2 czerwca w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Mistrzostwa Sportowego uroczyście obchodziliśmy Dzień Patrona.

W Dniu Patrona odbywa się tradycyjnie Gala Sportu oraz Festiwal Talentów. W tym roku Festiwal  Talentów był połączony z prezentacją  projektu zajęć  pozalekcyjnych  „Rozwiń  skrzydła”.  Projekt ten  jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Sala gimnastyczna została udekorowana przez członków koła plastycznego pod kierownictwem Pani Doroty Nowak. Całą imprezę prowadzili uczniowie liceum - Joanna Antoniak i Krzysztof Grab. Dyrektor Szkoły Pani Beata Szehidewicz przywitała wszystkich gości, nauczycieli i uczniów.

Honorowym gościem tegorocznej Gali Sportu była nasza absolwentka, biathlonistka Agnieszka Cyl uczestniczka ostatniej zimowej olimpiady w Vancouver.  Agnieszka Cyl oraz druga nasza absolwentka, olimpijka z Turynu -Magdalena Nykiel otrzymały pamiątkowe kryształowe medale –„Laur Sztaudyngerowski”. Magda Nykiel w tym roku zasiliła grono pedagogiczne i trenuje grupę biathlonistek przekazując im swoją wiedzę i doświadczenie. Agnieszka Cyl podzieliła się swoimi wrażeniami z olimpiady i przekazała przesłanie młodym sportowcom.

Dyrektor do spraw sportu Joanna Badacz nagrodziła dziesięciu najlepszych sportowców wśród gimnazjalistów i gimnazjalistek. Wyróżnieni i nagrodzeni zostali również medaliści ostatniej Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży i Mistrzostw Polski. W tym roku oprócz biathlonistów pierwsze medale w historii szkoły zdobyli biegacze - Tatiana Gawron i Karolina Maruszczak srebro w sztafecie.  Gratulacje i nagrody przekazał wszystkim medalistom Burmistrz Miasta Pan Arkadiusz Wichniak.

Festiwal Talentów rozpoczął Michał Leś wykonując trzy utwory na instrumencie klawiszowym.  O działaniach promujących naszego Patrona Jana Sztaudyngera, krótko opowiedział Prezes Stowarzyszenia „PUCH OSTU” Maciej Dymarski. Wręczył nagrody ufundowane przez stowarzyszenie, uczniom wyróżnionym w konkursie „Życie i twórczość Jana Sztaudyngera” – Idzie Wołoszce i Katarzynie Nowak.  Następnie Krzysztof Grabski podsumował konkurs historyczny „Drogi do niepodległości”.  Prezentację  projektu „Rozwiń skrzydła” rozpoczęła koordynator Pani Krystyna Makles krótką informacją o przebiegu i celach projektu.

Licealne koło teatralne  wykonało cztery skecze z programu kabaretowego, który w całości był przedstawiony na zakończeniu roku szkolnego klas maturalnych. Krótki występ uczestniczek warsztatów polonistycznych LO zakończył  tą część uroczystości, która odbyła się na sali.  Od tego momentu rozpoczęła się prezentacja poszczególnych zajęć, która była przygotowana na parterze i pierwszym piętrze.  Wystawa i pokaz multimedialny zdjęć wykonanych przez uczestników warsztatów informatyczno-fotograficznych rozpoczęły dalszą część prezentacji. Zwiedzający , w tym szóstoklasiści, mogli jeszcze : wziąć udział w przygotowywaniu brył, postrzelać z karabinka laserowego, zobaczyć doświadczenia fizyczne, wstąpić do niemieckiego biura podróży, odbyć wirtualną wędrówkę w języku angielskim po naszym mieście, skosztować na stoisku francuskim serów,  otrzymać wydrukowane dwa ostatnie numery LO-zetki ( normalnie wychodzi w wersji elektronicznej – www.lozetka.republika.pl) , wziąć udział w otwartej lekcji matematyki, przeprowadzić badania mikroskopowe, zobaczyć prezentację z przedsiębiorczości, wziąć udział w warsztatach polonistycznych. Na parterze i piętrze można było również zobaczyć zdjęciografię wszystkich zajęć projektowych.

Podsumowaniem całego dnia było przedstawienie przygotowane przez uczestników warsztatów z języka angielskiego na poziomie zaawansowanym. Gimnazjaliści pod wodzą Pana Krzysztofa Świerzki  przygotowali w eksperymentalnym  teatrze cieni „Don Kichota” w języku angielskim. Niewątpliwie była  to „ kropka nad  i ”  tego  obfitującego w wydarzenia dnia.

Tekst Maciej Dymarski
Zdjęcia Artur Leszczawski

więcej zdjęć w galerii szkoły ZOBACZ

podsumowanie projektu "Rozwiń Skrzydła" FOTORELACJA