×

Hinweis

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Bieg Piastów '22 - święto izerskiego biegania

Dziesiąty Letni Bieg Piastów w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach udał się znakomicie

Przy łaskawej aurze w weekend 27 i 28 sierpnia ‘22, na leśnych drogach Gór Izerskich, odbyły się zawody Letniego Bieg Piastów. Zgromadziły weteranów jakuszyckich tras, debiutantów, ambitnych amatorów, poświęcających bieganiu mnóstwo czasu. Wiele ciepła i sportowego ducha wniosła pierwszego dnia zawodów Sofia Ennaoui — brązowa medalistka w biegu na 1500 m niedawnych Mistrzostw Europy. Zagrzewała zawodników do biegu i dekorowała ich na mecie; biegacze robili sobie z nią zdjęcia, odpowiadała na pytania, plany i marzenia, jak również składała autografy i promowała służbę wojskową. Przyjechała jako ambasador akcji PKO Biegajmy Razem sponsora generalnego tegorocznych zawodów LBP — PKO Banku Polskiego.

Bieg Piastów '22 - święto izerskiego biegania

„Złapałem w czwartek dobry lot do Polski, przyjechałem, a w poniedziałek wracam”, powiedział Konrad Naborczyk, zwycięzca Jakuszyckiego Ultramaratonu (51 km), mieszkaniec norweskiego Oslo. Prowadził samotnie od trzeciego kilometra aż do mety.
Konrad jest wielkim fanem biegania od dawna. Startuje rzadko, a w Letnim Biegu Piastów uczestniczył po raz pierwszy. Za plecami pozostawił renomowanych zawodników, m. in. Miłosza Szcześniewskiego i Jacka Sobasa.

Wśród kobiet bezkonkurencyjna okazała się Katarzyna Bernat. Biegaczka uprawia sport od siedmiu lat. W 2021 była w Jakuszyckim Ultramaratonie była czwarta, a tym razem pierwsza. Wyprzedziła znakomitą triathlonistkę Klaudię Petters oraz Emilę Perz, która pobiegła najlepiej w życiu. Zwycięstwo półmaratonu należało do rewelacyjnej Kingi Gomołysek z klubu Karkonosz Running Team — jednego z najsilniejszych amatorskich klubów biegowych w Polsce.
W gronie mężczyzn najlepszy okazał się Krzysztof Perz, który może być przykładem, jak konsekwentnie dążyć do celu. W poprzednich dwóch latach był w Jakuszyckim Półmaratonie drugi.

Bieg Piastów '22 - święto izerskiego biegania

Pierwszy dzień Letniego Biegu Piastów ‘22 rozegrany został w świetnych warunkach — było ciepło, ale nie upalnie, nie padało (pomimo kasandrycznych prognoz), nawierzchnia trasy zdążyła wyschnąć po piątkowym deszczu.

Niedziela zaczęła się od drobnego deszczu, który ochłodził powietrze — pogoda zrobiła się niemal idealna na bieganie, choć nieco gorsza na maszerowanie, a w programie był marsz nordic walking. Nikt jednak nie narzekał, wszyscy z uśmiechem stanęli na starcie, by dzielnie pokonać... wielkie błoto na pierwszym kilometrze trasy. Dalej było na szczęście łatwiej, zaś droga przez Orle, Granicznik, wzdłuż Izery, a potem przez Cichą Równię do mety w Jakuszycach, bardzo się zawodnikom podobała.

W Jakuszyckiej Dwunastce Bartłomiej Stajniak dość długo biegł razem z Bartoszem Kotłowskim. Na ostatnich czterech kilometrach, czyli na odcinku z Orla do mety, z długim podbiegiem na pod Cichą Równię, uciekł rywalowi. Wśród pań klasę pokazała Elżbieta Kowalewska ze Zgorzelca, która wyprzedziła konkurentki.

Bieg Piastów '22 - święto izerskiego biegania

Marsz Nordic Walking na 12 km oraz Bieg Przedszkolaka także świetnie się udały. W sobotę biegiem dziecięcym była Wyprawa Zuchów dla uczniów szkół podstawowych.

Wiele działo się także poza trasami biegowymi. Dzięki zaangażowaniu sponsorów, partnerów i patronów, miasteczko zawodów bogate było w różne atrakcje i akcje, co relacjonował słuchaczom Program I Polskiego Radia w sztandarowej audycji Lato z Radiem.

Organizacja dziesiątego Letniego Biegu Piastów możliwa była dzięki wsparciu sponsorów, partnerów, wolontariuszy i patronów. Sponsorem głównym był KGHM Polska Miedź SA, generalnym — PKO Bank Polski, technicznymi — Quest i Brubeck. Partnerami byli: motoryzacyjnym Volvo Car Bielany Wrocławskie, Termy Cieplickie, Interferie Sport, AdRunaLine Sports, Miasto Jelenia Góra, Miasto Szklarska Poręba i Województwo Dolnośląskie.

Patronatem honorowymi zawody objęli Polski Komitet Olimpijski oraz Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski.
Patronami medialnymi były redakcje  Programu I Polskiego Radia oraz BiegiGorskie.pl.

Bieg Piastów '22 - święto izerskiego biegania

Wyniki Letniego Biegu Piastów — czołówka

Jakuszycki ultramaraton

Mężczyźni

1. Konrad Naborczyk 3:45:04
2. Miłosz Szcześniewski 3:50:50
3. Jacek Sobas 3:53:45

Kobiety

1. Katarzyna Bernat 4:32:35
2. Klaudia Petters 4:34:53
3. Emilia Perz 4:44:31

Jakuszycki Ultramaraton ukończyły 304 osoby

Jakuszycki półmaraton

Mężczyźni

1. Krzysztof Perz 1:26:00
2. Jiri Cvirny 1:26:17
3. Sebastian Gołębiewski 1:28:12

Kobiety

1. Kinga Gomołysek 1:39:10
2. Emilia Romanowicz 1:44:18
3. Agata Majewska 1:49:28

Jakuszycki Półmaraton ukończyło 437 osób.


Jakuszycka dwunastka

Mężczyźni

1. Bartłomiej Stajniak 45:42
2. Bartosz Kotłowski 46:08
3. Michał Drążek 47:18

Kobiety

1. Elżbieta Kowalewska 53:45
2. Karolina Dul 55:09
3. Magdalena Bednarczyk 57:05

Jakuszycką Dwunastkę ukończyło 357 osób.

W Marszu Nordic Walking udział wzięło 130 osób.
W biegach dla dzieci — Wyprawie Zuchów oraz Biegu Przedszkolaka — wystartowało 132 chłopców i dziewcząt.
Łącznie z osobami, które nie zdołały dotrzeć do mety, w tegorocznym Letnim Biegu Piastów wzięło udział około 1400 osób.

Bieg Piastów '22 - święto izerskiego biegania