieszczonego w mediach społecznościowych, podkreślają uniwersalny charakter wystawy, dają poczucie ciągłości. Cudowna kraina dzieciństwa to nie tylko wspomnienie z dalekiej przeszłości. Zabawa trwa nadal, poczucie szczęścia i radość z życia dostępne są w każdym miejscu i czasie.

(Joanna Mielech, BWA Jelenia Góra.)

Marek Szyryk – profesor Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu. Od 2000 należy do Związku Polskich
Artystów Fotografików. Jest twórcą fotografii klasycznych oraz instalacji. Na nowo odkrył i propaguje starą technikę mokrego kolodionu. Jest autorem zestawów fotografii, m. in. "Fotografia z filiżanką herbaty", "Pomiędzy", "Moje Karkonosze", "Fotografie", "Dotykając stołu", "Wracam do raju", "Atlas form przetrwalnikowych", "Medytacje". Swoje prace prezentował na wielu wystawach w Polsce i za granicą, m.in. na wystawach zbiorowych: "Biennale Fotografii Polskiej" w Poznaniu, "Fotografie'98" w Krakowie, "Bliżej Fotografii" w Jeleniej Górze, w II, III, IV i V edycji "Kontaktów" oraz w "Kontakty - c.d." (BWA Jelenia Góra, rok 2019). Laureat Grand Prix IX Ogólnopolskiego Biennale Fotografii Górskiej w Jeleniej Górze w 1996 roku. Kurator wystaw fotografii. Autor tomików poezji haiku. Jego fotografie znajdują się m. in. w Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Wystawę przygotowaną we współpracy z Muzeum Okręgowym w Suwałkach oraz Miejską Galerią Sztuki w Łodzi, dofinansowano ze środków Miasta Jelenia Góra.

Wystawa potrwa do 25 marca br.

Marek Szyryk w BWA